Nowoczesne wieżowce wybudowane w technologii drewna konstrukcyjnego

Nowoczesne wieżowce wybudowane w technologii drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne zaskakuje wytrzymałością i możliwościami. Świetnie znosi pracę całej budowli. umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłóg. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły? Czytaj dalej

 

Wielopiętrowe budynki oparte na konstrukcji z drewna to nie ewenement, lecz obiecująca technologia stosowana już dziś. Aktualnie najwyższy wieżowiec z drewna liczy 30 pięter i mieści się w kanadyjskim Vancouver. Jak mówi Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska, do jego budowy użyto drewna z odzysku – klejonych włókien drzewnych oraz laminowanych belek ze ścinek tarcicy:

 

To zasługa nowych technologii, takich jak drewno laminowane krzyżowo CLT. W ten sposób uzyskiwane są wielkoformatowe płyty, nadające się na stropy, ściany nośne i działowe.

 

Nowoczesne wieżowce wybudowane w technologii drewna konstrukcyjnegoFot. C.F.Moller/JAF Polska

Aby z sukcesem zrealizować najbardziej wymagającą inwestycję i zapewnić jej trwałość na lata, potrzeba do jej stworzenia doskonałych materiałów konstrukcyjnych. Do takich zadań dedykowane jest drewno konstrukcyjne. Czym się ono wyróżnia?

 

Siła drzemiąca w naturze

Jak wiemy, drewno skrywa w sobie wiele zalet. W pierwszej kolejności jest ono znacznie lżejsze niż tradycyjne elementy z cementu lub stali. Co więcej, zastosowanie drewna pozwala na łatwiejszy transport i montaż, jak również wykonanie płytszych fundamentów konstrukcji. To wielka oszczędność czasu i pieniędzy.

 

Nowoczesne wieżowce wybudowane w technologii drewna konstrukcyjnegoFot. C.F.Moller/JAF Polska

Czytaj również: Wykorzystanie drewna klejonego krzyżowo, czyli CLT we współczesnej architekturze

- Drewno konstrukcyjne użyte do budowy nowoczesnych wieżowców to materiał ognioodporny, a zatem bezpieczny dla przyszłych mieszkańców. Jest ono ekonomiczne i wytrzymałe, a także wysoce estetyczne. – wyjaśnia Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska.

 

Co więcej, wykorzystanie drewna znacząco zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. To ważny aspekt ekologiczny, gdyż prawie 40% obecnej emisji pochodzi z placów budowy. Dlatego drewniane wieżowce to przyszłość miejskiej infrastruktury, wpisującej się w zrównoważony rozwój. Dobre dla budowlańców, mieszkańców, jak i środowiska.

 

Nowoczesne wieżowce wybudowane w technologii drewna konstrukcyjnegoFot. C.F.Moller/JAF Polska

Drewno konstrukcyjne to recepta na udaną budowę - ze względu na atrakcyjną cenę, stabilność wymiarową i lekkość konstrukcji. W budynkach, gdzie wykorzystano ten materiał konstrukcyjny, mieszka się zdrowo i energooszczędnie. Jest przyjazne środowisku, a przede wszystkim bardzo trwałe, a dodatkowo – jako synonim wytrzymałości i długowieczności – stanowi najlepszy wybór dla niewidocznych (i nie tylko) zastosowań.

 

Czytaj również: Minimalizm we współczesnej architekturze

 

Nowoczesne wieżowce wybudowane w technologii drewna konstrukcyjnegoFot. C.F.Moller/JAF Polska

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaka brama garażowa? Liczba postów: 141 Grupa: Innowacje w... Ja mam u siebie ogrodzenie gabionowe i powiem wam, że nie widziałem opcji , żeby nie zrobić takiego ogrodzenia do siebie. Dobrze, że znalazłem firmę , która mi...
  • Hale magazynowe producent Liczba postów: 2681 Grupa: Innowacje w... Zakłady sportowe są teraz legalne i dlatego stają się coraz bardziej popularne. Tutaj Vulkan.bet możesz sprawdzić, czy udało nam się wygrać. Dobry bukmacher na....
  • Zabezpieczenia przeciwpożarowe Liczba postów: 103 Grupa: Innowacje w... Jeśli chodzi o systemy sygnalizacji pożaru to uważam, że jest to konieczność nie tylko dla tych, którzy dbają o bezpieczeństwo. Tak na prawdę systemy przyzywowe...
  • Pianka PE polietylenowa Liczba postów: 1 Grupa: Innowacje w... Jestem niesamowicie zadowolony bo skorzystałem ze sklepu https://pakomat.pl/pianka-pe-olsztyn . Z tego sklepu naprawdę warto skorzystać.
  • Stalowe hale Liczba postów: 518 Grupa: Innowacje w... Ja znam jedną firmę Metmar z Warszawie, która oferuje właśnie takie usługi jak konstrukcję stalowe. Polecam zapoznać się z ofertą tej firmy https://www.metmar....

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 17584 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 268

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >