Architektura – lista artykułów

Modernizacja gdańskiego Teatru Wybrzeże zakończona

Jeden z najważniejszych teatrów w Polsce, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, przeszedł modernizację, której celem było nie tylko odświeżenie wyglądu tego historycznego obiektu, ale także zapewnienie optymalnych warunków pracy aktorom i komfortu oglądania przedstawień widzom.

Przyjazny środowisku, nowy Dworzec Metropolitarny w Lublinie na miarę XXI wieku

Nowy Dworzec Metropolitarny w Lublinie to centralny element wieloetapowego, kompleksowego przedsięwzięcia, jakim jest Zintegrowane Centrum Komunikacyjne powstające w stolicy województwa lubelskiego. Zlokalizowany w centralnej części miasta, razem z towarzyszącą infrastrukturą będzie węzłem komunikacyjnym łączącym transport miejski, regionalny i ogólnokrajowy. Będzie to także jeden z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Za projekt odpowiada uznana pracownia Tremend.

Cavatina Hall mulifinkcjonalna inwestycja w Bielsku-Białej

Multifunkcyjność to pojęcie, które coraz częściej charakteryzuje nowo powstające inwestycje budowlane. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie obserwujemy rosnącą liczbę realizacji integrujących m.in. obiekty mieszkalne, powierzchnie biurowe czy punkty handlowo-usługowe. Wpływają one na rozwój miast i pozwalają budować lokalną tożsamość wśród ich mieszkańców. Jednym z przykładów mocno niestandardowego, a nawet unikatowego w skali kraju projektu mixed-use jest Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Dowód? Pod koniec października miasto będzie miało długo wyczekiwaną profesjonalną Bielską Orkiestrę Cavatina – nie udałoby się to, gdyby Cavatina Holding nie stworzyła w ramach kompleksu nowoczesnej sali koncertowej na 1000 osób.

Ekskluzywny azyl w miejskiej scenerii - hotel The Peech z niezwykłą koncepcją projektową

Stylowe łazienki, zachęcające ogrody i wyrafinowana kuchnia w zrównoważonym hotelu butikowym w RPA

Pełna rozmachu inwestycja Bernardyńska położona w zabytkowej części Wrocławia

Jak tak naprawdę wygląda dobra architektura miejska? Jakie zasady, wartości i elementy składają się na nowoczesny obraz miejsca, którego duża intensywność zabudowy pełni nie tylko funkcje mieszkalne i usługowe? O tym, czy nowe obiekty mieszkalne powstają zgodnie z zasadami dobrej architektury oraz o budowaniu przez inwestycję Bernardyńska przestrzeni miejskiej Wrocławia opowiada autor projektu i ceniony wrocławski architekt - Zbigniew Maćków oraz Prezes Zarządu TOSCOM, Tomasz Szychliński.

Nowy symbol warszawskiego nieba - Varso Tower

Varso Tower, najwyższy budynek w Polsce i Unii Europejskiej, cieszy się też statusem jednego z najbardziej prestiżowych projektów architektonicznych w Warszawie. Ten wyjątkowy obiekt nie tylko odzwierciedla dynamiczny rozwój stolicy jako międzynarodowego centrum biznesowego, ale także wyznacza nowe standardy w zakresie innowacyjnego zarządzania budową. Inwestycja została zrealizowana przez firmę HB Reavis, jednego z czołowych deweloperów biurowych w Europie, a proces budowlany był wspierany przez oprogramowanie PlanRadar.

European Property Awards dla polskiej pracowni architektonicznej Viva Design

Czy papier, jego kolor, faktura i symbolika mogą być źródłem inspiracji dla projektantów wnętrz? Jak najbardziej! Pokazali to architekci z pracowni Viva Design, którzy stanęli przed zadaniem projektu biura pod Rzeszowem. Niezwykła realizacja rzeszowskiego studia właśnie otrzymała prestiżową nagrodę European Property Awards, zwaną też Oscarem designu.

W międzynarodowym konkursie na siedzibę Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie wyróżniono polski zespół

Polska pracownia WXCA zdobyła IV nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym na modernizację siedziby Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Jury wyróżniło architektów m.in. za śmiałą koncepcję przestrzeni wejściowej – zapraszającą platformę będącą płynnym połączeniem pomiędzy muzeum i miastem. Autorzy Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego konkurowali z takimi sławami architektury jak David Chipperfield czy Jeanne Gang.

Projekt ekologicznego domu na krakowskiej Olszy z prestiżową nagrodą European Property Awards

Pracownia Studio4SPACE, którą zarządza architekt dr Bartosz Dendura, zdobyła główną nagrodę w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych na Starym Kontynencie. Nagroda European Property Awards 2023 w kategorii nieruchomości jednorodzinnych została przyznana za projekt drewnianego i ekologicznego domu, położonego na krakowskiej Olszy. Decyzję o jej wręczeniu podjęło ponad 80 międzynarodowych ekspertów. Projekt już wcześniej został obsypany nagrodami przez polskie środowisko architektoniczne, ale powyższe zwycięstwo pozycjonuje go w ścisłej europejskiej czołówce. I jak zapowiada sam laureat, to jeszcze nie koniec, bo obecnie pracuje nad kilkoma ciekawymi rozwiązaniami.

Czym się powinna wyróżniać idealnie zaprojektowana przestrzeń miejska

Przestrzeń miejska to żywa, wciąż rozwijająca się tkanka, w której strukturach mieszkańcy poszukują m.in. sprawnej komunikacji, możliwości odpoczynku i zadbanej infrastruktury. Kluczową rolę odgrywa tu projekt – najlepiej wynikający ze współpracy projektantów, urzędników oraz samych mieszkańców. Jak go stworzyć?


Stron: 65 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18939 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 288

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >