Architektura – lista artykułów
Centrum Południe II we Wrocławiu nagrodzone za dostępność
Zrealizowany przez Skanska budynek II fazy Centrum Południe we Wrocławiu został doceniony w konkursie architektoniczno-urbanistycznym Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Potwierdzeniem dostępności budynku jest otrzymany certyfikat Obiekt bez Barier, a nagroda główna w konkursie podkreśla, że firma traktuje ten aspekt priorytetowo.
Miasto, które zatrzyma młodych. Megamiasto jako odpowiedź na potrzeby Pokoleń Z i Alpha
Jak sprostać wyzwaniom demograficznym, gospodarczym i społecznym, przed którymi stoją dziś polskie miasta? Czy budowa nowoczesnej metropolii o cechach megamiasta może być odpowiedzią na te potrzeby? Takie pytania stawiali sobie uczestnicy debaty „Czy w Polsce powinno powstać nowe megamiasto?”, zorganizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM) w Centrum Prasowym PAP.
Fabryka Czekolady E.Wedel – architektoniczne arcydzieło Warszawy
Projekt Fabryki Czekolady E.Wedel zdobył uznanie zarówno jury, jak i mieszkańców Warszawy, otrzymując Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii architektura komercyjna oraz wyróżnienie publiczności. Obiekt, otwarty jesienią 2024 roku, łączy funkcję produkcyjną z przestrzenią edukacyjną i ekspozycyjną, tworząc miejsce otwarte i dostępne dla wszystkich grup wiekowych. Doradztwo techniczne w części muzealnej powierzono firmie Arup, znanej z takich realizacji jak Opera w Sydney czy Sagrada Familia. Eksperci dzielą się kulisami procesu tworzenia miejsca, które przyciągnęło uwagę całej stolicy.
VIBE: Ekologiczny lider biurowy z certyfikatem DGNB Gold
Należący do Ghelamco biurowiec VIBE, zlokalizowany w biznesowym centrum Warszawy, uzyskał certyfikację DGNB New Buildings International 2020 na poziomie Gold. To pierwszy budynek biurowy w Polsce z takim certyfikatem.
Świetlne targowisko Rzymu: Mercato dell’Unità w nowej odsłonie
Hala targowa z podświetlanymi boksami, które unoszą się lub opuszczają w zależności od potrzeby. Taki nowatorski zabieg już niebawem stanie się częścią rewitalizowanego Mercato dell’Unità w sercu Rzymu. Historyczne targowisko przechodzi właśnie transformację, w którą zaangażowani są polscy twórcy ze studia wizualizacji ELEMENT.
Spektakularna modernizacja hali widowiskowo - sportowej Urania w Olsztynie
Zbudowana w duchu modernizmu lat 70., przez dekady była miejscem sportowych emocji i miejskich spotkań — po zakończonej w 2023 roku przebudowie zachwyca skalą zmian i nowoczesnością. Olsztyńska Hala „Urania” imponuje dziś nie tylko odświeżonym kształtem i bogactwem udogodnień, ale też architektonicznym rozmachem, który przyciąga uwagę daleko poza granicami regionu. Sprawdzamy, jak dziś prezentuje się jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Warmii i Mazur.
Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule z pracowni Tremend o wykorzystaniu szkła we współczesnej architekturze
O wszechstronnych możliwościach wykorzystania szkła w architekturze i projektach wnętrz, niezwykłych właściwościach tego materiału i aktualnych trendach – opowiada architektka Magdalena Federowicz-Boule, założycielka pracowni Tremend oraz Ambasadorka Saint-Gobain Glass.
Wyjątkowa galeria sztuki powstaje na ul. Długiej w Warszawie
To jedno z najbardziej intrygujących miejsc na mapie Warszawy – maleńki budynek u zbiegu ulic Długiej i Freta, o powierzchni zaledwie 12 m², już niebawem odzyska dawny blask. Ten niepozorny obiekt – dziś niemal zapomniany i popadający w ruinę – skrywa niezwykłą historię, sięgającą połowy XIX wieku. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi jedynie 9 m², ale jego znaczenie będzie zdecydowanie większe. Z inicjatywy Klasztoru Paulinów ma tu powstać galeria sztuki sakralnej. Za projekt odpowiada architekt Jacek Tryc.
Luksusowy apartamentowiec Bernardyńska 4 we Wrocławiu
Międzynarodowy konkurs „Obiekt roku w systemach Aluprof” od ponad 10 lat wyłania najlepsze budynki, które zachwycają swoim designem i funkcjonalnością, stanowiąc prawdziwe perły współczesnej architektury. W ostatniej edycji prestiżowym tytułem uhonorowany został obiekt z Wrocławia – 5-piętrowy kompleks ekskluzywnych apartamentów Bernardyńska 4 autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. Dzięki nieszablonowemu podejściu architekta oraz m.in. zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań aluminiowych Aluprof inwestycja zyskała niepowtarzalny wygląd, zdecydowanie wyróżniając się na tle innych budynków mieszkalnych, a jednocześnie nawiązując do historycznej zabudowy Wrocławia.
Przestrzeń w kobiecych rękach: Ewolucja polskiej architektury
Kobiety w architekturze w Polsce od lat wyznaczają nowe trendy, wprowadzając innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni miejskich i mieszkaniowych. Ich determinacja, pasja i kreatywność nie tylko zmieniają oblicze współczesnej architektury, ale również inspirują kolejne pokolenia projektantek. W poniższym artykule przyjrzymy się historii kobiet w architekturze, omówimy wyzwania, przed którymi stają, a także wskażemy kierunki rozwoju tej dynamicznej dziedziny.