Architektura – lista artykułów

Czym się powinna wyróżniać idealnie zaprojektowana przestrzeń miejska

Przestrzeń miejska to żywa, wciąż rozwijająca się tkanka, w której strukturach mieszkańcy poszukują m.in. sprawnej komunikacji, możliwości odpoczynku i zadbanej infrastruktury. Kluczową rolę odgrywa tu projekt – najlepiej wynikający ze współpracy projektantów, urzędników oraz samych mieszkańców. Jak go stworzyć?

Jak przebiega zielona transformacja w polskiej architekturze?

Ekologiczna architektura, stawiająca na zrównoważone źródła ciepła, wyłania się jako kluczowy nurt w dziedzinie budownictwa przyszłości. Jak projektowanie budynków i innowacje w zakresie ogrzewania wzajemnie się uzupełniają? Jakie działania są prowadzone, aby zapobiegać degradacji środowiska?

Największy kompleks muzealny w Europie powstaje w Warszawie

Na Cytadeli Warszawskiej powstaje jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych we współczesnej Europie. Na to niezwykłe założenie architektoniczne składają się nowe siedziby Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego. Razem z rozległym parkiem położonym na terenie dawnych fortyfikacji stworzą one miejsce kultury, pamięci i rekreacji. Za projekt odpowiada pracownia WXCA.

Architektura i design szwedzkiego Malmö

Malmö jest idealnym połączeniem uroku starego świata i ultranowoczesnej kosmopolitycznej atmosfery. Tętniąca życiem mieszanka historycznej architektury, kultury kawiarnianej i skandynawskiego designu przyciąga turystów z całego świata. Z Polski łatwo dotrzeć tu promem, samolotem lub własnym środkiem transportu, przez Niemcy, Danię i osławiony most Oresund, znany ze słynnego serialu Most nad Sundem. Na miejscu warto zatrzymać się w butikowym hotelu Duxiana, będącym częścią znanej firmy, produkującej wyjątkowo cenione łóżka DUX i meble, będące prawdziwymi ikonami skandynawskiego wzornictwa.

Monumentalny basen Gyarmati Dezső w Budapeszcie

Gyarmati Dezső Uszoda to jeden z najnowszych obiektów sportowych w Budapeszcie. Wyróżnikiem budynku jest monumentalny kształt i prosta, ciemnoszara fasada.

Jak projektować przestrzenie miejskie, aby miasta stały się bezpieczne i przyjazne dla kobiet?

Planowanie i projektowanie miast wpływa na obecność, funkcjonowanie kobiet oraz ich rolę społeczną. W Wielkiej Brytanii 97 proc. młodych kobiet doświadczyło molestowania w miejscach publicznych[1], w Irlandii 55 proc. kobiet czuje się niepewnie podróżując transportem publicznym po zmroku[2]. Wyniki badań pokazują również, że kobiety nie korzystają z otwartej przestrzeni publicznej tak swobodnie, jak mężczyźni.[3] To tylko część wniosków z raportu “Cities Alive: Designing cities that work for women” opracowanego przez University of Liverpool we współpracy z firmą Arup, globalnym ekspertem zrównoważonej inżynierii. Według autorów kluczowym czynnikiem determinującym sytuację kobiet w miastach jest sposób zagospodarowania przestrzeni, który w niewystarczający sposób uwzględnia ich potrzeby.

Nowoczesne filharmonie w Polsce

Co łączy teatr muzyczny Capitol We Wrocławiu, filharmonię w Szczecinie, budynek NOSPR w Katowicach i pierwszą w Polsce prywatną salę koncertową Cavatina Hall? Poza tym, że to jedne z najpiękniejszych w naszym kraju budynków pełniących funkcje kulturalne, mają jeszcze jeden wspólny mianownik. W każdym z nich wykorzystano rozwiązania firmy Aluprof, lidera w zakresie dostarczania systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji m.in. okien, drzwi i fasad dla branży budowlanej i konstrukcyjnej.

Eleganckie domy na multifunkcyjnym osiedlu

Eleganckie, minimalistyczne, idealne do życia dla rodzin z dziećmi. Multifunkcyjne osiedle ROBYG Jagodno łączy w sobie wszystkie zalety dużego miasta i spokojnej, ale jednocześnie dynamicznie rozwijającej się dzielnicy. Tam również znajdują się komfortowe domy szeregowe i atrialne, które w tym roku otrzymały tytuł Fasady Roku 2022 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”.

Renowacje kamiennych murów zamku królewskiego w Kazimierzu Dolnym i zamku Pilcza w Smoleniu

Kamienny zamek królewski usytuowany na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego to jeden z najcenniejszych obiektów w kraju. Dowodem tego jest m.in. uznanie go w 1994 roku wraz ze wzgórzem za Pomnik Historii. Zabytek wybudowano w połowie XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Niestety do naszych czasów zachowały się jedynie niewielkie fragmenty.

Nowoczesna hala widowiskowo-sportowa LUX w Rogoźniku, przypomina lampion

Każdy chyba zgodzi się, że światło odgrywa ogromną rolę we współczesnej architekturze. Ale czy samo w sobie może być ono inspiracją? Okazuje się, że tak. Wystarczy udać się na Śląsk, by się o tym przekonać. To właśnie tam, w Rogoźniku – niewielkiej miejscowości w powiecie będzińskim, w gminie Bobrowniki – swój adres ma intrygująca, przypominająca lampion hala widowiskowo-sportowa projektu Tomasza Borkowskiego i Grzegorza Tkacza z pracowni PROJEKTPLUS ARCHITEKCI.


Stron: 66 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4 5  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 183

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >