Architektura – lista artykułów

Czym się charakteryzuje idea 15-minutowych miast?

Inteligentne miasta nie należą wyłącznie do pieśni przyszłości – już funkcjonują i prężnie rozwijają się w duchu eko. Pionierem jest Paryż, w którym wprowadzono m.in.: zakaz używania wysokoemisyjnych pojazdów, nadbrzeże Sekwany przekazano pieszym i rowerzystom oraz stworzono zielone mini ogrody. Idea 15-minutowego miasta szybko rozszerza się na kolejne regiony i obecnie jest rozwijana przez wiele światowych i europejskich metropolii.

PERIS+TORAL ARQUITECTES - finaliści Mies van der Rohe Award z wizytą w Polsce

Jose Toral wraz z Martą Peris, architekci z obsypanej nagrodami pracowni PERIS+TORAL ARQUITECTES, byli gośćmi specjalnymi Cosentino podczas targów Warsaw Home 2022. Hiszpańska firma, producent powierzchni Dekton, Silestone i Sensa by Cosentino, od lat współpracuje z gwiazdami świata architektury, a Jose Toral i Marta Peris to finaliści jednego z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na świecie - Mies van der Rohe Award. Nam opowiedzieli o budownictwie komunalnym, filarach zrównoważonej architektury i oczekiwaniach, jakie stoją obecnie przed architektami.

Transformacja centrum Warszawy - Plac Pięciu Rogów oddany do użytkowania

Mieszkańcy Warszawy od ponad miesiąca mogą cieszyć się nową, przyjazną przestrzenią publiczną w centrum miasta, uporządkowaną i spójną architektonicznie, sprzyjającą spotkaniom i wypoczynkowi. Otwarty zadrzewiony plac Pięciu Rogów – powstały w miejscu rozległego ruchliwego skrzyżowania ulic Chmielnej, Brackiej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej – zaprojektowali go architekci z pracowni WXCA.

W konkursie Prezydenta Miasta Poznania Architectus civitatus nostrae zwyciężył Nowy Rynek D

Budynek D poznańskiego kompleksu Nowy Rynek został wyróżniony w czwartej edycji konkursu „Budowniczy naszego miasta”. W ramach plebiscytu wyłoniono te realizacje, które mają cenny wpływ na rozwój stolicy Wielkopolski. Nowy Rynek D został doceniony jako obiekt o nowoczesnej architekturze i zrównoważonych rozwiązaniach, wpisujący się w urbanistyczne założenia miasta. „Z każdym kolejnym oddanym do użytku budynkiem Nowego Rynku teren ten staje się coraz bardziej zintegrowany z dzielnicą i miastem” – napisano w uzasadnieniu.

Warsaw UNIT najlepszym budynkiem biurowym według European Property Awards

Warsaw UNIT, liczący ponad 200 m wieżowiec zrealizowany przez Ghelamco Poland i zaprojektowany przez Polsko Belgijską Pracownię Architektury PROJEKT, został nagrodzony w prestiżowym konkursie European Property Awards 2022-2023 aż dwoma statuetkami: jako najlepszy biurowiec w Polsce, a także za najlepszą architekturę wśród budynków wysokościowych.

Prestiżową nagrodę ICONIC AWARDS 2022: Innovative Architecture zdobył Pawilon Polski na Expo 2020

Pawilon Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA we współpracy ze studiem Bellprat Partner z Zurychu został wyróżniony prestiżową nagrodą ICONIC AWARDS 2022: Innovative Architecture w kategorii Architektura. „Projektując zarówno architekturę pawilonu, jak i samej wystawy, architekci stworzyli spójną, immersyjną przestrzeń wspomagającą wielowymiarowe doświadczenie” – piszą organizatorzy.

Dom projektu Richarda Neutry po współczesnej metamorfozie

W Europie powstało zaledwie kilka domów zaprojektowanych przez ikonę amerykańskiej architektury lat 60., Richarda Neutrę. Dlatego nowi właściciele jednego z nich postanowili przywrócić mu dawną świetność.

Hotel Młyn Jacka w odrestaurowanym, historycznym młynie

Położony w malowniczej okolicy hotel Młyn Jacka to miejsce stworzone do wypoczynku. Obiekt przyciąga bogatą ofertą usług SPA i Wellness, ciekawą historią i unikatowym designem. Ekspozycja maszyn młyńskich dodaje miejscu charakteru.

Jak przeprowadzono kompleksową renowację elewacji „przemyskiej Jasnej Góry”?

W 2021 roku w zespole klasztornym Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej - nazywanym również „przemyską Jasną Górą” - przeprowadzono szeroko zakrojone prace renowacyjne w ramach projektu Kalwaryjskie Fortalicium Fredry. Zakładały one odrestaurowanie elewacji klasztoru i budynku byłego nowicjatu. W tym zadaniu znaczący udział miała firma Hufgard Optolith, dostarczając systemy Optosan, pozwalające na naprawę tynków barokowych i detalu sztukatorskiego z końcowym malowaniem całości.

Dom po drugiej stronie lustra – projekt z lustrzaną elewacją

Dom po drugiej stronie lustra to kolejny projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Został zlokalizowany na działce leśnej, a głównym założeniem inwestora była chęć oddzielenia budynku od ulicy i maksymalne otwarcie na działkę od strony głównego ogrodu. Dzięki zastosowaniu lustrzanej elewacji parteru otrzymano złudzenie lewitującego betonowego „obrazu” w przestrzeni leśnej.


Stron: 66 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  3 4 5 6 7  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19169 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >