7 interesujących realizacji w architekturze światowej w 2018 r.

7 interesujących realizacji w architekturze światowej w 2018 r.

Interesujesz się architekturą i miastem? Wraz z wrocławskim biurem projektowym AP Szczepaniak przygotowaliśmy przegląd najważniejszych budynków z całego świata, które powstały w przeciągu minionego roku. Mają one szansę zmienić architekturę światową i kierunek, w którym będzie ona podążać. Czytaj dalej

 

2018 rok obfitował w dobre budownictwo i spektakularne projekty. Wybraliśmy 7 realizacji i związanych z nimi trendów, które warto śledzić w nowym roku. – Niektóre są skromne, inne wręcz przeciwnie – zachwycają rozmachem, ale wszystkie wzbudzają emocje. Łączy je też odczucie, że stoją na właściwym miejscu i będą wpisywać się w otaczającą przestrzeń, wzbogacając ją mimo upływu lat – komentuje Agnieszka Szczepaniak, architekt w AP Szczepaniak. – Nawet podświadomie doceniamy wizjonerstwo i odkrywczość “wielkiej” architektury przy jednoczesnym poszanowaniu dla dawnych czasów i kultury. Poniżej znajdziecie subiektywną listę budynków, które po prostu warto znać.

 

1. The National Memorial for Peace and Justice, Montgomery, Alabama, Stany Zjednoczone


7 projektów architektonicznych z 2018 r., które warto znać Źródło: museumandmemorial.eji.org

Budynek powstał, by upamiętnić ofiary linczu w Ameryce. Pełni funkcję edukacyjną, a jego głównym celem jest poruszyć emocje odbiorców. Wiele elementów budynku przywołuje i nawiązuje do dramatycznych zdarzeń z lat 1877-1950, jak np. 850 stalowych boksów (“trumien”) zwisających z sufitu.

 

2. Central Library, Calgary, Kanada

 

7 projektów architektonicznych z 2018 r., które warto znać Źródło: snohetta.com

 

Czytaj również: Wyjątkowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

 

Nowy budynek biblioteki wyróżnia geometryczna fasada, pozwalająca osobom z zewnątrz podejrzeć, co dzieje się w środku. Na niższych piętrach znajdują się przestrzenie przeznaczone do spotkań i żywych dyskusji, idąc ku górze coraz więcej jest cichych miejsc do indywidualnej pracy. Warto zwrócić uwagę na wkomponowanie w nowoprojektowaną bryłę budynku istniejącej już linii kolejowej.3. 520 West 28th, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Budynek wyróżnia niezwykła, laserowo cięta „druga skóra” – elewacja ze stali nierdzewnej, składająca się z przenikających się warstw. Na parterze wydzielono miejsce na 4 galerie sztuki, wyższe piętra mieszczą 39 apartamentów. Budynek znajduje się zaraz przy słynnym parku High Line.

 

7 projektów architektonicznych z 2018 r., które warto znać Źródło: https://www.520w28.com

 

4. V&A Dundee, Dundee, Wielka Brytania

Kolejny w zestawieniu budynek użyteczności publicznej – muzeum designu w Szkocji. Jest to filia Victoria & Albert Museum w Londynie. Został stworzony z ambicją, by stać się szkockim centrum kulturalnym i miejscem spotkań. Fasada składa się z wielu poziomych, betonowych płyt o długości 4 metrów. Warstwy ułożone są tak, aby stworzyć wzburzony kształt bryły, który nawiązuje swoim wyglądem do  szkockich klifów.


 V&A Dundee, Dundee, Wielka Brytania

Źródło: archdaily.com, ©HuftonCrow

 

5. Hammershus Visitor Center, Bornholm, Dania

Hammershus obejmuje ruiny zamku i fortyfikacje pochodzące XIII wieku. To największy taki obiekt w północnej Europie, popularny wśród turystów. Po prawie pięciu latach prac, naprzeciwko ruin stanął budynek centrum dla odwiedzających. Bryła jest dyskretna, estetyczna, pozwala się skupić na otoczeniu. Położenie blisko ziemi sprawia, że nie widać go z oddali. Obiekt cechują proste linie, przytulna atmosfera i użycie naturalnych, lokalnych materiałów, np. dębu.


Hammershus Visitor Center, Bornholm, Dania

Źródło:archdaily.com

 

6. National Kaohsiung Center for the Arts, Kaohsiung, Tajwan


Powierzchnia 114 tys. mkw. sprawia, że jest to największe na świecie centrum sztuki. Jednocześnie jest też jasną deklaracją, że Tajwan chce być częścią międzynarodowej sceny kulturalnej. Bryła budynku inspirowana jest koronami drzew powszechnie występującymi w tym regionie. Przestrzenie mają swobodny i nieformalny klimat – na podobieństwo tajwańskiej sztuki scenicznej.

 

. National Kaohsiung Center for the Arts, Kaohsiung, Tajwan

Źródło: archdaily.com

 

7. Battersea Arts Centre, Londyn, Wielka Brytania


Doskonały przykład rewitalizacji obiektu zabytkowego. W budynku byłego ratusza zbudowanego w 1893 r. działa obecnie społeczność artystyczna. Projekt powstał przy współpracy artystów, producentów teatralnych, lokalnej społeczności i architektów. Po przebudowie znajduje się tu 35 sal widowiskowych, pokoje gościnne dla artystów, biuro, centrum kreatywnego biznesu i teatr zewnętrzny.

 

. Battersea Arts Centre, Londyn, Wielka BrytaniaŹródło: archdaily.com, ©Philip Vile

Czytaj również: Laureaci konkursu Fasada Roku 2018

 


Źródło: Publicon / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 15745 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 205

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >