Inicjatywa Nowa Towarowa w Warszawie

Inicjatywa Nowa Towarowa w Warszawie

W ramach inicjatywy Nowa Towarowa, której partnerem jest m.in. firma Ghelamco Poland, wybrano nowe meble miejskie dla obszaru ulicy Towarowej. Projekt zespołu BudCud to zestaw modularnych siedzisk z donicami i ażurowymi parasolami. Nowe meble już wkrótce tymczasowo zamieszkają na placu Europejskim – na stałe trafią one tam, gdzie zadecydują mieszkańcy Woli. Czytaj dalej

 

Pretekstem do ogłoszenia konkursu były wyniki ubiegłorocznego badania społecznego, przeprowadzonego w ramach projektu Nowa Towarowa. Badanie pozwoliło poznać problemy z jakimi mierzy się okolica oraz zdefiniować najważniejsze kierunki zmian. Jednym z częściej sygnalizowanych
w badaniu problemów był brak atrakcyjnych przestrzeni do spędzania czasu i niedostatek zieleni.

 

Tę lukę wypełnił otwarty w maju tego roku plac Europejski, który cieszy się ogromną sympatią okolicznych mieszkańców – a niebawem, tymczasowo wypełni się również nowoczesnymi meblami miejskimi.

 

Koncepcja BudCud wybrana w ramach inicjatywy Nowa Towarowa to cała rodzina mebli w kolorze intensywnej czerwieni zaprojektowanych specjalnie dla Woli. Wykonane będą one z nowoczesnego tworzywa i ażurowej blachy – a poszczególne moduły można łączyć w większe całości i dowolnie zestawiać. Meble projektu BudCud mogą mieć zastosowanie na placach, w alejach, przy ulicach, czy na terenach zielonych, a niektóre siedziska będą mieć zintegrowaną donicę oraz ażurowy parasol, po którym będą piąć się rośliny.

 

Koszt produkcji mebli pokryje firma Ghelamco Poland. Trafią one na plac Europejski już we wrześniu, gdzie przez pewien okres mieszkańcy okolic Towarowej będą mogli je tutaj przetestować. Z inicjatywy Nowej Towarowej zorganizowane zostaną także warsztaty ogrodnicze. Docelowo nowe meble miejskie zaprojektowane dla Towarowej trafią do rąk jej mieszkańców – to oni zadecydują które punkty w ich okolicy będą dla nich najlepsze.

 

Nowa Towarowa to wspólne działanie Wolskiego Centrum Kultury, Miasta Stołecznego Warszawa, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Muzeum Woli oddział Muzeum Warszawy oraz dwóch firm: Ghelamco Poland i Skanska

 

Miejsce dla miasta – plac Europejski

Plac Europejski to pionierski projekt w przestrzeni publicznej Warszawy zrealizowany przez Ghelamco Poland. Zajmuje około 1,5 ha na Woli, w kwartale ulic Grzybowskiej, Towarowej, Wroniej i Łuckiej. Jest ponad dwukrotnie większy od placu Zamkowego. To pierwszy tej skali miejski plac w stolicy, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez prywatnego inwestora, który został oddany do dyspozycji wszystkim warszawiakom. Dzięki tej inicjatywie okolica Ronda Daszyńskiego przeobraża się w nowe, przyjazne centrum miasta.

Plac Europejski otaczają kawiarnie i restauracje, zaprojektowano tu unikalne instalacje wodne: podświetlane fontanny, długi na 120 metrów, kaskadowy strumień oraz okrągłe jeziorko. Wszystko okala zieleń – nasadzono tu ponad 14 tysięcy roślin, w tym 160 kilku- i kilkunastometrowych drzew niespotykanych gatunków: glediczje, metasekwoje oraz cyprysiki błotne. Plac Europejski funkcjonuje również jako przestrzeń dla sztuki – w jego północnej części znajdują się murale oraz unikalny pasaż sztuki – Art Walk.

Nowe miejsce stanowi modelowy przykład rewitalizacji, powstało na dawnych terenach postindustrialnych, przez lata niedostępnych. Przestrzeń przywrócona miastu, stworzona z myślą o mieszkańcach Warszawy, dzięki wizjonerskiej koncepcji w harmonijny sposób łączy funkcje komercyjne i publiczne, wnosząc zupełnie nową jakość w miejską przestrzeń stolicy. Jest idealnym miejscem wypoczynku i spotkań dla pracowników okolicznych biur, w tym kompleksu Warsaw Spire, oraz dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Formuła placu nie przewiduje natomiast działalności obiektów handlowo-usługowych.


Autorem projektu zagospodarowania placu jest renomowana belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects.


Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19106 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 219

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >