Memoriał Generała Maczka stałą ekspozycją muzeum w Bredzie

Memoriał Generała Maczka stałą ekspozycją muzeum w Bredzie

Porozumienie o współpracy między Muzeum Historii Polski i Muzeum Generała Maczka w Bredzie zostało podpisane 25 października 2018 roku w Warszawie. Umowa, którą podpisali dyrektor MHP Robert Kostro oraz Prezes Fundacji Museum Breda-Polen 1939-1945 Generała Maczka w Bredzie Frans Ruczynski, dotyczy m.in. stworzenia wystawy stałej poświęconej I Polskiej Dywizji Pancernej i postaci Generała Stanisława Maczka.

 

Muzeum Historii Polski będzie współtworzyć z Muzeum Generała Maczka w Bredzie ekspozycję stałą w nowo budowanej siedzibie Muzeum – Memoriale Generała Maczka. Po stronie holenderskiej jest wybudowanie budynku, wyposażenie go i  przystosowanie do celów wystawienniczych, edukacyjnych, itp. Zadaniem polskiej strony będzie przygotowanie scenariusza, zebranie i pozyskanie materiałów archiwalnych, stworzenie serii programów multimedialnych (prezentacje, animacje, filmy, zdjęcia, itp.) oraz przygotowanie kontentu do interaktywnej ściany, które zostaną wykorzystane na wystawie stałej.

 

wystawy stałej Muzeum - Memoriał Generała Maczka w Bredzie Odebrane x

 

"Sądzę, że to jest świetny sposób, żeby ich uczcić, a jednocześnie przypomnieć rolę Polski i Polaków w II wojnie światowej, w wyzwalaniu Europy Zachodniej" – ocenił Robert Kostro i przypomniał, że "ta droga była trudna". 

 

 Memoriał Generała Maczka w Bredzie

 

Czytaj również: Krzyżacki zamek w Gniewie po gruntownej renowacji

 

Z kolei prezes Muzeum Generała Maczka w Bredzie Frans Ruczynski podkreślił, że twórcy muzeum mają "za zadanie pokazywać młodym pokoleniom, kto wyzwalał to miasto i (dbanie o to), żeby ta pamięć utrzymała się przez długie lata".

 

Memoriał Generała Maczka w Bredzie

 

Koncepcja architektoniczna Memoriału zakłada budowę parterowego pawilonu z otwartą przestrzenią podzieloną na część wystawienniczo-kinową i edukacyjną oraz salę refleksji. Przez wielkie szklane ściany zwiedzający będą mogli zobaczyć autentyczny amerykański czołg Sherman oraz w dali nagrobki polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej i samego generała Stanisława Maczka, które znajdują się na cmentarzu przy Ettensebaan w Bredzie.

 

Memoriał Generała Maczka w Bredzie

 

Czytaj również: W 14. edycji konkursu MULTICOMFORT House Student Contest w Dubaju wyróżniono polski projekt

 

Muzeum Historii Polski stworzy także wystawę w formie mobilnego pawilonu wystawienniczego, którą będzie można oglądać w Polsce oraz zagranicą. Będą w nim zastosowane nowoczesne techniki wystawiennicze i multimedia.

 

Memoriał Generała Maczka w Bredzie

 

Ekspozycji będzie towarzyszyć bogato ilustrowany katalog, publikacja popularnonaukowa, a także film dokumentalny oraz wystawa na międzynarodowej platformie Google Arts&Culture. Zwieńczeniem i formą podsumowania całego projektu będzie międzynarodowa konferencja naukowa. Projekt finansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Memoriał Generała Maczka w Bredzie

 

Źródło: Muzeum Historii Polski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Park Wodny w Tychach Liczba postów: 1567 Grupa: Architektur... Moim zdaniem parki wodny powinny działać na podobnej zasadzie jak zrobili to w Krakowie, czyli nie tylko woda, ale również http://www.parkwodny.pl/wellness/ofer...
  • Zakładanie rachunku bankowego Liczba postów: 1 Grupa: Innowacje w... Dzień dobry Czy dopuszczalne jest aby jedna osoba fizyczna,prawna zawarła umowę rachunku bankowego w imieniu drugiej osoby fizycznej lub prawnej?
  • Płyty poliwęglanowe i płyty izolacyjne XPS Liczba postów: 120 Grupa: Innowacje w... Zerknij sobie tutaj https://www.izopanel.pl/produkty/plyta-w arstwowa-izowall-pir/ te płyty świetnie nadają się do budowy. Są mega solidne , korzystałem z nich i...
  • Jaka brama garażowa? Liczba postów: 109 Grupa: Innowacje w... Ja wybrałem firmę www.ogrodzenia-stebud.pli zamówiłem u nich bardzo porządne ogrodzenie z furtką włącznie :). Firma zajmuję się produkcją przęseł, furtek, bra...
  • Nowe mieszkania Liczba postów: 5 Grupa: Innowacje w... Podobają się wam duże osiedla czy lepiej coś mniejszego w nizszej zabudowie?

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18697 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 265

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >