Siedziba firmy Bloomberg - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskim

Siedziba firmy Bloomberg - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskim

W prestiżowym londyńskim City otwarto właśnie wyjątkowy budynek zaprojektowany przez zespół Foster + Partners pod kierunkiem samego Normana Fostera. To europejska siedziba firmy Bloomberg, światowego potentata w dziedzinie mediów, danych finansowych i oprogramowania. Obiekt, który może poszczycić się niebagatelną powierzchnią ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych został już nominowany do kilku nagród architektonicznych. Czytaj dalej

 

Siedziba firmy Bloomberg powstała na miejscu rzymskiej świątyni Mitry, czego dowodzi wiele pozostałości po niej znalezionych podczas budowy obiektu. Części konstrukcji drewnianych oraz 400 drewnianych tabliczek do pisania wraz z innymi eksponatami można teraz obejrzeć na ogólnodostępnej wystawie w podziemiach budynku, którą Bloomberg nazwał Mitraneum i mianował „nową bezpłatną atrakcją kulturalną” Londynu.


SIEDZIBA FIRMY BLOOMBERG - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskimSchody wewnętrzne

 

Architektura poprawiająca samopoczucie

Wnętrze budynku wykończono materiałami sprzyjającymi pozytywnemu samopoczuciu pracowników oraz nawiązującymi do usytuowania obiektu.


SIEDZIBA FIRMY BLOOMBERG - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskim

 

„Inwestor chciał, aby budynek był ponadczasowy i dostosowany do potrzeb pracowników, jednak dobór materiałów miał odzwierciedlać historyczny i sytuacyjny kontekst tego miejsca. Dlatego w realizacji wykorzystano duże ilości brązu i kamienia z Derbyshire, a także drewna – czerwonego dębu amerykańskiego. Naszym zadaniem było znalezienie nowego, innowacyjnego sposobu ich użycia” – powiedział Michael Jones, architekt projektu.


SIEDZIBA FIRMY BLOOMBERG - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskimDrewno było też dla Normana Fostera naturalnym wyborem ze względu na zrównoważony rozwój

Czytaj również: Maggie's Centre - pierwszy na świecie budynek, który powstał z klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego

 

„Nie chodzi tylko o to, że drewno jest surowcem odnawialnym, energooszczędnym i absorbującym dwutlenek węgla, ale też o to, że pomaga zachować równowagę środowiskową w szerszym kontekście. W budynku zasady zrównoważonego rozwoju odnoszą się także do dobrego samopoczucia jego użytkowników, a w otoczeniu naturalnych materiałów ludzie czują się lepiej” – dodał Jones.


SIEDZIBA FIRMY BLOOMBERG - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskim

 

Zgodność obiektu z zasadami zrównoważonego rozwoju oceniono bardzo wysoko, bo aż na 98,5% w ratingu BREEAM. Jest to rekordowy wynik dla realizacji biurowej.

 

Ekspresyjny czerwony dąb amerykański

Charakterystyczny różowawy odcień czerwonego dębu amerykańskiego w połączeniu z jego właściwościami technicznymi okazał się decydujący dla Bloomberga i Normana Fostera. „Chcieliśmy zastosować drewno o ciepłej barwie, która  z czasem jeszcze zyska na głębi i subtelności” – powiedział Michael Jones. Dodał, że drewno nie było jedynie motywem dekoracyjnym – to kluczowy element całej koncepcji wnętrza budynku, wpisujący się w wymogi projektantów odnośnie do komfortu użytkowania i zgodności ze zrównoważonym rozwojem.

 

Znaczenie czerwonego dębu amerykańskiego w tworzeniu estetyki wnętrza widać od momentu wejścia do lobby siedziby firmy Bloomberg. Drewno posłużyło tu do stworzenia swego rodzaju dramatycznego otwarcia na wnętrze budynku. Ekspresyjną poskręcaną przestrzeń, nazwaną Vortex, czyli wir, tworzą łukowe, przecinające się ściany obłożone 1,858 m² czerwonego dębu.


SIEDZIBA FIRMY BLOOMBERG - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskimVortex to konstrukcja w kształcie łuku obłożona czerwonym dębem amerykańskim

Czytaj również: Jak architekci łączą formę z funkcją we współczesnej architekturze

 

„Vortex jest dosłownym i metaforycznym zwrotem ku nowoczesności w tradycyjnym, wyłożonym drewnem holu wejściowym” – powiedział Michael Jones.

 

Ta konstrukcja jest też według niego jednym z przykładów, jak za pomocą innowacyjnych metod można rozwiązać potencjalne problemy wynikające z zastosowania drewna w budynkach.


SIEDZIBA FIRMY BLOOMBERG - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskim

 

„Tak duża ilość pionowych okładzin groziła wystąpieniem pogłosu, więc w drewnie wykonano mikroperforacje przy pomocy lasera. Dzięki temu okładziny pochłaniają dźwięk, a ze względu na bardzo niewielkie rozmiary otworów wygląd całości pozostał niezmieniony. Widać je dopiero z odległości około 2 cm” – stwierdził.

 

W budynku wykorzystano znaczące ilości drewna – na same podłogi zużyto 37 160 m² czerwonego dębu amerykańskiego.

 

SIEDZIBA FIRMY BLOOMBERG - architektoniczna perełka z czerwonym dębem amerykańskim

Podłogi z czerwonego dębu amerykańskiego

 

„Kluczowym powodem, dla którego nieczęsto można zobaczyć drewniane podłogi w biurach, jest to, że przenoszą odgłos kroków, a budynek firmy Bloomberg może pomieścić niemal 7 000 osób. Po drugie w biurach istnieje konieczność dostępu do instalacji pod podłogą. Chcieliśmy uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię, ale tradycyjne łączenia na wpust i pióro spowodowałyby ogromne problemy w dostępie do okablowania i innych systemów podpodłogowych” – tłumaczył Michael Jones.

 

Zastosowane innowacyjne rozwiązania pozwoliły uporać się z technicznymi i funkcjonalnymi przeszkodami. We współpracy z firmą Kingspan, która była wykonawcą oraz dostawcą systemów budowlanych i materiałów, Bloomberg wymyślił koncepcję indywidualnie dopasowywanych i podnoszonych płyt.

 

„Każda płyta ma zamocowany na całej długości pasek magnetyczny, który przyczepia się do metalowej podłogi technicznej pod spodem. Wyjmując jedną z płyt za pomocą przyssawki, można z łatwością podnieść pozostałe, a następnie równie łatwo je opuścić z powrotem. Dzięki temu rozwiązaniu podłogi nie skrzypią, a odgłos kroków tłumi dodatkowa warstwa dźwiękochłonna pomiędzy płytami i podłogą techniczną. Znacząco ułatwiona będzie też wymiana uszkodzonych fragmentów” – powiedział Jones

 

Czerwony dąb wyróżnia się też w wielofunkcyjnej sali przy audytorium, przystosowanej do prowadzenia spotkań i prezentacji. Wykorzystano tu w sumie
1350 m³ czerwonego dębu amerykańskiego w postaci drewna klejonego. Przestrzeń sali definiują charakterystyczne ściany z desek umocowanych pionowo na sztorc.

 

Wielbiciele tego gatunku drewna uważają, że tak duży i efektowny projekt, będący wizytówką walorów estetycznych i funkcjonalnych czerwonego dębu amerykańskiego może zmienić jego pozycję na rynku i zachęcić odbiorców w Europie do wykorzystywania tego naturalnego materiału. W Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się ogromne ilości tego drewna na potrzeby produkcji, budownictwa i prac wykończeniowych. Gatunek ten cieszy się też sporym zainteresowaniem w Chinach i Japonii.


Amerykański czerwony dąb

Czerwony dąb jest gatunkiem dominującym w amerykańskich lasach liściastych, a jego drewno cechuje się charakterystycznym rysunkiem usłojenia oraz niekoniecznie czerwoną barwą. Nazwa gatunku pochodzi od wybarwienia liści w sezonie jesiennym. Czerwony dąb amerykański występuje wyłącznie w lasach rosnących naturalnie i niemal wyłącznie na terenie Ameryki Północnej. Z Analizy Inwentaryzacji Lasów (FIA) wynika, że drzewostan czerwonego dębu amerykańskiego obejmuje 18,7% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem.


Amerykański czerwony dąb

 

Podczas gdy rocznie wycina się 33,9 miliona m³ czerwonego dębu, jego naturalny przyrost w tym samym czasie to ponad 32 miliona m³. Biel czerwonego dębu ma zazwyczaj barwę jasnobrązową, a twardziel często jest od różowawej po czerwonawobrązową. Czerwony dąb amerykański ma doskonałe właściwości związane z wytrzymałością w stosunku do masy. Stosuje się go głównie do produkcji mebli, podłóg, drzwi i niektórych elementów konstrukcyjnych.

 

Zdjęcia w artykule: Foster + Partners i James Newton


Źródło: QuestiaPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Stalowe hale Liczba postów: 346 Grupa: Innowacje w... W temacie konstrukcji stalowych to również polecam firmę[url] http://wenmont.pl/. Firma ma swoją siedzibę w Oleśnie i specjalizuje się w montażu i w demontażu k...
  • Park Wodny w Tychach Liczba postów: 1582 Grupa: Architektur... Moim zdaniem parki wodny powinny działać na podobnej zasadzie jak zrobili to w Krakowie, czyli nie tylko woda, ale również http://www.parkwodny.pl/wellness/ofer...
  • Płyty poliwęglanowe i płyty izolacyjne XPS Liczba postów: 120 Grupa: Innowacje w... Zerknij sobie tutaj https://www.izopanel.pl/produkty/plyta-w arstwowa-izowall-pir/ te płyty świetnie nadają się do budowy. Są mega solidne , korzystałem z nich i...
  • Jaka brama garażowa? Liczba postów: 109 Grupa: Innowacje w... Ja wybrałem firmę www.ogrodzenia-stebud.pli zamówiłem u nich bardzo porządne ogrodzenie z furtką włącznie :). Firma zajmuję się produkcją przęseł, furtek, bra...
  • Nowe mieszkania Liczba postów: 5 Grupa: Innowacje w... Podobają się wam duże osiedla czy lepiej coś mniejszego w nizszej zabudowie?

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18704 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >