Wyjątkowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Wyjątkowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Siedziba NOSPR, zaprojektowana przez Tomasza Koniora i jego zespół, powstała na terenie dawnej kopalni Katowice, w sąsiedztwie trzech obiektów o znacznie zróżnicowanej architekturze: Muzeum Śląskiego, Centrum Kongresowego oraz Spodka. Prosta i czytelna bryła NOSPR doskonale wkomponowuje się w to otoczenie. Budynek wyróżnia się ciekawą architekturą i piękną salą koncertową z idealną akustyką. Czytaj dalej

 

 

Wyjątkowy budynek

Elewacje budynku oblicowano cegłą, natomiast bocznym ścianom dzielących je nisz nadano intensywnie czerwoną barwę. To ukłon w stronę tradycyjnej śląskiej architektury. Tak malowano bowiem nisze okienne w tradycyjnych ceglanych śląskich familokach.


 Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Fot. Juliusz Sokołowski


Czytaj również: Laureaci konkursu Fasada Roku 2018


Największe wrażenie robi sala koncertowa (na 1800 miejsc), w której ściany wykonano z surowego betonu. Są grafitowoczarne i szorstkie z widocznym deskowaniem, przez co przypominają bryłę węgla lub ściany pokładów kopalni. Ma również niespotykany kształt – wybrzusza się od strony wejścia niczym kadłub arki. Salę wyróżnia także wspaniała akustyka, którą zaprojektował Yasuhisa Toyota z przedsiębiorstwa Nagata Acoustics. Mogą odbywać się w niej koncerty wszystkich rodzajów muzyki symfonicznej, w tym z rozszerzonym składem orkiestry, 120-osobowym chórem oraz z towarzyszeniem organów.


W budynku mieści się także sala kameralna na 300 miejsc, studio nagrań, archiwum, w którym gromadzone są nagrania i nuty...  natomiast na terenie przylegającym do NOSPR powstał amfiteatr. Obiekt jest wyjątkowy pod każdym względem.

 

Luksusowe toalety Duravit

Wyjątkowe są tutaj również toalety. Zadbano w nich o najdrobniejszy detal, aby i te pomieszczenia idealnie komponowały się z całością realizacji. Łazienki przypominają o kopalni, która kiedyś mieściła się w tym miejscu. Są surowe, wręcz przemysłowe, a jednocześnie luksusowe. W taki styl wykończenia idealnie wpisuje się ceramika sanitarna Duravit. Prosta, a zarazem wyjątkowa i najlepszej jakości, wspaniale dopełnia wnętrza toalet.

 

Idealnie wpisujące się umywalki

Z surowymi wnętrzami toalet rewelacyjnie korespondują umywalki podblatowe Vero. Tworzą wspaniały duet z ciemnymi, granitowymi blatami. Do tego celu został wybrany model biały, kwadratowy. Prostota i czystość formy umywalek oraz niekwestionowana najlepsza jakość nadaje wnętrzu powiew wyrafinowanego luksusu.


 Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Fot. Juliusz Sokołowski

Czytaj również: Efektowne elewacje współczesnej architektury - fasady medialne


W łazienkach pojawiły się także umywalki wiszące Vital Starck 3. Zastosowane umywalki posiadają powłokę  WonderGliss, która jest wypalana w ceramice. Przejmuje ona brud powierzchni narażonej na zabrudzenia. Ceramika pokryta warstwą WonderGliss pozostaje długi czas gładka i czysta, co zapewnia niesamowitą łatwość pielęgnacji.


Nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Fot. Juliusz Sokołowski

Toalety

W toaletach NOSPR zamontowano miski toaletowe Starck, zaprojektowane przez wybitnego francuskiego projektanta Philippe Starcka. Tak jak wszystkie miski toaletowe marki Duravit wyposażone są one w otwarty rant spłukujący, zapewniający dodatkową higienę i wygodę. To samo dotyczy pisuarów, które wybrano również z tej samej kolekcji. Charakteryzuje je prosta i ergonomiczna forma.


Nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

 Fot. Juliusz Sokołowski

 

W toaletach pojawiły się również miski toaletowe Architec za projektowane przez profesora Franka Hustlera. Produkty z tej linii cechuje nowoczesna forma o prostej linii. Inspiracją do jej powstania były podstawowe elementy architektoniczne: koło i kwadrat. W ramach tej serii powstał szeroki wachlarz produktów do praktycznie każdego zastosowania – prywatnego, publicznego i bezbarierowego.

Ciekawym elementem dekoracyjnym łazienek jest zamontowanie rusztu do zlewu gospodarczego. Wykończony w chromie, stanowi idealne uzupełnienie całości.


Źródło: DT Media / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Park Wodny w Tychach Liczba postów: 2375 Grupa: Architektur... Moim zdaniem parki wodny powinny działać na podobnej zasadzie jak zrobili to w Krakowie, czyli nie tylko woda, ale również http://www.parkwodny.pl/wellness/ofer...
  • Płyty poliwęglanowe i płyty izolacyjne XPS Liczba postów: 168 Grupa: Innowacje w... Ja zamówiłem poliwęglan komorowy od firmy www.poliweglan-dia.pl. Jest wytrzymały, lekki i posiada dużą odporność. Bardzo dobrze sprawdzi jako element zadaszenia...
  • Dom energooszczędny Liczba postów: 129 Grupa: Innowacje w... Myślę, że nowoczesny i energooszczędny dom nie może się obyć bez dużych, a zarazem energooszczędnych okien. Ja skorzystałem z usług R&M Alufasady z Jędrzejowa -...
  • Jak usunąć ślady po taśmie klejącej z parkietu? Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Ehh ach ci majstrowie. Przecież są taśmy obustronne samoprzylepne które później bez problemu łatwo się ściąga. Dlatego ja mam zamiar kupić zanim u mnie majstrow...
  • Budowa hali Liczba postów: 77 Grupa: Innowacje w... Mój kolega jakiś czas temu musiał postawić garaż, naprawdę sporych wymiarów na sprzęt rolniczy, nie chciał jednak stawiać typowego blaszaka, bo planach miał prz...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 17763 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >