Działanie kolektorów zimą

« Powrót do grupy: Ekspert kolektorów słonecznych

Stron: 5 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

13 listopada 2013, 15:56

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam serdecznie,
będę chyba pierwszy ;) Chciałem zapytać w jaki sposób kolektory funkcjonują zimą? Bo jestem ciekawy, od razu przepraszam jeśli ktoś uzna to za głupie pytanie ;) szary człowiek jestem ;)

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

13 listopada 2013, 21:25

Zgadzam sie: good 0 bad

To zależy. Otóż mamy dwa rodzaje kolektorów słonecznych, płaskie i próżniowe i oba te kolektory będą dawać różną ilość ciepła, szczególnie zimą. Kolektory płaskie ze względu na swoją budowę dadzą mniej niż kolektory próżniowe.
W obydwu typach ilość "odzyskiwanego" ciepła zależy od stopnia nasłonecznienia, gdzie w kolektorze płaskim posiada on warstwę izolacyjną od "spodu" wełnę mineralną od góry warstwę powietrza a w kolektorze próżniowym tą warstwą izolacyjną jest próżnia. Dla tego kolektory próżniowe przy niskich temperaturach dają nam więcej ciepła. To tak ogólnie.
Natomiast uszczegóławiając do "zimy" to kolektory raczej nie dają zbyt dużo ciepła bo i też zimą mamy bardzo krótkie dni, słońce jest bardzo nisko nad horyzontem (kąt padania promieni na kolektor) no i chyba najważniejsza rzecz
ilość tego promieniowania nie rozpieszcza nas w powiązaniu z długością dnia i kątem padania.
pozdrawiam.
Witold

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

15 listopada 2013, 09:10

Zgadzam sie: good 0 bad

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli ogólnie rzecz biorąc lepiej jest zainwestować w kolektory próżniowe?

Zgłoś | Cytuj | Link

15 listopada 2013, 16:48

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik HubaBuba napisał: Czyli ogólnie rzecz biorąc lepiej jest zainwestować w kolektory próżniowe?
To też tak nie do końca. W chwili obecnej mamy wiele kolektorów próżniowych produkcji Chińskiej, gdzie one czasami mają gorsze parametry niż kolektory płaskie i z czasem mogą wyglądać tak:

Są też kolektory próżniowe z płaskim listkiem absorbera (to ten element kolektora na którym zamieniane jest promieniowanie na ciepło) gdzie można ten kolektor traktować jako płaski ale z próżnią jako izolację.
Więcej na ten temat jest tu: http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php< br /> pozdrawiam.
Witold

Ten post był edytowany przez bachus dnia: 16 listopada 2013, 15:01
Zgłoś | Cytuj | Link

18 listopada 2013, 08:48

Zgadzam sie: good 0 bad

Wow, jestem pod wrażenie, bardzo dziękuję za te cenne wskazówki. Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

19 lutego 2014, 15:37

Zgadzam sie: good 0 bad

Ja właśnie też jestem w trakcie rozważań takiej inwestycji i chyba się potwierdza to, że w naszym klimacie (kąt padania promieni słonecznych) i dość długo okres jesienno-zimowy, kolektory można raczej traktować jako wsparcie tradycyjnego ogrzewania i w pełni go nie zastąpią.


www.bollhoff.pl/pl/pl/elementy-zlaczne/normalia-wedlug-norm- din.php]Normy DIN - zawsze przestrzegane

Ten post był edytowany przez redakcja dnia: 4 marca 2016, 20:56
Zgłoś | Cytuj | Link

4 marca 2014, 08:46

Zgadzam sie: good 0 bad

Ogólnie można rozważać zalety jednych i drugich, ale warto też rozważyć też robione własnoręcznie. Oczywiście zrobione fabrycznie, będą wydajniejsze, ale też i droższy.
Zamontowaliśmy taki i z powodzeniem sobie radzi. Zrobiony ze zwykłego płaskiego kaloryfera zamkniętego w obudowie. Wygląda trochę jak duży telewizor LCD i działa to dobrze. Mimo wszystko jednak na zimę jest pusty, bo krąży w nim ta sama woda, co idzie do bojlera.

Zgłoś | Cytuj | Link

29 kwietnia 2014, 12:23

Zgadzam sie: good 0 bad

W Polsce koło 80% dni jest pochmurnych, niestety kolektory niekiedy nie dają sobie rady z produkcją tak dużej ilości energii by wytworzyć ciepło potrzebne do ogrzania całego domu. Jako agregat prądotwórczy do zwykłego użytkowania sprawdzi się zdecydowanie lepiej.

Zgłoś | Cytuj | Link

7 maja 2014, 12:55

Zgadzam sie: good 0 bad

Przy wyborze kolektorów (zarówno płaskich jak i próżniowych) warto zwrócić uwagę czy posiadają one certyfikat Solar Keymark oraz jakie osiągają one parametry (np. sprawność czy moc). Wyszukiwarka kolektorów po parametrach zawartych w badaniach Solar Keymark znajduje się na stronie http://www.solars-info.com Na stronie wyszukiwarki można łatwo sprawdzić który kolektor posiada lepsze parametry.

Zgłoś | Cytuj | Link

29 maja 2014, 01:06

Zgadzam sie: good 0 bad

Nie koniecznie Solar Keymark cokolwiek powie nam o kolektorach. Prezentowane parametry są praktycznie do zinterpretowania przez osobę zajmującą się kolektorami. Laik praktycznie może się przeliczyć w wyborze, bo to wyniki laboratoryjne czasami daleko różniące się od rzeczywistych. Jeżeli już to raczej odradzał bym kolektory produkcji Chińskiej, z nimi zaczynają się udokumentowane problemy. Jeżeli wybierać to polecam produkcji Polskiej. Więcej na temat Solar Keymark jest : http://www.słoneczny.com.pl/index.php.

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 5 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • kolektory vs fotowoltaika Liczba postów: 314 Grupa: Ekspert kol... Moja instalacja fotowoltaiczna na dachu praktycznie nie wymaga żadnego serwisu. Wszystkie formalności związane z finansowaniem i montażem załatwiłem za pośredni...
  • Ceny instalacji fotowoltaicznych Liczba postów: 2 Grupa: Ekspert kol... Witam. Tak ochoczo się tu reklamują wszelkiego rodzaju firmy. Może warto by przy okazji reklamy pochwaliły by się ileż to biorą od klienta za zainstalowany 1kW....
  • Projektowanie wnętrz Liczba postów: 5 Grupa: Ekspert kol... Jako zadowolony klient KOTE studio, chętnie polecam ich usługi projektowania wnętrz. Jeśli poszukujesz unikalnych i praktycznych rozwiązań, to zespół KOTE studi...
  • odnawialna energia starogard gdański Liczba postów: 5 Grupa: Ekspert kol... Formuła epc to projektowanie, zaopatrzenie, budowa. Szukam firmy, która posiada odpowiednią wiedzę w tym zakresie i pomoże doradzić. Do tej pory wyszukałam w In...
  • Jak się odnosicie do inwestycji w panele słoneczne Liczba postów: 21 Grupa: Ekspert kol... Czy wiecie, który sklep online posiada w swojej ofercie lampy solarne LED i zadaszenia tarasów? Ważny jest dla mnie szeroki wybór produktów w korzystnej cenie.....

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 18519 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >