Piwnica przy istniejącym domu

« Powrót do grupy: Robimy fundament

20 października 2008, 13:29

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam mam zamiar postawić przybudówkę 6.4 m po całej długości domu (10m) pod nią chcę zrobić piwnicę.Dom istniejący stoi na fundamencie około 50cm w ziemi może trochę głębiej. Część którą mam zamiar dobudować chce postawić na osobnych fundamentach. Generalnie planuje aby część dobudowana była w innym poziomie niż istniejąca. Mimo to musiałbym fundamenty pod nową część usadowić głębiej niż istniejące około 100-130 cm, dlatego że chce aby było przejście pomiędzy dwiema częściami przy pomocy 3-4 schód. Mam zamiar większość prac robić sam bo trochę kiedyś pracowałem w zawodzie budowlańca. I nawet szkolę taka skończyłem ale z tym fundamentem nie mam pojęcia co zrobić. Czy można dolać pod fundament warstwę powiedzmy metra betonu robiąc to odcinkami po ok 1 m.( znaczy wykopać tyle zalać po jakimś czasie następny czy takie coś jest możliwe??? A drugie pytanie to gdybym zmienił zdanie i nie zrobił piwnicy pod całą dobudówką a częścią to jaka musiała by być odległość pomiędzy części istniejącą bez piwnicy a piwnicą którą bym przesunął od budynku aby chociaż garaż się zmieścił resztę fundamentu zrównałbym oczywiście do istniejącego. Mam nadzieje że udało mi się to jakoś w miarę logicznie sprecyzować i bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

1 kwietnia 2016, 07:53

Zgadzam sie: good 0 bad

Radzę pytać o to realizatora budowy, ewentualnie projektanta - http://archon.pl/projekty-domow-parterowych-p c1073 Piwnica ma swoje wymagania i żeby faktycznie później coś zmieniać, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

30 sierpnia 2016, 15:34

Zgadzam sie: good 0 bad

Prosze również zwrócić uwagę na sposób izolacji ścian fundamentowych - zarówno cieplnej jak i hydroizolacji. Prace te trzeba wykonać prawidłowo podczas etapu budowy, bo w późniejszym okresie praktycznie nie da sie ich już ponowić. Dlatego załaczam opis prawidłowego postepowania podczas ich wykonywania, który przygotowali specjaliści Knauf Therm:
Rozwiązanie tego elementu budowlanego, wymaga przestrzegania dwóch podstawowych zasad: po pierwsze zapewnienia właściwego obszaru izolacji, tak, aby ograniczyć strefę występowania ujemnej temperatury, po drugie zapewnienia ciągłości termo i hydroizolacji. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę różne środowiska pracy materiału izolacyjnego (nadziemna i podziemna), a także sposoby jego wykończenia – dociążenia.
Pod względem termicznym błędy, jakie mogą być popełniane, to: brak izolacji w gruncie, zbyt mała jej grubość lub też jej nieciągłość. Konsekwencję takich błędów są następujące:
1. Za mała głębokość wprowadzenia izolacji do gruntu powoduje obniżenia temperatury przegrody w części podziemnej, a co za tym idzie obniżenie temperatury ściany części mieszkalnej. Niestety głębokość i grubość izolacji nie są wartościami stałymi, gdyż na ich parametry mają wpływ takie czynniki jak: materiał ścienny, lokalizacja obiektu – strefa klimatyczna, rodzaj gruntu, wysokość poziomu „0” w stosunku do przylegającego terenu, a także przeznaczenie pomieszczenia piwnicznego tzn. ogrzewane lub nie.
2. Niewłaściwa (mała) grubość izolacji powoduje obniżenie temperatury przegrody w części podziemnej, a co za tym idzie obniżenie temperatury ściany części mieszkalnej. Niestety w niektórych przypadkach grubość ta wynika z ograniczeń materiałowo-konstrukcyjnych. Zastosowanie bowiem w części nadziemnej warstw materiałowych o wysokim oporze cieplnym powoduje, że nie jest „opłacalne” wykonanie dodatkowych warstw izolacyjnych. To z kolei skutkuje faktem, że część podziemna, aby nie tworzyć cokołu wysuniętego, musi zostać wykonana z przemieszczeniem (mimośród obciążenia ścian) lub zostać pocieniona i wykonana z materiału o znacznie niższych parametrach termicznych, jakim jest np. beton. Problem ten narasta podczas projektowania i wykonywania ścian nadziemnych o małej lub braku dodatkowej izolacji termicznej.
Dodatkowo prace przy realizacji tego elementu są najczęściej dzielone na dwa albo trzy etapy – izolację ścian piwnic do poziomu gruntu, izolację ścian nadziemnych do poziomu cokołu oraz trzeci etap uzupełnienie części cokołowej. W tym przypadku dochodzi do co najmniej jednego liniowego przerwania ciągłości izolacji z racji problemów wykonawczych.
Powyższych problemów można w dużej mierze uniknąć, stosując rozwiązania, które opracowali producenci materiałów izolacyjnych w tym KNAUF Industries. W katalogu rozwiązań dostępnym na stronie http://knauf-industries.pl/program,showroom,styropiany-zasto sowania.html, mają Państwo gotowe rozwiązania tego detalu wraz z informacją o wskazanych do zastosowania materiałach izolacyjnych KNAUF Therm.

Zgłoś | Cytuj | Link

19 sierpnia 2018, 17:29

Zgadzam sie: good 0 bad

Trafilem ostatnio w necie, na jakims innym forum, na ciekawy pomysl - a mianowicie piwniczka ogrodowa z szamba betonowego. Kupuje sie szambo, wkopuje sie je w ziemie (troche wystaje), zasypuje ziemia z gory, robi wentylacje, drzwi i ponoc jest stala temperatura caly rok 4-8C ?

Zgłoś | Cytuj | Link

5 września 2018, 11:56

Zgadzam sie: good 0 bad

Lepiej w takim wypadku zgłosić się do firmy, która zajmuje się wykonywaniem wykopów pod fundamenty. Od siebie mogę wam polecić firmę www.robotyziemneladniak.pl Zajmują się wykonywaniem wykopów pod fundamenty i mają w tym spore doświadczenie.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

8 kwietnia 2022, 08:57

Zgadzam sie: good 0 bad

Często zdarza się tak, że niestety nie mamy możliwości posiadania piwnicy ani również żadnej komórki lokatorskiej. Właśnie dlatego ja chciałbym każdemu zaprosić do przeczytania wpisu ze strony https://www.24kato.pl/self-storage-pomieszcze nia-magazynowe-zamiast-komorki-lokatorskiej gdzie bardzo fajnie określono to czym są rozwiązania typu self storage.

Zgłoś | Cytuj | Link

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Fundamenty a badania geofizyczne Liczba postów: 1 Grupa: Robimy fund... Odziedziczyłem działkę po dziadkach i chcę zbudować dom ale zanim ruszę z robotą potrzebuję porady. Czy zanim zaczną wylewać fundamenty powinienem zlecić badani...
  • Praca w Niemczech - rekrutacja Liczba postów: 18 Grupa: Robimy fund... Planujesz pracę w Niemczech, ale nie znasz języka? Nie martw się, jest to możliwe i ten artykuł podpowie Ci, jak to zrobić. Dowiesz się, w jakich branżach możes...
  • Używane wózki widłowe Liczba postów: 10 Grupa: Robimy fund... Natomiast jeśli będziecie do wózków widłowych jednocześnie potrzebowali dobrej jakości osprzętu to na pewno warto będzie sprawdzić ofertę Mipromet u których bez...
  • Dostawcy betonu Olsztyn Liczba postów: 28 Grupa: Robimy fund... A skorzystalibyście z takie usługi,opisanej na tej stronie?https://www.mgprojekt.com.pl/blo g/zakup-betonu-online/ Bo powstaje pytanie jakiej dostarczony beton b...
  • Ile potrzeba piasku i cementu pod wylewkę dla gara... Liczba postów: 195 Grupa: Robimy fund... Na jaki garaż sie zdecydowaliście i dlaczego? Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem garażu, to polecam Wam sprawdzić stronę https://net.ilawa.pl/2023/12/23/garaz...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19125 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 218

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >