zbrojenie ławy fundamentowej

« Powrót do grupy: Robimy fundament

Stron: 5 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

16 września 2009, 11:13

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam
Na podobne pytanie już trafiłem na tym forum, ale odpowiedź nie padła więc zapytam jeszcze raz.
Rozbudowa domu, ława 60x30, ściany 24 cm. W projekcie stoi: zbrojenie ławy 4x12 + strzemiona 6. To wszystko. Jakie zastosować wymiary strzemiomn?

Wiem, że zbrojarz to załatwi (prawdopodobnie, bo naciąłem się już na elektryku: "Panie! A po co panu uziemienie! Przecież się zero do bolca podłącza."), jednak wolałbym wiedzieć na ten temat coś mądrego a i gięciarkę mam własną więc zaoszczędzę.
Bardzo proszę o wyjaśnioną odpowiedź i pozdrawiam witając wszystkich na forum.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

18 września 2009, 00:33

Zgadzam sie: good 0 bad

Ponieważ nie otrzymałem żadnej odpowiedzi (jak wiele postów na tym forum), odpowiem sobie sam (może komuś się to przyda):

Odległość między prętami przenoszącymi obciążenie w zbrojeniu (czyli podłużnymi prętami 4x12) nie może być większa niż "szerokość " samego obciążenia. Ponieważ obciążeniem są ściany o grubości 24 cm, zbrojenie nie powinno być szersze niż .... 20 cm (tak na oko). Wysokość 15 cm wynika z chęci zachowania otuliny 7,5 cm od spodu ("przenikanie" wilgoci" do stali i jej korozja czy jak kto tam woli to nazwać). I to wydaje mi się jak najbardziej rozsądne.

Dobrze to wykombinowałem? (tzn. zasłyszałem)?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

25 września 2009, 11:22

Zgadzam sie: good 0 bad

20x20 cm w rozstawie 30 cm
otulinę od spodu zrób 5 cm i będzie dobrze

Zgłoś | Cytuj | Link

25 września 2009, 22:14

Zgadzam sie: good 0 bad

zgodze sie z kolega
my ostatnio pod mur 24 robiliśmy 18x18 w rostawie co 25 tak było w projekcie ale co 30 wystarczy i chudy beton pod ławy wylewaliśmy...

Zgłoś | Cytuj | Link

20 października 2009, 00:13

Zgadzam sie: good 0 bad

Dziękuję za odpowiedzi.
Ponieważ jednak wcześniej musiałem już zabrać się do roboty, zrobiłem 20x15 - bez chudziaka (7,5 cm od dołu), chociaż można było zrobić 20x18 (otulina betonowa z góry może być minimalna), no ale to już nie robi większej różnicy. Odległości między strzemionami - 30cm, trochę też żałuję, że nie dałem 25 bo strzemion nieco mi zostało. Nie wiem tylko jaki wpływ na wytrzymałość belki na zginanie mają strzemiona (poza utrzymaniem prętów w jednej pozycji podczas zalewania).
To są już jednak tylko dywagacje na przyszłość, bo tę stronę domu zalewam już jutro (jak nie będzie lało)
Pozdrawiam.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

23 października 2009, 13:01

Zgadzam sie: good 0 bad

Widzę, że już za późno, ale może innym się przyda. Szczególnie tym, którzy nie posiadają własnej giętarki do zbrojenia:)

Uważam, że w takich warunkach najlepszym rozwiązaniem jest zbrojenie Dramix: tańsze, szybsze i zero roboty na budowie. I nie trzeba czekać na pogodę.

Zbrojenie Dramix dodaje się do betonu i dzięki temu mamy zbrojenie w całej masie, tzn. na całej szerokości ławy. Beton zazbrojony w całej masie jest szczelniejszy, trwalszy bardziej wytrzymały. Nie jest wymagany chudy beton, bo dla zbrojenia Dramix korozja nie jest zagrożeniem.

Więcej na temat Dramix i zastosowań można znaleźć w internecie www.bekaert-poland.pl/zastosowania a ja tymczasem jeszcze kilka słów odpowiedzi na wcześniejsze wątpliwości. Bo jak już ktoś musi zbroić tradycyjnie to po pierwsze zbrojenie należy układać tak jak jest zaprojektowane! Żadnych zmian! Pręty mogą - i owszem - być umieszczone pod ścianą, ale czasami wymagane jest zbrojenie "szersze niż obciążenie". Zamiana takiego "szerszego" zbrojenia na "węższe" może mieć fatalne skutki, bo ława po prostu pęknie. Jeśli ktoś ma wątpliwości jak w danym przypadku należy postąpić, to wolę mu za friko to policzyć, niż żeby potem musiał szukać naprawiacza (to jeszcze trudniejsze niż znalezienie fachowca!).

Strzemiona oprócz utrzymania prętów podłużnych w swojej pozycji są zbrojeniem przeciwskurczowym. Rozstaw bez szczególnych wymagań należy przyjąć co 30cm z prętów fi6.

Otulina betonu jest precyzyjnie określona w normach. Dla ław fundamentowych minimalna otulina przy zastosowaniu chudziaka 10cm wynosi 4.5cm. Bez chudziaka - 7 cm. Jeśli ktoś ma dać mniejszą otulinę to lepiej niech nie daje zbrojenia wcale! Warto też wziąć pod uwagę czy jest woda w poziomie posadowienia i czy nie jest agresywna. W środowisku agresywnym otulina powinna być zwiększona (a propos: nie dotyczy zbrojenia Dramix które dodatkowo znacznie zwiększa odporność betonu na agresję chemiczną).

A tak już z innej bajki: poziom posadowienia, termoizolacja i drenaż! Bez nich nie ma dobrych fundamentów!

Zgłoś | Cytuj | Link

25 października 2009, 13:10

Zgadzam sie: good 0 bad

hmmm...wiele idzie się tu dowiedzieć ciekawe... a co do końcówki zgodzę sie w 100%... jeszcze jedno mam pytanie stosuję się drut fi6 do strzymiąrzek ale gładki ponieważ lepiej przenosi obciążenia? nie pęka tak jak karbowany? chodzi o to żeby był miękki? znajomy robił zbrojenie z drutu 14 i strzymiona z 10 dla mnie to przesada on ma przenosić obciążenia na spodni drut i tyle... może peknąć stalowy drut fi 10 czy raczej nie?

Zgłoś | Cytuj | Link

28 października 2009, 12:34

Zgadzam sie: good 0 bad

"Bo jak już ktoś musi zbroić tradycyjnie to po pierwsze zbrojenie należy układać tak jak jest zaprojektowane! Żadnych zmian!"

Zgadzam się w 100%, ale projekt na ten temat milczy a taki rozmiar jak podałem zarządził projektant / kb.

A czy warto zastosować ... Dramix... w ścianach fundamentowych? :) To byłby dopiero fundament! Coś to da czy tylko zabierze kaskę?

pozdrawiam.

Zgłoś | Cytuj | Link

31 października 2009, 12:49

Zgadzam sie: good 0 bad

ten dramix wsadz sobie w buty dobra rzecz ale nie do wszystkiego
standardowe ławy 4 x fi12
strzemiona fi6 gładkie co 20-30 cm
otulina betonu 5 cm liczona od strzemiona
chudy beton nie konieczny no chyba ze będziemy używać szalunków to bedzie je na czym postawić
BARDZO WAŻNE dotyczy to tylko dobrych warunków gruntowych
belki dostosować do gr ściany obsadzić w osi ściany
SOFTER

Zgłoś | Cytuj | Link

4 lipca 2010, 14:26

Zgadzam sie: good 0 bad

OJ, GOŚCIU OD "DRAMIX-a", OPAMIĘTAJ SIĘ BO SIEJESZ GŁUPOTĘ I LUDZIOM MOŻESZ WYRZĄDZIĆ KRZYWDĘ!!!

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 5 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • POMPY CIEPŁA Liczba postów: 111 Grupa: Robimy fund... Poniekąd sam wybór samej pompy ciepła dla mnie na pewno nie będzie łatwy i sam póki co się jeszcze nie zdecydowałem. Jednak chcę się was zapytać czy może słysze...
  • POMPA CIEPŁA Liczba postów: 4 Grupa: Robimy fund... A może zainteresują Was też pompy ciepła powietrzne: https://terme.pl/pl/menu/ogrzewanie/pomp y-ciepla/pompy-ciepla-powietrzne-300 ? Wiele osób wybiera właśnie t...
  • Praca w Niemczech - rekrutacja Liczba postów: 6 Grupa: Robimy fund... W sumie ja póki co jeszcze nigdy nie pracowałem za granicą, ale za to chcę powiedzieć, że jak dla mnie bardzo ważną opcją jest to aby wiedzieć skąd pozyskiwać d...
  • Fundament - wodoszczelność zamiast izolacji Liczba postów: 236 Grupa: Robimy fund... Bardzo ważne jest to aby skutecznie chronić fundament przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, właśnie dlatego zdecydowaliśmy się z polecenia znajome...
  • Podbijanie fundamentów Liczba postów: 15 Grupa: Robimy fund... Akurat jeżeli chodzi o fundament to moim zdaniem warto postawić na fachowców ponieważ jest to podstawa aby wszystko było tak jak należy przez lata.

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 18313 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 101

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >