Aktualności prawne – lista artykułów

Czym są fundacje prywatne i dlaczego w Polsce są tak mało popularne

Fundacje prywatne to w wielu przypadkach najlepszy sposób zabezpieczenia interesów rodziny w przypadku sukcesji biznesu lub dziedziczenia. Rozwiązanie to, doceniane w wielu państwach Europy, coraz częściej staje się także sposobem na ochronę majątku przez zamożnych Polaków. Pozwala ono uchronić majątek przed rozproszeniem, podziałem między wielu spadkobierców lub jego marnotrawieniem przez następców. To także sposób na zapewnienie ciągłości biznesu i stały rozwój działalności firmy przy zachowaniu jej rodzinnego charakteru – nawet gdy brakuje następców skłonnych do jej prowadzenia. Rozwiązanie to mimo licznych zalet w Polsce wciąż jest niedostępne.

Co się zmienia w rozporządzeniach w sprawie dokumentacji cen transferowych?

Dzień po ukazaniu się projektów rozporządzeń w sprawie cen transferowych w zakresie podatków PIT i CIT, we wtorek 20 listopada 2018 r., Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dwa nowe projekty rozporządzeń w sprawie ich dokumentacji. Mają one określić szczegółowy zakres elementów lokalnej oraz grupowej dokumentacji cen transferowych i tym samym ułatwić podatnikom dochowanie formalności związanych z ich sporządzaniem.

Z początkiem roku użytkowanie wieczyste zamieniło się w prawo własności - jak maksymalnie można obniżyć wykup gruntu pod garażem?

Zgodnie z nową ustawą, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, staniemy się automatycznie właścicielami gruntów pod budynkami, na których znajdują się nasze mieszkania oraz garaże. Wykup własności gruntu będzie bardzo kosztowny tj. 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej. Jednak nowa ustawa daje możliwość trzykrotnego obniżenia ceny, którą będziemy musieli zapłacić za grunt związany z garażem. Trzeba jednak działać szybko.

Jak wpływa ustawa o wspieraniu nowych inwestycji na biznes?

Z końcem czerwca 2018 roku weszły w życie przepisy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pomocy publicznej dotyczącej wsparcia na realizację nowych inwestycji na terenie całej Polski. Pod koniec br. firmy zaczęły uzyskiwać pierwsze zgody na wsparcie dzięki decyzjom wydanym przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Eksperci zdradzają, jaki wpływ na przedsiębiorstwa będzie miała uzyskana zgoda.

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu sprawia, że nawet w banku pieniądze nie są bezpieczne

Żyjemy w szybko zmieniających się czasach. Do niedawna powiedzenie „jak w banku” oznaczało, iż mamy do czynienia z czymś pewnym. Powiedzenie to wzięło się oczywiście z przekonania, iż środki ulokowane w banku są pewnie zabezpieczone. To już jest niestety przeszłość.

Jak unikać problemów z uciążliwymi lokatorami, kiedy wynajmujemy mieszkanie

Wynajem mieszkania to dla wielu osób źródło stosunkowo stabilnego przychodu. Potencjalny zysk może jednak zostać przysłonięty przez problemy z najemcą, który demoluje mieszkanie, bądź unika płatności. Właśnie dlatego już na etapie przygotowywania umowy należy zrobić wszystko, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami.

Czy będzie niższy CIT?

Ostatnie doniesienia medialne w zakresie nowelizacji podatków dochodowych skupiają się m.in. na obniżce stawek CIT. Do postulatu obniżenia CIT z 15% do 9% należy jednak podchodzić z ostrożnością, gdyż głównym celem fiskusa jest kontynuacja uszczelniania systemu podatkowego. Oznacza to, że większość z wprowadzanych zmian będzie jeszcze mniej korzystna dla przedsiębiorców niż dotychczas.

Zmiany w składkach na ubezpieczenie społeczne pracowników delegowanych

Unia Europejska pracuje nad zmianami dotyczącymi zmian w rozporządzeniach dotyczących koordynacji zabezpieczenia społecznego. Rozporządzenia te mają niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi transgraniczne z wykorzystaniem własnego personelu. Jednocześnie, warto podkreślić, że wszelkie doniesienia o uniemożliwieniu delegowania personelu na podstawie art. 12 lub 13 rozporządzenia 883/2004 są nieprawdziwe, wprowadzają niepotrzebny niepokój wśród przedsiębiorców i nie mają uzasadnienia, biorąc pod uwagę obecny stan prac. Chodzi m.in. o propozycję zgodnie, z którą składki na ubezpieczenie społeczne trzeba będzie płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy.

Co się zmienia w przepisach na temat umów na czas określony?

Ważne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników, w tym oczywiście również tych zatrudnionych w branży TSL. Tego dnia mijają bowiem 33 miesiące od wprowadzenia w 2016 roku zmian w Kodeksie pracy, które przekształcają sposób przechodzenia od umów czasowych do tych na czas nieokreślony. Przedsiębiorcy, którzy zatrudnili pracowników przed 22 lutego 2016 r. i jeszcze nie uregulowali z nimi tej kwestii, muszą pamiętać, że teraz stanie się to automatycznie.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez byłego przedsiębiorcę - co z długami z działalności gospodarczej?

Były przedsiębiorca może zostać oddłużony pomimo posiadania długów w związku z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą. Sporządzenie skutecznego wniosku o ogłoszenie upadłości jest znacznie trudniejsze wobec byłego przedsiębiorcy niż wobec konsumenta, który takiej działalności wcześniej nie prowadził. Wniosek taki wymaga bowiem głębszego uzasadnienia i właściwego opisania postępowania przedsiębiorcy jako osoby niewypłacalnej. W trakcie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości sąd zbada nie tylko aktualne istnienie stanu niewypłacalności dłużnika, ale także to, czy dłużnik, mając taki obowiązek, złożył wniosek o upadłość jako przedsiębiorca.


Stron: 39 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Jooble

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 18772 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 288

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >