Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

Jakie zmiany zaszły w wydawaniu decyzji środowiskowych dla instalacji fotowoltaicznych?

Nie wszystkie inwestycje w farmy fotowoltaiczne wymagają od przedsiębiorcy, by posiadał decyzje środowiskowe. W życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów z 10 sierpnia 2023 roku usprawniające proces powstawania farm, aby ułatwić realizowanie inwestycji z obszaru odnawialnych źródeł energii. Przepisy wskazują, że powierzchnia zabudowy musi wynosić mniej niż 0,5 ha na obszarach ochrony przyrody wskazanych w odpowiednim rozporządzeniu i do 1 ha na pozostałych obszarach – by nie była potrzebna decyzja środowiskowa. Co ma się zmienić?

Powstał nowy obowiązek dla właścicieli domów i mieszkań - kto musi mieć świadectwo energetyczne w 2023 r.

W związku ze zmianami ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, które weszły w życie tuż przed majówką (28.04.2023 r.), wielu właścicieli domów i mieszkań zadaje sobie pytanie co się zmieni po wejściu w życie nowelizacji.

Jak długo obowiązuje rękojmia dewelopera na części wspólne bloku?

Boom mieszkaniowy z lat 2015 - 2019 upłynął pod znakiem rekordowej liczby projektów rozpoczętych przez firmy deweloperskie. Większość tych inwestycji jest już zamieszkana przez klientów dewelopera, którzy mogą korzystać z rękojmi trwającej aż 5 lat. Warto pamiętać, że wspomniana rękojmia obejmuje nie tylko mieszkania i domy. W przypadku budynków wielorodzinnych, uprawnienia z tytułu rękojmi można realizować również w odniesieniu do części wspólnych bloku. Mowa o wszystkich częściach służących do wspólnego użytku mieszkańców (w tym również elewacji, korytarzach oraz elementach konstrukcyjnych). Rękojmia na części wspólne bloku jest bardzo ważnym zabezpieczeniem przed skutkami niestaranności dewelopera oraz jego wykonawców. W praktyce korzystanie ze wspomnianej rękojmi czasem bywa jednak dość skomplikowane. Warto o tym napisać, bo niedawno zapadł ważny wyrok dotyczący właśnie rękojmi dewelopera za wady części wspólnych.

Fotowoltaika w Pomorskiem — jakie są wymagania i wymagane dokumenty?

Urządzenia fotowoltaiczne służą do przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną i zwykle składają się z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych. Każde ogniwo fotowoltaiczne jest stosunkowo niewielkie i wytwarza około 1-2 watów mocy. Ogniwa te są wykonane z różnych materiałów półprzewodnikowych, a ich grubość jest często mniejsza niż ludzkie włosy. Aby zapewnić trwałość ogniwa w warunkach zewnętrznych przez wiele lat, jest ono zabezpieczone materiałami ochronnymi, takimi jak szkło lub tworzywa sztuczne.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Najważniejsze aspekty

W celu realizacji niektórych zamierzeń budowlanych trzeba uzyskać pozwolenie udzielane w ramach procedury administracyjnej. W przypadku większości inwestycji decyzję wydaje starosta lub prezydent miasta, czyli organ pierwszej instancji. Z kolei dla budowy o większym zasięgu, np. lotnisk, decyzja jest wydawana przez wojewodę. Dowiedz się jak uzyskać pozwolenie na budowę krok po kroku.

Urzędnicy ruszą w Polskę mierzyć parametry i konstrukcje nieruchomości

Od pierwszego kwartału 2023 roku kominiarze, inspektorzy środowiska i urzędnicy gminni przystąpią do zbierania danych dot. grubości ścian, dachu w polskich domach oraz rocznego zużycia paliwa w tych nieruchomościach. Informacje mają pomóc samorządom w optymalnym wykorzystaniu programów związanych z termomodernizacją - informuje serwis Prawo.pl.

Zniesienie pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych od przyszłego roku

Od przyszłego roku budowa domu na własne cele mieszkaniowe o maksymalnie dwóch kondygnacjach ma wymagać jedynie zgłoszenia z projektem budowlanym. Obowiązkowe będzie tylko zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy – wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tej chwili uproszczona procedura obowiązuje w przypadku budowy domu o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw. Nowa regulacja oznacza więc rozciągnięcie jej na wszystkie domy jednorodzinne, bez ograniczeń powierzchni.

Zasiedzenie nieruchomości - co warto wiedzieć?

W życiu każdego człowieka wcześniej czy później pojawiają się różnego typu aspekty prawne, które trzeba rozwiązać. Czasami będzie to nawet wymagało przeprowadzenia, np. postępowania sądowego. Warto wówczas działać tak, by takie postępowanie przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W każdym przypadku z pewnością warto wiedzieć więcej na dany temat - to z pewnością nam nie zaszkodzi. W bardziej skomplikowanych sytuacjach warto poprosić o pomoc prawników. Takie działanie ma sens i uchroni nas przed niepotrzebnymi komplikacjami, czy też kosztami w przyszłości. Prawo jest bowiem tą dziedziną ludzkiej aktywności, w której wiele zależy od tego, jak sprawnie będziemy się w niej poruszać. Jednym z ciekawych jego aspektów, z którym można mieć do czynienia jest zasiedzenie nieruchomośc

W nowych przepisach budowlanych będzie można budować domy bliżej cmentarzy

Według rządowego projektu nowej ustawy, budynki wolno będzie stawiać nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych. Dom powinien być jednak podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy chcą większych ustępstw – donosi Prawo.pl.

Różne stawki VAT na usługi budowlane i budowlano-montażowe

Usługi budowlane oraz budowlano-montażowe objęte są zasadniczo podstawową stawką podatku VAT, czyli 23%. Przepisy ustawy o VAT dopuszczają jednak możliwość jej obniżenia w zależności od wystąpienia pewnych okoliczności. Sytuacje, z jakimi mierzą się podatnicy, często jednak wymagają dochodzenia praw na drodze sądowej. Dlatego wcześniej warto zapoznać się z aktualną linią orzeczniczą, tak aby zastosować właściwą stawkę opodatkowania i uniknąć negatywnych konsekwencji.


Stron: 20 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19080 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 335

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >