Budowa domu bez pozwolenia? To możliwe!

Budowa domu bez pozwolenia? To możliwe!

A gdyby tak można było stawiać domy bez formalności? Ile czasu i nerwów by nam to zaoszczędziło! Okazuje się, że jest to możliwe, jeśli zamiast ubiegać się o pozwolenie na budowę, wybierzemy zgłoszenie budowy. Czytaj dalej

 

 Wiele osób marzy o własnym domku z ogródkiem, lecz liczba formalności, które wiążą się z jego budową może skutecznie odstraszyć niejednego marzyciela. Chcąc ograniczyć formalności, możemy jednak sięgnąć po inne rozwiązanie – zgłoszenie budowy. 

 

O co tu chodzi?

Zgodnie z prawem budowa domu może przebiegać według dwóch trybów - pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Nieuregulowanie formalności skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. Warto jednak sprawdzić, czy możemy skorzystać z tej drugiej opcji. Jest to procedura prostsza i krótsza. By z niej skorzystać, należy jednak spełnić pewne warunki.    

 

Kryteria

Zgłoszenie może dotyczyć wolnostojących parterowych budynków gospodarczych oraz rekreacji indywidualnej, czyli domków letniskowych. Obszar oddziaływania projektowanego budynku nie może obejmować sąsiedniej działki. Chodzi tu o czynniki takie jak zacienienie nieruchomości, zagrożenie dla pomników przyrody czy zwiększenie zanieczyszczenia środowiska. W przypadku budynków spełniających powyższe kryteria na zgodę urzędu czeka się 30 dni zamiast 65. Jeśli w tym czasie nie dostaniemy odpowiedzi odmownej, oznacza to, że otrzymaliśmy tzw. milczącą zgodę i możemy przystąpić do budowy.  

 

Dom bez pozwolenia? To możliwe!

 

Czytaj również: Co mówią przepisy prawa budowlanego na temat budowy domków letniskowych

 

Domy bez pozwolenia całoroczne murowane mogą być więc budowane przy znacznym ograniczeniu formalności.

 

 Mniej formalności

Domy letniskowe są zwolnione z wielu wymogów takich jak uzbrojenie działki, doprowadzenie ciepłej wody, nie muszą być ocieplone ani ogrzewane, jednak w takim wypadku będziemy mieli możliwość korzystania z nich jedynie w lecie. Na dodatek w upalne dni brak termoizolacji będzie skutkował nadmiernym nagrzewaniem wnętrza. Dlatego warto ocieplić budynek np. wełną skalną. Dodatkową zaletą jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się pleśni i grzybów.

 

Jak widać ilość formalności możemy ograniczyć, jeśli zdecydujemy się na dom okresowego zamieszkania.

 

Czytaj również: W jakiej sytuacji można starać się o odszkodowanie za źle wykonane prace budowlane?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 18123 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 393

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >