Prawo – lista artykułów

Odstąpienie od umowy i wypowiedzenie jej - zgodne z prawem

W odniesieniu do stosunku zobowiązaniowego obowiązujące przepisy prawa cywilnego przewidują kilka możliwości jego skutecznego zakończenia. – Prawo odstąpienia od umowy oraz wypowiedzenie umowy są przykładami dwóch instytucji prawa materialnego, które uprawniają do zakończenia stosunku zobowiązaniowego. – mówi mecenas Robert Nogacki, założyciel Kancelarii Prawnej Skarbiec, specjalizującej się w doradztwie prawnym. – W praktyce pojęcia te są często używane zamiennie. Niestety niesłusznie i błędnie, co powoduje dla stron późniejsze, negatywne konsekwencje. – dodaje. Czym zatem różnią się od siebie wypowiedzenie umowy i odstąpienie od niej oraz jakie są skutki niewłaściwego zakończenia realizacji umowy z kontrahentem?

Jak przeprowadzić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka dotyczy tylko osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest to rozwiązanie polegające na tym, że pozbywamy się swoich długów, ale jednocześnie tracimy majątek, który został przez nas dotychczas zgromadzony. W ocenie ustawodawcy, podstawowym celem wprowadzenia tej instytucji prawnej była możliwość przeprowadzenia postępowania upadłościowego stwarzającego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej szansy na dalsze życie "bez obciążeń", czego konsekwencją jest zwolnienie niewypłacalnego dłużnika z zobowiązań (pismo z dnia 24 maja 2012 r. Podsekretarz Stanu, DD3/0602/39/IMD/12/BMI9-6540, Biul.Skarb. 2012/3/14-15).

Pracodawca ma obowiązek chronić swoich pracowników przed elektrosmogiem

Od początku lipca 2016 r. wszystkich pracodawców w Polsce obowiązują przepisy określające wymagania w zakresie emisji pola elektromagnetycznego. Przez lata uważano, że szkodliwe dla zdrowia jest jedynie pole magnetyczne, a nie elektryczne. Dziś wiadomo już, że w dużym stopniu szkodzi również pole elektryczne . Otaczają nas przewody, linie wysokiego napięcia, sieci wi-fi, sprzęty emitujące promieniowanie, nie mówiąc o telefonach komórkowych.

Zmiana ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie - jaki będzie miała wpływ na budownictwo?

Komentarz Jana Jarosławskiego, prawnika Skanska Residential Development Poland dotyczący ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Jakie kary grożą za ścięcie drzewa bez pozwolenia?

Nawet kilka milionów złotych mogą zapłacić osoby, które wycięły drzewo na swojej posesji bez odpowiedniego zezwolenia. Takie kary mogą nałożyć burmistrz, wójt czy prezydent miasta. Skąd urząd będzie wiedział o wycince? Od życzliwych sąsiadów.

Kredyty hipoteczne dla rolników, po nowelizacji ustawy o ziemi rolnej

Problemy rolnika z zaciągnięciem kredytu hipotecznego w banku już niedługo mogą się skończyć. We wtorek, sejmowa komisja rolnictwa wydała pozytywną opinię dla zmian, jakie zostały zaproponowane przez PiS.

Jakie są warunki konieczne, aby zobowiązanie można uznać za właściwie wykonane?

Właściwe spełnienie świadczenia jest warunkiem prawidłowego wykonanego zobowiązania. Przepisy obowiązującego prawa stanowią, iż podmiotem zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest dłużnik lub inna osoba określona zgodnie z treścią umowy bądź właściwością zobowiązania. Zauważyć należy jednak, że spełnienie świadczenia nie zawsze musi oznaczać właściwe i pełne wykonanie zobowiązania. Jakie są zatem kryteria?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze w pobliżu placu budowy?

Budownictwo jest branżą, która przoduje w niechlubnej statystyce wypadków w pracy. Niestety, wypadkom ulegają nie tylko ‘budowlańcy’. Zdarza się, że wskutek źle zabezpieczonego placu budowy obrażenia odnoszą także przechodnie czy kierowcy, którzy przypadkowo zjechali na błędnie oznakowany odcinek remontowanej jezdni. Zwężenie drogi, ustanowienie objazdów lub czasowe wyłączenie z ruchu jednego z pasów, to środki zwiększające bezpieczeństwo, jednak nie zawsze są mile widziane przez kierowców.

Remontujemy mieszkanie - które prace możemy wykonać bez pozwoleń, a które narażą nas na samowolę budowlaną?

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, remont mieszkania to główny cel kredytowy Polaków w 2016 r. I choć kupując własne lokum stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami, to powinniśmy mieć na uwadze to, że wciąż obowiązują nas pewne ograniczenia. Planując remont, często musimy pamiętać o zdobyciu niezbędnych pozwoleń, a o mniejszych zmianach informować stosowne organy i zarządców nieruchomości. Szczególne obostrzenia dotyczą mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdzie naszą ingerencją moglibyśmy wpłynąć na stan sąsiednich mieszkań.

Nie będzie już użytkowania wieczystego gruntów dla właścicieli mieszkań.

Od przyszłego roku zniesione ma zostać użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielorodzinnymi. Dzięki temu właściciele mieszkań w blokach i kamienicach mogą stać się z dnia na dzień właścicielami gruntu, na którym stoi budynek.


Stron: 93 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4 5  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Jooble

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 22014 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 269

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >