Przepisy BHP jak się mają do pracy w czasie upałów.

Przepisy BHP jak się mają do pracy w czasie upałów.

Każdy cieszy się gdy nadchodzi lato. Czas grillowania, urlopów oraz wypadów rodzinnych. Co jednak, gdy pracujemy? Co pracodawca powinien nam zapewnić podczas upałów? Czy przepisy BHP określają daną sytuację? Czytaj dalej

 

Przepisy BHP określają dokładnie warunki pracy, również w czasie upałów. Jakie obowiązki ma pracodawca w czasie, kiedy temperatura na zewnątrz jest trudna do wytrzymania?  Niewielu z nas wie, że pracodawca jest zobowiązany ułatwić pracownikowi warunki pracy podczas wysokich temperatur. Na co możemy liczyć, ze strony pracodawcy?

Przepisy BHP precyzyjnie określają w jakich warunkach powinnyśmy pracować, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w  sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm. Zgodnie z tym w pomieszczeniu pracy pracodawca powinien zadbać o  odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Temperatura nie może być jednak niższa niż 14°C za wyjątkiem np. wykonywania pracy w chłodni. W przypadku lekkiej pracy fizycznej oraz pracy biurowej, temperatura pracy nie może być niższa niż 18°C (§ 30 r.b.h.p.). Natomiast odnośnie maksymalnej temperatury, przewidzianej zgodnie z przepisami BHP (Dz. U. Nr 200, poz. 2047 z późn. zm.). Pracownicy mogą posługiwać się wskaźnikiem komfortu cieplnego (PMV) bądź wskaźnikiem określającym mikroklimat gorący (WBGT). Pracownik młodociany nie może pracować w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30°C.

Obowiązkiem pracodawcy, przewidzianym w ustawie (Dz. U. Nr 60, poz. 279) jest zapewnienie pracowniom dostępu do bezpłatnych napojów. W przypadku, gdy temperatura na otwartej przestrzeni wynosi przeszło 25°C. Natomiast w pomieszczeniach zamkniętych ponad 28°C.

W związku z powyższymi danymi, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom komfortowe warunki pracy, niezależnie od miejsca pracy

 

 

Czytaj również: Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych wymusi wyższą jakość materiałów i surowców

Źródło: budnet.pl / budnet.pl
Autor: Magdalena Kawecka

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 164

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >