Zmiany podatków od nieruchomości w 2022 r. - zapłacimy więcej

Zmiany podatków od nieruchomości w 2022 r. - zapłacimy więcej

Najpewniej pod koniec roku przeszło 9 mln właścicieli domów i mieszkań dostanie decyzję o podwyżce podatku od nieruchomości. Minister finansów podał właśnie maksymalne stawki. Jednak ostatnie słowo w tej sprawie należy do gmin. Czytaj dalej

 

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej „w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022”. Np. w przypadku budynków mieszkalnych maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrośnie z 0,85 zł do 0,89 zł za m kw., zaś dla gruntów pod takimi budynkami – z 0,52 zł do 0,54 zł za m kw.

 

Zmiany podatków od nieruchomości w 2022 r. - zapłacimy więcej

 

Dla właściciela 200-metrowego domu położonego na działce o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych oznaczałoby to konieczność zapłacenia gminie podatku od nieruchomości w wysokości 718 zł, czyli o 28 zł więcej niż w tym roku.

 

Zmiany podatków od nieruchomości w 2022 r. - zapłacimy więcej

 

Czytaj również: Czy inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne?

 

Warto wiedzieć, że w domu ze spadzistym dachem podatku od nieruchomości nie nalicza się od powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu, w których wysokość jest niższa niż 1,40 m. Zaś między 1,4 a 2,2 m podatek liczony jest od połowy powierzchni. Dużo bardziej skomplikowane jest obliczanie podatku od nieruchomości w budynkach wielorodzinnych. Oprócz powierzchni mieszkania uwzględniana jest bowiem także część wspólna w budynku, czyli np. korytarz i klatka schodowa.

 

Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić także za miejsce garażowe. Stawka może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od tej za mieszkanie, jeśli garaż jest wyodrębnionym lokalem. Podlega on wtedy opodatkowaniu według stawki właściwej dla pozostałych budynków lub ich części. W 2022 r. maksymalna stawka wyniesie 8,68 zł za m kw. (w tym roku 8,37 zł za m kw.). Natomiast, jeśli miejsce postojowe w garażu stanowi przynależność mieszkania, jest ono opodatkowane identyczną stawką, czyli 0,89 zł za m kw.

 

Pamiętajmy jednak, że podatek od nieruchomości to jeden z tzw. podatków lokalnych. Stanowi źródło dochodów gmin, a nie budżetu państwa. Te nie muszą więc podwyższać swoich dotychczasowych stawek, ani stosować maksymalnych, które ogłasza minister finansów – podkreśla ekspert GetHome.pl Marek Wielgo.

 

I dodaje, że w najbliższych miesiącach radni będą podejmowali uchwały w sprawie wysokości stawek. W praktyce większość gmin podnosi je do maksymalnego pułapu.

 

Jakie zmiany podatków od nieruchomości będą w 2022 r.

 

 

Gminy szukają pieniędzy, żeby zaspokoić rosnące potrzeby. Tym bardziej, że Covid-19 daje im się mocno we znaki. Prostym sposobem na łatanie finansów jest podniesienie podatków – mówi ekspert GetHome.pl.

 

Równocześnie zwraca uwagę, że podatek od nieruchomości jest jednym ze składników kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Niestety, te rosną w tempie przewyższającym inflację.

 

Zmiany podatków od nieruchomości w 2022 r. - zapłacimy więcej

 

Czytaj również: Jakie zmiany szykuje rząd w ustawie o OZE?

 

Według GUS, po sześciu miesiącach 2021 r. były one o 5,9% wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jest to jednak głównie efekt podwyżek opłaty za wywóz śmieci, która przez rok wzrosła średnio aż o ok. 25%!

Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl
Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • kupno mieszkania Liczba postów: 554 Grupa: Nieruchomoś... Sprawdzony deweloper to połowa sukcesu. Dlatego trzeba pytać ludzi, którzy kupili mieszkania, co mogą dobrego i złego o danym deweloperze powiedzieć. My tak zro...
  • Własność bez notariusza? Liczba postów: 140 Grupa: Spółdzielni... Ja znam bardzo dobrego notariusza ale z Dąbrowy Górniczej i jest to kancelaria https://www.notariuszjaskulska.pl/kontak t.html i z usług tej kancelarii korzystał...
  • Opłata notarialna Liczba postów: 71 Grupa: Spółdzielni... Jeżeli ktoś z was jest z Nysy i szuka właśnie dobrego kontaktu do notariusza w tym miście to polecam zapoznać się z ofertą kancelarii, która znajduję się na Bi...
  • garaż blaszak Liczba postów: 21 Grupa: Zanim wybud... Ja polecam trochę inne rozwiązanie garaż zrobiony na bazie kontener morski, jest na pewno trwalszy od blaszaka i posłuży dłużej https://mobilnekontenery.pl/kont...
  • Kto ma ostatnie słowo w kwestii spornej? Liczba postów: 10 Grupa: Wspólnoty m... Jeżeli szukasz ciekawych portali z poradami prawnymi to ze swoje strony polecam zapoznać się z oferta tego portalu https://www.biznesnaprawo.pl/. Ja znalazłem t...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >