Jaki jest najbardziej wydajny kolektor sloneczny ?

« Powrót do grupy: Innowacje w budownictwie

Stron: 8 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

21 października 2008, 19:03

Zgadzam sie: good 0 bad

Przy obecnych podwyzkach cen gazu zastanawiam sie na zakupem kolektora slonecznego do wspomagania ogrzewania domu oraz c.w.u. Jakie w tej chwili moze byc najbardziej wydajny? i jakie sa najlepsze relacje cena - jakosc? Moze ktos sie podzieli swoim doswiadczeniami?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

17 marca 2009, 16:33

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam,
Całkiem niezłe systemy kolektorów słonecznych ma Ariston, Viessmann,Hewalex,Stibel Eltrom, Thermosolar Juma.
Poczatkowe koszty tego sposobu ogrzewania domu są bardzo wysoki, ale tak jak Pan mówi, przy obecnych kosztach paliw zwracają się coraz szybciej. Ważne jest by systemy te, dość zaawansowane technologicznie montowali nam profesjonaliści a nie jacyś partacze. Dobrych majstrów od kolektorów znajdziesz np. na stronie fachowaekipa.pl
Pozdrawiam,
J.F

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

18 marca 2009, 11:16

Zgadzam sie: good 0 bad

Również chętnie poczytał bym opinie kogoś, kto posiada u siebie kolektory słoneczne. Mieszkam w domku jednorodzinnym i zastanawiam się nad jego modernizacja.

Zgłoś | Cytuj | Link

21 stycznia 2010, 14:04

Zgadzam sie: good 0 bad

Trudne pytanie, ale gdy weżmie sie wszystkie za i przeciw wyłoni sie odpowiedz.
Kolektor płaski w swej budowie jest bardzo prosty i dlatego bezawaryjny co przekłada sie na długą gwarancję producenta ( w przypadku sprzedawanych przez nas austriackich kolektorów Gasookol to 10 lat polecam http://www.eko-mel.com/pdf/ZESTAWY_Comfort_2008.pdf)
Standardowe zestawy kolektorów słonecznych posiadają 2-3 panele słoneczne i w przypadku uszkodzenia któregoś z nich jest automatyczny i natychmiastowy spadek uzyskiwanych parametrów pracy a to pozwala na natychmiastową reakcje inwestora.
W przypadku kolektorów próżniowych już nie jest tak kolorowo.
Budowa kolektora próżniowego już jest troszeczkę bardziej skomplikowana.
Jest to szklana rura ze szkła borowo-krzemowego , w której osadzony jest absorber a wszystko zakończone jest metalem a dokładnie miedzią. Kolektor próżniowy latem chwilowo uzyskuje temperaturę 260-280-st/c i w tym momencie kłania sie nam fizyka - rozszeżalność temperaturowa ciał stałych - inaczej pracuje metal inaczej szkło i w tych warunkach może nastąpić mikropękniecie co spowoduje utratę próżni . Zestawy kolektorów prózniowych składają się średnio z 30 rur i gdy uszkodzeniu ulegnie 1-2 rury za jakiś czas nastepna mamy wtedy problem z monitoringiem kolektora.
Pomińmy fakt że wiekszość sprzedwanych w Polsce kolektorów prózniowych produkowanych jest w Chinach i zakłada sie że 20% nowych rur jest uszkodzona czyli przy kolektoże 30 rurowym 6 rur - tylko które?
Mówi sie że kolektor prózniowy ma zadawalające uzyski energetyczne zimą, ale co bedzie gdy spadnie śnieg lub będzie intensywny mróz.
Wiekszość sprzedawców mówi, że wtedy na sterowniku odwracamy chwilowo bieg ciepła, rozgrzewamy kolektor, rozpuszczamy śnieg a nastepnie kolektor zaczyna działać - tylko jak skoro w założeniu jest tam próżnia, która nie przepuszcza ciepła. Jesli uda nam sie takie coś zrobić to znaczy ze kolektor prózniowy mamy tylko z nazwy.
Zupełnie inną kwestią jest cena
Jeden dobry firmowy kolektor to koszt 2-2,5 tys zł, natomiast pożądny kolektor próżniowy posiadajacy gwarancję, certyfikaty pochodzenia i jakości to koszt 3000 euro. Reszta asortymentu do instalacji solarnej czyli pompy, sterowniki, zbiorniki itd w kazdym układzie jest taka sama tylko gwarancja producenta jest o 5 lat mniejsza.
Przy mej wiedzy i praktyce wybrałbym kolektor płaski.
http://www.eko-mel.com

Zgłoś | Cytuj | Link

24 lutego 2010, 00:21

Zgadzam sie: good 0 bad

Też jestem za kolektorami płaskimi. Już się trochę naczytałam i rzeczywiście nie opłaca się przepłacać za próżniowy, jeśli nie koniecznie sprawdza się on przy dużej ilości śniegu. Moi znajomi również zdecydowali się na plaskie i są z nich zadowoleni. Kupowali tutaj Kolektory płaskie. z tego co wiem jest tam równiez fajny kalkulator, który szybko wylicza ile paneli powinno się zamontować oraz ile to może wszystko kosztować.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

18 września 2010, 00:00

Zgadzam sie: good 0 bad

właśnie tych informacji szukałam! dzięki :wink:

Budowa domu dopiero przede mną, ale już teraz szukam energooszczędnych rozwiązań...

Zgłoś | Cytuj | Link

31 października 2010, 13:59

Zgadzam sie: good 0 bad

Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą zakupu kolektora słonecznego, warto abyś trochę dowiedział się o różnicach sprzętowych o bateriach o tym co warto wiedzieć. Polecam artykuł: jak wybrać ogrzewanie solarne

Zgłoś | Cytuj | Link

28 listopada 2010, 16:50

Zgadzam sie: good 0 bad

Tutaj znajdziesz dużo informacji o kolektorach - jakie są ich rodzaje, jak wybrać odpowiednie itd
http://makroterm.pl/pl/produkty/kolektory-turbosolar

Zgłoś | Cytuj | Link

23 marca 2011, 11:18

Zgadzam sie: good 0 bad

Kolektory słoneczne to bardzo dobra rzecz. Odstrasza może na początku cena systemu (jak to w końcu z tymi dopłatami od państwa?) ale na dłuższą metę bardzo opłacalne. Od jakichś 3 lat mam dwa kolektory Aristona i pracują bez zarzutu.

Zgłoś | Cytuj | Link

4 kwietnia 2011, 14:07

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam,
Jestem po pełnym roku zamieszania w domu gdzie ogrzewanie jest wspomagane kolektorami słonecznymi. Mam zamontowane 80rur próżniowych SUNEN, zasobnik kombinowany 800/200 GALMET, sterownik i pompa a portalu aukcyjnego. Budowałem pół bliźniaka, drugą połowę zamieszkuje znajomy. Kilka dni temu porównaliśmy nasze rachunki za gaz i w ciągu tego roku moja część przepaliła o 2230 zł mniej. Temperatury utrzymujemy podobne, on ma jeszcze kominek, jak nie zdążyłem zainstalować. No i moja część jest o 50m2 piwnicy większa, piwnica też jest grzana. Kolektory, przewody i inne drobiazgi kosztowały mnie mniej niż 10k + koszt zasobnika. Z tym że zasobnik musiałbym montować w każdym przypadku bo i tak będzie jeszcze kominek z płaszczem wodnym. Więc szczerze mówiąc nie rozumiem utyskiwań - za 4 lata będę miał zwrot inwestycji.

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 8 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Jaka klimatyzacja? Liczba postów: 135 Grupa: Innowacje w... Klimy AIWA są spoko, bo nie biorą dużo prądu i mają tryb eco. Łatwo się nimi steruje, więc polecam. Model AIWA-MU25IN/OUT jest świetny do małych i średnich pomi...
  • Hale magazynowe producent Liczba postów: 2772 Grupa: Innowacje w... Wydaje mi się ze w takich halach podstawowe elementy do suwnice, wciągarki, żurawie czy różnorodne wózki widłowe. Taki asortyment na 100% możesz znaleźć w firmi...
  • Budowa hali Liczba postów: 240 Grupa: Innowacje w... Z pewnością warto zauważyć, że znaki znaki ochrony przeciwpożarowej służą jako wizualne przypomnienie dla pracowników, aby podejmowali niezbędne środki ostrożno...
  • Nowoczesne domy z drewna Liczba postów: 16 Grupa: Innowacje w... Nowoczesne domy z drewna https://domyhbe.pl/ to coraz popularniejszy trend w dzisiejszym budownictwie, łączący tradycyjne materiały budowlane z nowoczesnymi tec...
  • pompy ciepła Liczba postów: 27 Grupa: Innowacje w... Co w sumie robi taka pompa jonowa? Coraz częściej widzę gdzieś takie rozwiązania, ale właściwie nie wiem, jak to działa. Napisałabyś coś więcej?

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 165

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >