Dom szkieletowy cy murowany ??

« Powrót do grupy: Technologie i materiały

Stron: 6 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

6 maja 2010, 20:08

Zgadzam sie: good 0 bad

Pani Ala.K mówiąc styropian raczej nie miała zastrzeżeń do jego ciepłoty, tylko do użycia go jako materiału budowlanego i ja też bym w tym momencie zwątpił. Jednak co mur to mur.

A co do wełny, raczej nie ma się co obawiać, wystarczy dobrze zrobić, gdyby było aż tak źle, to nikt by jej nie używał.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

6 maja 2010, 21:16

Zgadzam sie: good 0 bad

Użytkownik Krzysiek Wojnicki napisał: Pani Ala.K mówiąc styropian raczej nie miała zastrzeżeń do jego ciepłoty, tylko do użycia go jako materiału budowlanego i ja też bym w tym momencie zwątpił. Jednak co mur to mur.

A co do wełny, raczej nie ma się co obawiać, wystarczy dobrze zrobić, gdyby było aż tak źle, to nikt by jej nie używał.


Jak już pisałem na innym forum, ze obawy przeciętnego "Kowalskiego" są lekko irrlacjonalne co do wytrzymałości paneli strukturalnych. Jednym z wielu dowodów poza obliczeniami statycznymi jest poniższe zdjęcie.

Dom z paneli strukturalnych-SIPs po trzęsieniu ziemi. Jak widać nadal zachował się w jednej bryle, co może tylko świadczyć o jego wytrzymałości.
Ja osobiście podczas trzęsienia ziemi bądź silnego huraganu, wolałbym siedzieć w konstrukcji o jednolitej strukturze wytrzymałościowej, jaką jest Konstrukcja SIPs.

pozdrawiam

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

11 maja 2010, 13:14

Zgadzam sie: good 0 bad

że nie chcę chemii przez lata wdychać. Wiem, że materiały wykończeniowe też zawierają chemię, ale jednak jak mogę jej uniknąć to dlaczego nie? :)
Muru nie chcę. Już jeden murowany dom mam. Chce ktoś kupić? ;P

Zgłoś | Cytuj | Link

11 maja 2010, 22:54

Zgadzam sie: good 0 bad

Widzę że nie do końca rozumie Pani zasadę konstrukcji SIPs jak i również właściwości styropianu.
Ja osobiście wolał bym siedzieć w "puszce styropianowej" niż w "puszcze z wełny mineralnej" (nie wiem czy kiedykolwiek miała Pani bezpośrednią styczność z wełna mineralną i jej pyłem)
Ps na każdym opakowaniu wełny mineralnej jest zalecane używanie maski podczas jej układania. Proszę sprawdzić na styropianie :wink:

Zgłoś | Cytuj | Link

13 maja 2010, 17:29

Zgadzam sie: good 0 bad

Kilka uwag:
1. Pan montujący domy w technologii SIPs zachwala na wszelkie sposoby właśnie ten rodzaj, a prawda jest taka, że każdy system ma swoje zalety i wady. Proszę rzetelnie opisać jedne i drugie. Nie jest tak, że system paneli jest lepszy od konstrukcji szkieletowej. Owszem, jest szybszy w montażu, czyli bardziej atrakcyjny dla wykonawcy, ale ma wiele wad. Poza tym, na Pana stronie internetowej aż roi się od błędów merytorycznych, np. co to jest "współczynnik wydajności ciepła"? Nie ma pojęcia "punkt rosy" lecz "temperatura punktu rosy" itd. Chcąc się wykazać solidnością, wypadałoby pozbyć się błędów merytorycznych i językowych.
2. Zajrzałem na podany link o panelach strukturalnych napisany przez kogoś bezimiennego. Tam także pełno błędów i wręcz nieprawdy, jak np. odpowiedzialność styropianu za naprężenia ścinające w panelach. Reszty nie będę komentować - szkoda czasu.
3. Za energochłonność domu odpowiada całościowe zaprojektowanie wszystkich elementów tracących ciepło, a nie tylko ścian.
4. Sztywność domu w Polsce jest zupełnie różna niż w USA czy Kanadzie. Tam boczne ściany domu są zwykle pełne czyli bez otworów, co wykorzystuje się dla zwiększenia sztywności konstrukcji. U nas domy mają otwory we wszystkich ścianach zaś okna czy okno-drzwi mają znaczne wymiary, co silnie obniża parametry wytrzymałościowe sztucznego materiału jakim jest płyta OSB. Wytrzymałość OSB na ściskanie zawsze jest mniejsza niż drewna konstrukcyjnego wzdłuż włókien czyli słupków.
Jest zatem wiele elementów do przeanalizowania podczas tworzenia projektu domu. Poza tym, oprócz obliczeń konstrukcyjnych, konieczne są także obliczenia cieplno-wilgotnościowe by wyeliminować kondensację pary wodnej.

Gdyby zechciał Pan swoją ofertę zbliżyć do profesjonalnej, trzeba szerokich konsultacji ze specjalistą fizyki budowli. Wtedy można opracować ofertę (zapewne także zmodernizować), by odpowiadała na wszystkie kluczowe pytania.

Jerzy Zembrowski

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

13 maja 2010, 21:56

Zgadzam sie: good 0 bad

Dziękuje za wskazanie błędów.
Co do artykułu- jest on na portalu Pana Wojciecha Nitki, Jak wiadomo Pan Wojciech jet autorytetem w konstrukcjach drewnianych, i nie wydaje mi się żeby Artykuł na jego portalu mijał się z prawdą.
Co do "zalet i wad" zgadzam się w 100% każda technologia takie posiada, co do konstrukcji nośnej domu z paneli strukturalnych to sprawa wygląda podobie jak w konstrukcji szkieletowej, istnieją również słupy i belki drewniane na nadproża (więc ciężar następnego piętra nie jest przenoszony tylko poprzez dwie płyty OSB przyklejone do styropianu).
Różnica jest taka że w zwykłym szkieletowcu słupy są w częstszym rozstawie, zazwyczaj 400mm o mniejszych przekrojach min 38mm i jednostronne OSB, jest po to by usztywnić konstrukcje a w SIPs słupy są w rozstawie 1200mm o przekroju 60mm a do tego panele przenoszą obciążenia statyczne.
Co do kondensacji wilgoci, wiadomo że styropian ekstrudowany jest materiałem niechłonnym, a przy prawidłowym montażu paneli, pomiędzy słupami a styropianem jest wstrzyknięta pianka poliuretanowa (99% wypełnienia) a do tego powierzchnia styku płyt OSB jest uszczelniona Rodzajem silikonu akrylowego (zapobiega on ewentualnej cyrkulacji powietrza, i pozwala bez wykorzystania foli paroizolacyjnej na pomyślna zdanie testu ciśnieniowego)

Ps z chęcią bym podyskutował na temat fizyki budowlanej domów drewnianych w polskim gronie fachowców, gdyż moja wiedza pochodzi z praktyki budowlanej i szkoleń przeprowadzonych w UK. I z całą pewnością czegoś nowego mógłbym się nauczyć, jak i również zaskoczyć niektórymi zagadnieniami.

Z poważaniem
Dariusz Różycki

Zgłoś | Cytuj | Link

15 maja 2010, 14:10

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam
Co do autorytetów, to ich nie ma, a jest fizyka budowli, której prawa są niepodważalne. Pisząc o błedach we wskazanym artykule, gotów jestem je opisać.
W zakresie fizyki domów szkieletowych klasycznych jak i panelowych, gotów jestem do ich analiz cieplno-wilgotnościowych oraz energetycznych.

Pozdrawiam,

Zgłoś | Cytuj | Link

15 maja 2010, 16:09

Zgadzam sie: good 0 bad

Czemu nie?...
Jeśli Pan może, to proszę o rzetelne porównanie szkieletu drewnianego z konstrukcją z paneli strukturalnych. Tak by to było zrozumiałe dla niewtajemniczonych, dobrze by było, jak dałby Pan radę opisać również części składowe danej konstrukcji i je porównać. Jeżeli w artykule umieszczonym na stronie szkielet.pl jest coś nieprawdziwego, to jak najbardziej, proszę o sprostowanie i wyjaśnienie(udowodnienie) nieprawdziwych szczegółów.

Ps. Jak wygląda porównanie szkieletu drewnianego i konstrukcji SIPs dla współczynnika "U" przy założeniu że przekrój ściany jest identyczny.
I jak wygląda przenoszenie ciężaru stropu i kolejnego piętra dla obu konstrukcji?

Ja osobiści poza kosztem materiałów, nie potrafię znaleźć innego argumentu przemawiającego za konstrukcją szkieletową, uprzejmie proszę o pomoc w tej sprawie i zapraszam do dyskusji.

z poważaniem
Dariusz Różycki

Zgłoś | Cytuj | Link

15 maja 2010, 17:14

Zgadzam sie: good 0 bad

Przepraszam zapomniałem się zalogować.

Czemu nie?...
Jeśli Pan może, to proszę o rzetelne porównanie szkieletu drewnianego z konstrukcją z paneli strukturalnych. Tak by to było zrozumiałe dla niewtajemniczonych, dobrze by było, jak dałby Pan radę opisać również części składowe danej konstrukcji i je porównać. Jeżeli w artykule umieszczonym na stronie szkielet.pl jest coś nieprawdziwego, to jak najbardziej, proszę o sprostowanie i wyjaśnienie(udowodnienie) nieprawdziwych szczegółów.

Ps. Jak wygląda porównanie szkieletu drewnianego i konstrukcji SIPs dla współczynnika "U" przy założeniu że przekrój ściany jest identyczny.
I jak wygląda przenoszenie ciężaru stropu i kolejnego piętra dla obu konstrukcji?

Ja osobiści poza kosztem materiałów, nie potrafię znaleźć innego argumentu przemawiającego za konstrukcją szkieletową, uprzejmie proszę o pomoc w tej sprawie i zapraszam do dyskusji.

z poważaniem
Dariusz Różycki

Zgłoś | Cytuj | Link

18 maja 2010, 21:03

Zgadzam sie: good 0 bad

Witam ponownie, i zapraszam do wypowiedzi Panie Jerzy Zembrowski. z Bazy Doradztwa Budowlanego
Naprawdę interesuje mnie, czego nowego mogę się nauczyć o szkielecie drewnianym i konstrukcji SIPs :wink:

Zgłoś | Cytuj | Link

Stron: 6 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸


Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Jakie okna dachowe? Liczba postów: 157 Grupa: Technologie... Czy do takich okien łatwo jest dopasować rolety?
  • Beton - jaki wybrac Liczba postów: 49 Grupa: Technologie... Osobiście staram się korzystać z polecanych mi usług, w ten sposób uzyskuje na ogół oczekiwanych efektów. Jeżeli szukacie sprawdzonego producenta zbiorników bet...
  • Jakie kupić narzędzia? Liczba postów: 626 Grupa: Technologie... Co do zakupu narzędzi ręcznych, w tym również jeśli chodzi o artykuły elektryczne, metalowe, motoryzacyjne itd. to na pewno warto sprawdzić sobie ofertę hurtown...
  • jak długo trwa budowa domu?... Liczba postów: 304 Grupa: Technologie... W moim odczuciu, oferta mieszkań gotowych do odbioru na https://activa.pl/oferta/mieszkania-goto we-do-odbioru-gdansk jest bardzo korzystna, szczególnie jeśli n...
  • Lakiernia Liczba postów: 83 Grupa: Technologie... Jeśli potrzebujesz usług związanych z obróbką metali i lakierowaniem proszkowym, to warto zapoznać się z ofertą firmy Colorex http://colorex.pl/ z Krakowa. Ich....

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19161 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 123

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >