Jak przebiegała rewitalizacja kamienic na Foksal 13/15

Jak przebiegała rewitalizacja kamienic na Foksal 13/15

Dobiegła końca widowiskowa rewitalizacja Foksal 13/15 – jedne z najpiękniejszych kamienic stolicy znów zachwycają swoją urodą. Przez lata projekt rozpalał wyobraźnię warszawiaków. By w pełni docenić rozmach prac renowacyjnych i ogrom wykonanej pracy, trzeba porównać stan wyjściowy z wyglądem zakończonej inwestycji. Prezentujemy jak zmieniła się jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji mieszkalnych w Polsce. Czytaj dalej

 

Wraz z odrestaurowaniem Foksal 13/15 Warszawa odzyskała fragment własnej historii. Wszystko to za sprawą firmy Ghelamco, która podjęła się ambitnego zadania rewitalizacji zabytkowych obiektów, a jednocześnie przystosowania ich do najwyższych współczesnych standardów, jakich można oczekiwać po nieruchomościach z segmentu premium. Obecny kształt rezydencji to efekt współpracy najlepszych specjalistów z kraju i zagranicy, ogromne nakłady finansowe, a przede wszystkim wielki szacunek dla zabytkowego charakteru obiektów.

Jak przebiegała rewitalizacja kamienic na Foksal 13/15

Kamienice zbudowano w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. Już od momentu swojego powstania uchodziły za perły architektury belle époque.

Ogromnym wyzwaniem było zrekonstruowanie eklektycznego wystroju fasady Foksal 13 na podstawie jedynego odnalezionego zdjęcia. Swoją bogatą dekorację utraciła w latach 30. XX wieku w wyniku modernistycznej przebudowy.


Czytaj również: Dobiegła końca rekonstrukcja poznańskiej kamienicy zwanej Żelazkiem

Rewitalizację Foksal 13/15 przez wzgląd na liczbę i poziom zindywidualizowania detali architektonicznych porównywano do konserwacji dzieła sztuki. 

W prace zaangażowano też wielu artystów i rzemieślników, m.in. kowali artystycznych, którzy wykorzystując tradycyjne techniki zrekonstruowali pełne finezyjnych kształtów wrota bramy i balustrady balkonów. 

W latach 30. XX wieku, kiedy właścicielem Foksal 13 był „król czekolady”, Jan Wedel, w jej podwórzu zamontowano pierwszą w Warszawie windę panoramiczną.  

 

To, co wyróżnia Foksal 15 na tle wielu innych kamienic to niezwykła klatka schodowa, której sufity i podniebienia schodów pokryte są polichromiami z rozkosznymi puttami. O stopniu trudności prac konserwatorskich świadczy choćby fakt, że w samo odtwarzanie malowideł ściennych było zaangażowanych nawet 17 specjalistów.   

 

Czytaj również: Powstanie i losy Księżego Młyna wpisane w historię Łodzi

 

Wspaniałe, wręcz pałacowe klatki schodowe kamienic Foksal 13 i 15 zdobią liczne supraporty, portale, sztukaterie i malowidła ścienne, a także posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. 

Najlepiej zachowane piece kaflowe zostały odrestaurowane, uzupełnione i wyeksponowane w wybranych holach klatek schodowych i lokalach usługowych. 

 

Wiele spośród apartamentów Foksal 13/15 posiada bogato zdobione sztukaterie na ścianach i sufitach o blisko 100 wzorach, a także ozdobne parkiety o 20 motywach.

Blask odzyskały również oficyny kamienic. W miejscu ślepych ścian zostały przebite nowe okna, które doświetlają apartamenty. 

 

W pogłębionych piwnicach stworzono przestrzeń rekreacyjną ze strefą SPA i fitness: dwiema salami ze sprzętem do ćwiczeń, pomieszczeniem do masażu, jacuzzi oraz sauną suchą i łaźnią parową. 


Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hala eventowa Liczba postów: 39 Grupa: Innowacje w... W mojej opinii warto poszukać skutecznych rozwiązań, które pozwolą Wam na skuteczną pracę i jednocześnie zachowanie pełnego bezpieczeństwa dla ochrony materiałó...
  • Budowa hali Liczba postów: 172 Grupa: Innowacje w... W przyszłym roku również będę budowała własne 4 hale. Zastanawiam się nad pomiarem drgań, czy ktoś z Was korzystał z https://www.metris.com.pl/p/78,pomiar_dr gan...
  • Zabezpieczenia przeciwpożarowe Liczba postów: 73 Grupa: Innowacje w... Wiele osób bagatelizuję ochronę przeciwpożarową w budynkach przemysłowych. Dlatego niestety dochodzi do tak wielu nieszczęśliwych zdarzeń. Ja w ubiegłym roku ko...
  • Architektoniczny design w Europie Liczba postów: 5 Grupa: Architektur...
  • Stalowe hale Liczba postów: 446 Grupa: Innowacje w... Ja polecam firmę, która oferuję usługi z zakresu wykonywania instalacji przemysłowych oraz konstrukcji stalowych i jest to firma https://www.hubeny.pl/o-firmie....

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 16178 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >