Jak zaprojektować nowoczesne centrum logistyczne?

Jak zaprojektować nowoczesne centrum logistyczne?

Ogromna konkurencja oraz dynamicznie rozwijający się rynek wymaga od przedsiębiorców przystosowania do obecnych realiów. Dobrze prosperujące firmy powinny więc być nastawione na rozwój działalności, a to wiąże się z koniecznością ponoszenia większych inwestycji. Rozbudowa istniejącej infrastruktury o własne centrum logistyczne jest jednym z takich etapów. Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalną i nowoczesną halę do obsługi zamówień. Czytaj dalej

 

Sprecyzuj potrzeby swojej firmy

Nie istnieje uniwersalny projekt hali logistycznej, który sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie. Musi on bowiem uwzględniać specyfikę branży, lokalizację oraz strukturę organizacyjną działalności. Z tego powodu tak ważna jest ścisła współpraca inwestora z biurem projektowym, gdyż to jedyne rozwiązanie, aby stworzyć przestrzeń funkcjonalną i bezpieczną. Dobry projekt powinien brać pod uwagę takie elementy jak:

 

  • budżet,
  • lokalizację i powierzchnię działki,
  • rodzaj magazynowanych towarów,
  • częstotliwość odbioru zamówień,
  • wielkość magazynu,
  • sposób prowadzenia działalności.

 

Jak zaprojektować nowoczesne centrum logistyczne?

Czytaj również: Architektura przemysłowa w nowoczesnym wydaniu – Hala Gong w Ostrawie

 

Warto także uwzględnić w projekcie możliwość późniejszej rozbudowy hali o dodatkowe segmenty. Dzięki temu wraz z rozwojem działalności nie będziesz musiał ponosić wysokich kosztów dobudowy dodatkowego obiektu.

 

Zadbaj o funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni

Nowoczesne hale logistyczne są projektowane tak, aby móc maksymalnie wykorzystać ich przestrzeń i zautomatyzować zachodzące w niej procesy. Nawet niewielki budynek może stać się funkcjonalnym centrum magazynowym do obsługi zamówień, jeżeli zostanie wyposażony w innowacyjne technologie. Z takimi rozwiązaniami możesz zapoznać się na stronie https://bscsolutions.pl/, należącej do firmy zajmującej się projektowaniem mechanizmów z wykorzystaniem napędu SERAPID. Jest to opatentowana technologia sztywnego łańcucha, która umożliwia budowę nowoczesnych dźwigów i podnośników. System, mimo swojej prostoty, wyróżnia się niezawodnością, łatwą obsługą oraz odpornością na duże obciążenia.

 

W hali logistycznej napęd SERAPID możesz wykorzystać do budowy:

  • platform samochodowych,
  • wind towarowych,
  • maszyn transportowych,
  • wózków do wymiany narzędzi.

 

Windy do samochodów ciężarowych sprawdzą się szczególnie w sytuacji, gdy planujesz budowę kilkukondygnacyjnego centrum logistycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł kontrolować ruch floty pojazdów na terenie hali, co ma wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i wydajność procesów.

 

Pamiętaj o energooszczędności

Koszty utrzymania dużej hali logistycznej są ogromne, dlatego już na etapie projektowania należy uwzględnić wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych. Ważną rolę odgrywa tu rozmieszczenie stolarki otworowej i ramp, rodzaj zastosowanej izolacji czy sposobu ogrzewania budynku. Warto również rozważyć montaż własnej elektrowni odzysku ciepła, która umożliwia generowanie darmowego prądu pozyskanego z naturalnych źródeł energii.

 

Czytaj również: Na Antarktydzie stanie polska latarnia

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 16543 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 289

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >