Kiedy w architekturze pojawiły się szklane fasady?

Kiedy w architekturze pojawiły się szklane fasady?

Pierwsze projekty z zastosowaniem dużych przeszkleń w budownictwie użytkowym były wprowadzone przez Le Corbusiera. We wczesnych latach 30 XX wieku jego słynna Willa Savoye w Paryżu była uważana za niespotykaną innowację, a wręcz ekstrawagancję, która wywołała poruszenie w środowisku architektów. Pomimo międzynarodowego uznania, zastosowane rozwiązania nie sprawdziły się w praktyce. Okna przeciekały, a mieszkańcy w nich marzli. Użyte elementy nie spełniały praktycznych funkcji, a ich zastosowanie zostało sprowadzone do czysto estetycznej roli. Czytaj dalej

 

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przeszklenia stały się bardziej wydajne - zaczęto stosować podwójne szyby zespolone i specjalne powłoki refleksyjne, aby poprawić szczelność, izolację akustyczną i termiczną oraz zapewnić ochronę przed nadmiernym słońcem. Od tamtego czasu mieszkańcy coraz częściej decydują się na większe użycie szkła w budynkach. Dużą popularnością cieszą się systemy przesuwne z wykorzystaniem aluminium, materiału znanego z wytrzymałości, który umożliwia tworzenie lekkich a jednocześnie wytrzymałych konstrukcji.

 

zdjęcie: Centre Le Corbusier

 

Trendy przeszklonych fasad

Ostatnia dekada pokazała dynamiczny rozwój trendów projektowych z zastosowaniem szklanych elementów jako integralnych części budynków. Dzięki rozwojowi technologicznemu oraz użyciu aluminium w stolarce okienno-drzwiowej coraz częściej wybiera się szklane elementy. Innowacyjne rozwiązania pozwoliły na wprowadzenie ruchomych elementów w systemach przesuwnych, zapewniając wysoką termoizolację i pełniąc ważną rolę w naświetleniu przestrzeni, a jednocześnie będąc dopełnieniem nowoczesnego wystroju. Szklane fronty budynków w różnym stopniu przepuszczają światło w zależności od pory dnia, kąta nasłonecznienia czy pogody. Dzięki temu ich funkcja płynnie zmienia się wraz z wędrówką słońca po niebie.


Z czasem, architekci zaczęli szukać rozwiązań pozwalających na umieszczanie na fasadzie dużych ruchomych przeszklonych elementów. W efekcie, na rynku pojawiły się systemy drzwi przesuwnych o coraz większych wymiarach, a producenci starali się dostarczyć rozwiązania pozwalające maksymalnie otworzyć wnętrze na zewnątrz. Przełomem był jednokondygnacyjny system przesuwny firmy Reynaers Aluminium, umożliwiający montaż okien i drzwi w jednej płaszczyźnie, niezależnie od sposobu otwierania, na całej szerokości ściany od sufitu do podłogi. Dzięki tej innowacji, rynek otrzymał możliwość umieszczenia na jednej płaszczyźnie otwieranych okien, przeszklonych drzwi, okien wentylacyjnych, czy elementów stałych. Takie rozwiązanie zapewniło maksymalną transparentność i spójność konstrukcji, pomagając w dobrej ekspozycji na światło słoneczne.


 - Często poszukiwanym przez architektów aspektem jest wysoka transparentność konstrukcji. Można to osiągnąć wybierając system o wąskich profilach, ale warto również zwrócić uwagę na widoczność uszczelek, elementów zamka itd. Dzięki ich ukryciu czy zamontowaniu w profilach można osiągnąć nawet 90 proc. stosunek szkła do profili, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej sztywności i odporności konstrukcji, komentuje Piotr Jurewicz, Koordynator Inwestycji w Reynaers Aluminum.


Nowy minimalizm

Minimalizm, tak jak każdy trend ewoluuje - zwłaszcza w tak kreatywnej branży jaką jest architektura. Podstawowe założenie, jakim jest przywiązanie do prostych form, dostosowuje się do wykorzystania nowych materiałów i technologii.


Kiedy w architekturze pojawiły się szklane fasady?

Zdjęcie: Reynaers Aluminum

Czytaj również: Port House Zahy Hadid - architektura przyszłości w Antwerpii

 

- Budowanie relacji wnętrza z przestrzenią zewnętrzną jest jednym ze sposobów pracy architektów, również z nurtu minimalistycznego. Jest to także domena ekskluzywnych nieruchomości, w których cena jest zależna od m.in. widoku i ilości docierającego światła słonecznego w ciągu doby. Dzięki rozwojowi technologii przezroczystej ściany architekci mają większe możliwości doświetlenia bez kompromisu w obszarze termoregulacji. Nowoczesne systemy przesuwne i wszelkiego rodzaju przeszklenia są w stanie sprostać wymogom budownictwa biurowego oraz mieszkalnego, komentuje Marcin Mustafa, właściciel studia architektonicznego WWAA.

 

Całoroczny taras i balkon

Kolejnym trendem zastosowania przeszkleń są tarasy, balkony i werandy, które zaczęły funkcjonować przez cały rok, niezależnie od pogody. Systemy przesuwne naturalnie łączą zewnętrzne przestrzenie z wnętrzem budynku wprowadzając światło i wizualnie poszerzając przestrzeń. Dzięki temu, taras staje się integralną częścią domu, strefą relaksu i odpoczynku. Z tego względu, ważnym aspektem przy tego typu rozwiązaniach jest zadbanie o sprawdzony mechanizm przesuwny, zapewniający wysoką termoizolację i mający certyfikaty potwierdzające ich wydajność energetyczną. Wysokie użytkowanie i ekspozycja na zmienne czynniki pogodowe wystawia na próbę jakość profili, zwłaszcza w naszym klimacie, gdzie wahania temperatury są wysokie.


Kiedy w architekturze pojawiły się szklane fasady?

Zdjęcie: Reynaers Aluminum

Nowe centrum domu: kuchnia i łazienka

Ten rok nadał większego znaczenia przestrzeniom domowym, podkreślił znaczenie kuchni i łazienki nadając im nową funkcję wypoczynkową, a nawet domowego SPA. Trend „self-care” znalazł odzwierciedlenie w projektach architektonicznych. Oprócz funkcji praktycznych coraz częściej wprowadza się rozwiązania wpływające na komfort i jakość wypoczynku. Łazienki nie są już tylko pomieszczeniami do wykonywania czynności związanych z higieną osobistą, lecz stały się przestrzenią do relaksu i regeneracji po ciężkim dniu pracy. Pomieszczenia są przepełnione światłem dziennym, a mieszkańcy zaczęli wybierać duże przeszklenia zamiast małych okien, aby wpuścić jak najwięcej światła dziennego.


Kiedy w architekturze pojawiły się szklane fasady?

Zdjęcie: Reynaers Aluminum

Czytaj również: Modernistyczny Dom Pawilon

 

Podobnie w przypadku kuchni, potrzeby użytkowników skupiają się na rozszerzeniu aktualnego użytkowania. Przez wielu jest już uważana za centrum domu i od lat łączona z salonem lub jadalnią, aby ułatwić komunikację z domownikami i rozszerzyć strefę wypoczynkową, lecz do tej pory, często zaniedbywana pod względem dostępu do promieni słonecznych. Projekty z przeszkleniami pokazują nowe możliwości używania tych przestrzeni i potrzebę mieszkańców na połączenie się z naturą.


Kiedy w architekturze pojawiły się szklane fasady?

Zdjęcie: Reynaers Aluminum

Nowy system drzwi przesuwnych

Reynaers Aluminium wprowadził do swojej oferty nowy system drzwi podnoszono-przesuwnych „MasterPatio”. Nowy produkt, dzięki wąskim liniom przepuszcza dużo naturalnego światła, łączy w sobie minimalistyczny design, funkcjonalność z doskonałą izolacją termiczną i rozwiązaniami, które zwiększają efektywność produkcji montażu. Choć MasterPatio nie jest stricte fasadą, to umożliwia on tworzenie minimalistycznych, wielkopowierzchniowych przeszkleń robiących wrażenie fasad z ruchomymi elementami. Maksymalny wymiar konstrukcji może mieć wysokość do 3,6 m i masę do 400 kg (elementy ruchome). System zachowuje taką samą szerokość profili w elementach przesuwnych, wzmocnieniach i przewiązkach. Profile skrzydeł mają taką samą szerokość (87 mm) jak profile popularnego systemu okienno-drzwiowego MasterLine 8, co ułatwia możliwość tworzenia wielu kombinacji i zapewnia ich spójność estetyczną.


Źródło: Clipatize / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa hali Liczba postów: 241 Grupa: Innowacje w... Jeśli chodzi o znaki, to podczas budowy nowych osiedli konieczne jest także zaplanowanie dróg oraz ich właściwe oznakowanie. Informacje na ten temat można znale...
  • pompy ciepła Liczba postów: 29 Grupa: Innowacje w... Z jakiej formy ogrzewania korzystacie i dlaczego? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Tanie domy szkieletowe Liczba postów: 75 Grupa: Innowacje w... Polecam Skandic Hus jeżeli jesteś zainteresowany ciekawym projektem na ładny i wygodny dom.
  • Centrala pożarowa Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Z jakich systemów zabezpieczeń korzystacie? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 64 Grupa: Innowacje w... Szanowni Państwo, Szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj materiału ociepleniowego oraz zastosowany system wykończenia elewacji (preparat gruntujący, zaprawa k...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 363

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >