Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych

Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych

Styl architektoniczny określany jest przez zespół różnych, formalnych cech, które miały wpływ na ukształtowania zarówno budowli, jak i prywatnych domostw. Analizując dzieła historyczne oraz wszelkie odkrycia archeologiczne wyodrębnionych zostało kilkadziesiąt nurtów. Ich cechy zależą od m.in. kanonów kultury, sztuki i poziomu technologii (w tym tej budowlanej). Czytaj dalej

 

Pośród najpopularniejszych z nich wyróżnia się nurt starożytny, romański, gotycki i renesansowy. Każdy z nich nie tylko uwodzi swoją oryginalnością, ale również – znaleźć się może w twoim mieszkaniu.

 

Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych


W końcu, kto powiedział, że inspiracji nie można odnaleźć w historycznych źródłach?

 

Klasyczny styl starożytny

W tym miejscu warto wyróżnić zarówno starożytną Grecję, jak i Rzym, który nieco różnił się zabudową. Ta pierwsza powstała po upadku kultury mykeńskiej i datowana jest na ok. 1200 p.n.e. O ile często mylona jest ze stylem rzymskim, o tyle w rzeczywistości to ona dała mu solidne fundamenty. Najbardziej charakterystycznymi elementami była chęć oddania realistycznej sylwetki człowieka – bez względu na warstwę społeczną i wiek. To wtedy też powstały pierwsze pejzaże oraz obrazy ukazujące kontrast między pięknem, a brzydotą.

 

Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych

Ateny

Czytaj również: Popularny od wielu laminat doczekał się własnego muzeum we Włoszech

 

Architektura rzymska utożsamiana jest głównie z rzymskimi świątyniami, które jako pierwsze ozdabiane były łukami i sklepieniami. To wtedy też powstał pierwowzór betonu, który wylewany był na podłodze lub na ścianach świątyń. Rzym, będący centrum rozwoju wielu branż, był jednym z pierwszych miast, w którym powstawały kamienice czynszowe, u dołu których znajdowały się sklepiki i małe, lokalne warsztaty. Ze szkolnych czasów wiemy również, że starożytne miasto Romulusa słynęło z akweduktów, systemów kanalizacyjnych, motów, a także term i cyrków.

 

Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych

Coloseum w Rzymie

 

Jak przenieść starożytność do dzisiejszych wnętrz?

  • Postaw na kolumny i łukowe sklepienia, np. przed główną bramą do swojej posesji,
  • Nie bój się surowych materiałów – piaskowego wykończenia albo betonowej ściany,
  • Postaw na biblioteczce niewielkie popiersie ulubionego pisarza lub twórcy,
  • Rozwieś w antyramach cytaty największych, starożytnych myślicieli i filozofów.

 

Romanizm

Architektura romańska datowana jest na okres od X do XIII wieku. Jej nazwa pochodzi od grupy języków wywodzących się z łaciny, a także od architektury inspirowanej sztuką starożytnego Rzymu.

 

Opisując romanizm najłatwiej chyba posługiwać się określeniem minimalizmu, który bazował na prostych formach i geometrycznych kształtach. Być może dlatego, że większość budowli pełniła funkcję ochronną podczas oblężeń, a estetyka nie szła w parze z bezpieczeństwem.

 

Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych

San Marco w Wenecji

Czytaj również: Współczesna architektura wykorzystuje coraz więcej szkła nie tylko ze względów estetycznych

 

Głównym budulcem był kamień, a proste bryły – głównie prostopadłościany i ostrosłupy, cechowały się ciężkością i monumentalnością. Grube mury i wąskie okna nie dostarczały wystarczającej ilości światła, przez co pomieszczenia cechowały się brakiem przytulności, chłodem i mrokiem. Co ciekawe, o ile antyk był inspiracją dla wielu tamtejszych budowli, o tyle nie powielano go w sztuce i malarstwie.

 

W Polsce architektura romańska wygląda nieco inaczej niż w innych zakątkach Europy. Surowa, prosta forma opierała się głównie na kościołach krytych stropem, z zamkniętych prezbiterium. Różnica wynikała z wpływów niemieckich i czeskich, które decydowały o polskiej, ówczesnej zabudowie.

 

Jak przenieść styl romański do dzisiejszych wnętrz?

  • Postaw na proste, nieskomplikowane wnętrza, bazując na minimalistycznych formach i dodatkach,
  • Wykorzystaj we wnętrzach kamień,
  • Duże okna ukryj za ciężkimi zasłonami lub zdobionymi firanami,
  • Wykorzystaj dodatki o geometrycznych wzorach.

 

Gotyk

Gotyk datowany jest na późne średniowiecze, kończące się około XVI wieku. Jest to czas rozwoju architektury świeckiej, która miała służyć modlitwom i wierze w Boga. Strzelistość bryły to symbol tamtejszego nurtu, a powtarzalność kolumn i wzorów uzupełniana była przez rozczłonkowane bryły, delikatność dekoracji i ogólnie rozumianą lekkość. Zdobienia witrażami, wertykalne linie i sklepienia dodawały wnętrzom ekspresji.

 

Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych

Katedra św. Wita w Pradze

 

Czytaj również: Niezwykła architektura projektu cube berlin

 

Okres gotyku to również mury obronne i budowle oblężnicze, które uzupełniane były m.in. mostami zwodzonymi. Obok surowych i ciężkich murów powstały także strzeliste ratusze, będące siedzibą władz miejskich, a także przestronne hale, w których mieściły się biura i pokoje gościnne.

 

Domy mieszczan złożone były z kilku części, łączonych dziedzińcem. Najczęściej parter przeznaczany był dla klientów i przybyszy, a góra – dla właścicieli. Tereny uzupełniały stajnie, pierwsze „garaże” i pomieszczenia dla służby. Drewno, ze względu na częste podpalenia, zastąpiono trwałą i solidną cegłą.

 

Jak przenieść gotyk do dzisiejszych wnętrz?

  • Postaw na ceglaną ścianę, inspirowaną stylem industrialnym,
  • Zadbaj o bogato zdobione dekoracje – w tym kolorowe wazony, inspirowane kościelnymi witrażami,
  • Nie rezygnuj z otwartych, przestrzennych pomieszczeń – np. otwierając salon na kuchnię i jadalnię,
  • Zadbaj o ogród i tereny zielone, rozciągnięte wokół posesji.

 

Renesans

Epoka obejmująca głównie XVI wiek, nazywana powszechnie „odrodzeniem”, będąca symbolem odkryć geograficznych, wzrostu inflacji i rozwoju architektury.

 

Od starożytności po barok – historia nurtów architektonicznych

Luwr

Wraz z rozwojem humanizmu wzrosło zapotrzebowanie na oryginalne budownictwo świeckie. Dotychczas budowane kościoły nieco zwolniły tempa, na poczet pałaców, podmiejskich rezydencji, budynków używanych przez tamtejsze społeczeństwo.

 

Wnętrza cechowała harmonia i jasno obrany plan. Rytmu nadawały schody, gzymsy, ozdobne balustrady o wygiętych, finezyjnych kształtach. Powrót do detali i nieco skomplikowanych form nawiązywał do klasycznych budowli antycznych. Odejście od gotyckich łuków zaowocowało w arkady i portyki, a docelowo również w obramowania okienne. To również czas kopuł, niskich kondygnacji i starannie pielęgnowanych ogrodów o geometrycznych, przystrzyżonych trawnikach. Piękne, ozdobne tereny sprzyjały powstawaniu pierwszych balkonów i loggii.

 

Jak przenieść styl renesansowy do dzisiejszych wnętrz?

  • Zadbaj o ogródek lub balkon, przyzdabiając je starannie pielęgnowanymi kwiatami,
  • Wybierz ozdobne balustrady, o dzbankowatych lub pogiętych, żeliwnych formach,
  • Jeśli posiadasz ogród – zamontuj ozdobną fontannę, klomby lub niskie drzewa, przystrzyżone na wzór geometrycznych brył,
  • Zamień okrągłe okna na klasyczne, prostokątne, dostarczające dużej ilości światła,
  • Poproś o pomoc doświadczonego architekta, takiego jak NKlim Design.  

 

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa hali Liczba postów: 241 Grupa: Innowacje w... Jeśli chodzi o znaki, to podczas budowy nowych osiedli konieczne jest także zaplanowanie dróg oraz ich właściwe oznakowanie. Informacje na ten temat można znale...
  • pompy ciepła Liczba postów: 29 Grupa: Innowacje w... Z jakiej formy ogrzewania korzystacie i dlaczego? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Tanie domy szkieletowe Liczba postów: 75 Grupa: Innowacje w... Polecam Skandic Hus jeżeli jesteś zainteresowany ciekawym projektem na ładny i wygodny dom.
  • Centrala pożarowa Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Z jakich systemów zabezpieczeń korzystacie? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 64 Grupa: Innowacje w... Szanowni Państwo, Szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj materiału ociepleniowego oraz zastosowany system wykończenia elewacji (preparat gruntujący, zaprawa k...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19208 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 263

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >