Prawo – lista artykułów

Eksmisje po pandemii: czy liczba wyrzuconych lokatorów znacząco wzrosła?

Eksmisje z mieszkań zawsze wzbudzały kontrowersje. Warto przypomnieć, że duża liczba mieszkaniowych eksmisji na bruk z drugiej połowy lat 90. doprowadziła do dużych zmian w prawie lokatorskim. Jeżeli chodzi o nowsze wydarzenia z historii polskiej „mieszkaniówki”, to warto zwrócić uwagę na zakaz dokonywania eksmisji związany z pandemią COVID-19. Został on uchylony w połowie kwietnia 2022 roku. Czy od tamtej pory liczba eksmisji mocno wzrosła? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Wydają się one interesujące, ponieważ uwzględniają również sytuację z minionego roku. Krajowe media przeoczyły informacje dotyczące ubiegłorocznej liczby eksmisji, więc warto je przedstawić.

Czym się charakteryzuje podejście proklienckie w windykacji?

Jeszcze kilka lat temu termin „prokliencki” był jednym z najmniej spodziewanych określeń dla windykatora. Windykacja kojarzyła się przede wszystkim z trudnymi rozmowami, z presją i eskalacją konfliktu. Czy jest zatem możliwe połączenie skutecznego odzyskiwania długów z podejściem proklienckim? Ku zdziwieniu wielu osób kierujących się stereotypami - jest to nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne w nowoczesnym biznesie.

Kto ma dostęp do kryptowalut po zmarłym właścicielu?

W erze cyfrowej transformacji rynków finansowych kryptowaluty ugruntowały swoją pozycję jako istotny składnik majątku wielu inwestorów. Ich wyjątkowa natura technologiczna, oparta na zdecentralizowanym systemie blockchain, rodzi jednak niespotykane dotąd wyzwania w kontekście dziedziczenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych instrumentów finansowych, gdzie instytucje pośredniczące mogą asystować w procesie sukcesji, kryptoaktywa istnieją w ekosystemie, gdzie dostęp do nich warunkowany jest wyłącznie posiadaniem odpowiednich zabezpieczeń kryptograficznych.

VAT od wypłaconej dywidendy w spółce komandytowej

Wypłata udziału w zysku komplementariuszowi nie stanowi dla spółki komandytowej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT – potwierdził w wydanej 9 stycznia 2025 r. interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Spółka nie musi więc odprowadzać VAT od tej transakcji.

Ile trzeba zapłacić podatku fiskusowi za otrzymanie kryptowaluty w darowiźnie

Osoby, które dostały w darowiźnie kryptowaluty mogą być zobowiązane do zapłaty podatku. Waluta wirtualna jest prawem majątkowym, a więc jej nabycie w darowiźnie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. To jednak jeszcze nie oznacza, że zawsze trzeba będzie ten podatek zapłacić. Przepisy przewidują zwolnienie dla osób najbliższych oraz kwoty wolne dla innych osób.

Proste i przejrzyste zasady dla europejskich firm po wejściu w życie AI Act

Ministerstwo Cyfryzacji informuje: Nowa strategia Komisji Europejskiej ma za zadanie uczynić Unię Europejską światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Plan Działania dla Kontynentu AI (ang. AI Continent Action Plan) wyznaczył pięć filarów – inwestycje w infrastrukturę, wykorzystanie danych, wdrożenia sektorowe, rozwój kompetencji i uproszczenie regulacji. Celem jest jak najskuteczniejsze wykorzystanie możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.

Sejm przyjął ustawę zmieniającą podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

- Ministerstwo Finansów informuje: - 4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. - Nowe przepisy obejmą przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, podatkiem liniowym, w formie ryczałtu oraz karty podatkowej. - Na zmianach zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców. - Zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Czy trzeba zapłacić podatek od waluty wirtualnej w ramach stakingu?

Wraz z rozwojem technologii blockchain i rosnącą popularnością kryptowalut, kwestie podatkowe związane z takimi aktywami stały się przedmiotem intensywnych dyskusji na arenie międzynarodowej. Jednym z kluczowych zagadnień jest opodatkowanie nagród uzyskiwanych w procesie stakingu, czyli mechanizmu konsensusu w sieciach typu proof-of-stake (PoS).

Certyfikat energetyczny mieszkania od A do Z

W dobie rosnących cen energii i zaostrzających się wymogów ekologicznych, certyfikat energetyczny mieszkania stał się niezbędnym dokumentem w obrocie nieruchomościami. Jego posiadanie wpływa zarówno na wartość rynkową lokalu, jak i koszty jego eksploatacji.

Z każdym rokiem nasila się zjawisko budowania na dziko i późniejszej legalizacji budynku

Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych, ale w ocenie ekspertów z zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski przepisy w tej sprawie należy uprościć. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę na ryzyko lawinowego wzrostu nielegalnych budów.


Stron: 142 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19738 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >