Architektura – lista artykułów

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstanie w Poznaniu

W Poznaniu miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Siedziba Muzeum zaplanowana została w bezpośredniej bliskości Wzgórza Świętego Wojciecha oraz ponad 800-letniej świątyni pod wezwaniem patrona. Nowa placówka pomieści przestrzenie ekspozycyjne poświęcone pamięci o patriotycznym zrywie oraz zwycięstwie Wielkopolan. W zamyśle architektów WXCA projekt stał się też okazją do wykreowania przestrzeni publicznej dedykowanej społeczności współczesnych mieszkańców Poznania.

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu - minimalistyczna architektura z przewagą funkcjonalizmu

Ograniczony budżet to wyzwanie, z którym często mierzą się architekci w swojej pracy. Możemy jednak znaleźć budynki, które powstały przy stosunkowo niskich nakładach finansowych, a urzekające estetyką i świetnie spełniające swoją funkcję. Przedstawiamy zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku w kategorii „budynek niemieszkalny nowy” – Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu (CAL), za którego projektem stoją architekci Anna Rottau i Piotr Zybura z pracowni arch_it.

Na ruinach pałacu w Łaszczowie powstaje Dom Komedii Aleksandra Fredry

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry, koncepcja pod wieloma względami wyjątkowa – unikatowa w portfolio JiO, ale także w kontekście współcześnie dokonywanych renowacji i odbudów.

Budowa budynków publicznych – zadanie dla profesjonalistów

Budynek użyteczności publicznej jest dostępny dla wszystkich – a to oznacza, że musi być bezpieczny i funkcjonalny dla każdego, także dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami. To wprowadza pewne ograniczenia w jego projektowaniu. Jak zrealizować inwestycję, która sprosta tym szczególnym wymogom? Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie kompetencji firm specjalizujących się w projektowaniu i budowie budynków publicznych.

Zrównoważony pięciogwiazdkowy wypoczynek w alpejskim hotelu Falkensteiner Montafon

Czy relaks na rodzinnych wakacjach jest w ogóle możliwy? Zabranie najbliższych na wakacje może być często nie lada wyzwaniem - pięciogwiazdkowy hotel rodzinny Falkensteiner Montafon z przyjemnością je podjął. Położony wśród gęstych lasów i majestatycznych szczytów austriackiego rezerwatu przyrody na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza, hotel oferuje niezrównane alpejskie wrażenia zarówno dla młodych, jak i starszych. Niezależnie od tego, czy chodzi o dreszczyk emocji na łonie natury, programy rozrywkowe dla dzieci, czy też całkowity relaks w spa - Falkensteiner Montafon oferuje coś dla każdego.

Historyczna Elektrownia Powiśle w nowoczesnej odsłonie

Elektrownia Powiśle to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie warszawskiego Powiśla. Kompleks składa się z przestrzeni handlowo-gastronomicznej, luksusowych apartamentów, hotelu oraz biurowców. Budynek eksponuje historyczne elementy, a przypominające europejskie ulice handlowe wnętrza nadają mu wyjątkowy charakter, który zachowany został również w łazienkach.

Krakowski Hotel Warszauer zdobywa światowe uznanie

Hotel Warszauer, będący architektoniczną ikoną w krajobrazie Krakowa, zdobywa kolejne międzynarodowe nagrody. Do imponujących zwycięstw w konkursach, takich jak Nagroda Architektoniczna Polityki, Polska Architektura XXL, Saint-Gobain Glass Design Award, czy nominacji do ArchDaily 2023 Building of the Year Awards, dołączyła właśnie wygrana Architecture MasterPrize Awards 2023 w kategorii Architektura Hotelowa. Mnożące się światowe wyróżnienia stanowią niezaprzeczalny dowód na wyjątkowość Warszauera, utrwalając jednocześnie jego rosnącą pozycję na scenie architektury nowoczesnych obiektów butikowych.

Modernizacja gdańskiego Teatru Wybrzeże zakończona

Jeden z najważniejszych teatrów w Polsce, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, przeszedł modernizację, której celem było nie tylko odświeżenie wyglądu tego historycznego obiektu, ale także zapewnienie optymalnych warunków pracy aktorom i komfortu oglądania przedstawień widzom.

Przyjazny środowisku, nowy Dworzec Metropolitarny w Lublinie na miarę XXI wieku

Nowy Dworzec Metropolitarny w Lublinie to centralny element wieloetapowego, kompleksowego przedsięwzięcia, jakim jest Zintegrowane Centrum Komunikacyjne powstające w stolicy województwa lubelskiego. Zlokalizowany w centralnej części miasta, razem z towarzyszącą infrastrukturą będzie węzłem komunikacyjnym łączącym transport miejski, regionalny i ogólnokrajowy. Będzie to także jeden z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Za projekt odpowiada uznana pracownia Tremend.

Cavatina Hall mulifinkcjonalna inwestycja w Bielsku-Białej

Multifunkcyjność to pojęcie, które coraz częściej charakteryzuje nowo powstające inwestycje budowlane. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie obserwujemy rosnącą liczbę realizacji integrujących m.in. obiekty mieszkalne, powierzchnie biurowe czy punkty handlowo-usługowe. Wpływają one na rozwój miast i pozwalają budować lokalną tożsamość wśród ich mieszkańców. Jednym z przykładów mocno niestandardowego, a nawet unikatowego w skali kraju projektu mixed-use jest Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Dowód? Pod koniec października miasto będzie miało długo wyczekiwaną profesjonalną Bielską Orkiestrę Cavatina – nie udałoby się to, gdyby Cavatina Holding nie stworzyła w ramach kompleksu nowoczesnej sali koncertowej na 1000 osób.


Stron: 66 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19106 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 303

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >