Architektura – lista artykułów
Memoriał Generała Maczka stałą ekspozycją muzeum w Bredzie
Porozumienie o współpracy między Muzeum Historii Polski i Muzeum Generała Maczka w Bredzie zostało podpisane 25 października 2018 roku w Warszawie. Umowa, którą podpisali dyrektor MHP Robert Kostro oraz Prezes Fundacji Museum Breda-Polen 1939-1945 Generała Maczka w Bredzie Frans Ruczynski, dotyczy m.in. stworzenia wystawy stałej poświęconej I Polskiej Dywizji Pancernej i postaci Generała Stanisława Maczka.
Gmach Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów po metamorfozie światłem
Łódzki Przystanek Architektura przeszedł metamorfozę dzięki innowacyjnej identyfikacji wizualnej. Modernistyczna bryła siedziby Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów została podkreślona wielobarwną, dynamicznie zmieniającą się iluminacją świetlną, która nadała jej zupełnie nowy charakter.
Nowa siedziba Niemieckiego Instytutu Jakości i Oznaczeń RAL w Bonn
Fasada nowej, energooszczędnej siedziby Instytutu RAL w Bonn w bardzo wyrazisty sposób odzwierciedla tożsamość firmy. Na elewacji budynku zamontowano aż 428 wielkowymiarowych pionowych lamel z ukrytym napędem, które przyjęły odcienie palety będącej synonimem tej instytucji od ponad 90 lat.
Architektura wtopiona w naturę - Dom Łąka
Dom Łąka, to kolejny projekt warszawskich architektów z pracowni 81.waw.pl. Głównym założeniem projektu i podstawowym wymogiem inwestora było wkomponowanie budynku w otaczający krajobraz.
Krzyżacki zamek w Gniewie po gruntownej renowacji
Zamek Gniew, potężna gotycka twierdza rycerzy, hetmanów i starostów, jeszcze do niedawna w niczym nie przypominał siedziby królów sprzed lat. Na szczęście, dzięki pracy doświadczonych specjalistów, przeszedł rewitalizację, która przywróciła mu dawną świetność.
Jak wyróżnić siedzibę firmy w przestrzeni miejskiej?
Żyjemy w czasach, w których jakość to stanowczo za mało. Projekt powinien nie tylko być atrakcyjny wizualnie, ale również oddawać DNA marki, stanowić swojego rodzaju wizytówkę, która pomoże wyróżnić go w przestrzeni miejskiej.
Fasady medialne we współczesnej architekturze miast
Fasada medialna to reprezentacyjna, efektowna elewacja budynku wyposażona w elementy oświetleniowe i multimedialne, zapewniająca wyróżnienie obiektu na mapie miasta. Zazwyczaj jest zbieżna z jego funkcją, dzięki czemu zapewnia uzyskanie określonej identyfikacji wizualnej po zapadnięciu zmroku, często umożliwia również wyświetlanie informacji.
Hotel Novotel Poznań Centrum po gruntownej metamorfozie
Odważna i nieszablonowa rewitalizacja poznańskiego Novotel Centrum, idealnie oddaje styl architektów z pracowni Tremend. Eklektyczne zestawienie różnych nurtów, nowoczesne, proste wzornictwo oraz innowacyjne rozwiązania sprawiły, że przestrzeń zyskała własny, niepowtarzalny klimat. Na szczególną uwagę zasługuje zupełnie nowy koncept kawiarni - Wise Cafe. Projekt oryginalnej kawiarni oparto o założenia zrównoważonego rozwoju i podejście ‘zero waste’.
W 14. edycji konkursu MULTICOMFORT House Student Contest w Dubaju wyróżniono polski projekt
Projekt architektoniczno-urbanistyczny zrównoważonego osiedla w Dubaju autorstwa Joanny Wnuczek, studentki Politechniki Wrocławskiej, został wyróżniony w międzynarodowym konkursie MULTICOMFORT House Student Contest. W finale oceniono 50 projektów przedstawionych przez zespoły z 28 krajów. Gala finałowa odbyła się w Dubaju.
Po co miastom iluminacje świetlne?
Paryż, Kraków, Rzym, Kazimierz Dolny – co łączy wszystkie te miasta? We wszystkich są organizowane nocne wycieczki, podczas których można chłonąć ich niesamowitą, wieczorną atmosferę i podziwiać nastrojowe iluminacje świetle, jakie przez cały rok cieszą oczy turystów i mieszkańców. Rocznie przeznaczane są na nie niemałe sumy pieniędzy z miejskiego budżetu, doświadczenie pokazuje jednak, że w całoroczne iluminacje inwestować warto, bo to niezwykle skuteczna metoda promocji miast i gmin. Oto co potrafi dobrze zaprojektowana iluminacja miejska.