Nowoczesne elewacje we współczesnej architekturze - gotowy systemem projektowy dla architektów

Nowoczesne elewacje we współczesnej architekturze - gotowy systemem projektowy dla architektów

Idealnie gładka czy z efektami 3D? Elewacje mogą być bardzo różne, ale to nie ograniczenia systemu elewacyjnego, a architekt powinien decydować o ich kształcie i formie. System Dri Design pozwala w równie prosty sposób zaprojektować i wykonać zarówno typowe i jednorodne elewacje, jak również takie, o indywidualnie zaprojektowanej, trójwymiarowej strukturze dającej efekty głębokiego światłocienia.

 

Od wieków architektura posługiwała się grą świateł na elewacji w celu uatrakcyjnienia wyglądu fasady, wprowadzenia optycznych podziałów, czy po prostu wyróżnieniu budynku oraz nadania mu szczególnej oprawy i wyglądu zmieniającego się wraz z ruchem słońca. Uznawany za ojca modernizmu i chyba najbardziej znany współczesny architekt - Le Corbusier posunął się jeszcze dalej i stworzył definicję mówiącą, że architektura to mądra, skoordynowana gra brył w świetle. To zdanie najlepiej oddaje rangę jaką ma światłocień w architekturze, zarówno w kontekście całej budowli, jak również poszczególnych płaszczyzn. Zupełnie inaczej będziemy przecież odbierać monumentalną, gładką i jednorodnie odbijającą światło elewację, od tej, na której dokonaliśmy podziału lizenami, pełną przestrzennego detalu, albo której nadaliśmy nieregularną strukturę niewielkich uskoków i krzywizn przypominającą gniecioną kartkę papieru.

 

Nowoczesne elewacje we współczesnej architekturze - gotowy systemem projektowy dla architektówCentrum weterynaryjne w Filadelfii w USA

Wykonanie złożonych elewacji w oparciu o gotowe systemy elewacyjne zazwyczaj jest mocno kłopotliwe i wymaga stosowania dodatkowych podkonstrukcji, wiąże się ze wzrostem kosztów i pracy na budowie. Pojawiają się też problemy z łączeniem poszczególnych elementów czy koniecznością dodatkowych maskowań. Często więc zapada decyzja o rozwiązaniu prostszym i tańszym, a wizja architekta zostaje jedynie na wizualizacjach.

 

Nowoczesne elewacje we współczesnej architekturze - gotowy systemem projektowy dla architektówSpring street office w Kaliforni

Czytaj również: Architektura przemysłowa w nowoczesnym wydaniu – Hala Gong w Ostrawie

 

Dri Design to system elewacyjny, który eliminuje wszystkie typowe problemy związane z tworzeniem trójwymiarowych elewacji i sprawia, że ich projektowanie oraz wykonawstwo jest równie proste, jak w przypadku typowych układów. Mamy więc dowolność formy, a jednocześnie zachowujemy wygodę gotowych systemów elewacyjnych.

 

Innowacja i możliwości Dri Design

Wykorzystując Dri Design architekt dostaje do wyboru szereg różnych rozwiązań i możliwości dopasowania systemu do projektu. Otrzymujemy swobodę wymiarową – może wybrać standardowe rozmiary kaset lub dopasowane w całości do własnych potrzeb. Tym, co wyróżnia system Dri Design i co zapewnia możliwość tworzenia elewacji 3D jest możliwość ustalenia wymiaru kaset nie tylko jeśli chodzi o szerokość i wysokość, ale także głębokość - definiujemy więc wszystkie trzy wymiary kasety. Dzięki temu wszelkie niewielkie uskoki elewacyjne, czy to odwołujące się do klasycznych lizen, czy nowoczesnych abstrakcyjnych mozaik mogą powstać poprzez zróżnicowanie grubości poszczególnych elementów, a warstwa konstrukcyjna, do której mocowane są kasety pozostaje gładka i prosta do wykonania oraz nie wymaga tworzenia dodatkowych podkonstrukcji wysuwających poszczególne kasety przed lico elewacji.

 

Nowoczesne elewacje we współczesnej architekturze - gotowy systemem projektowy dla architektówSimons Distribution Centre Qubek w Kanadzie 

Jeżeli chcemy zastosować skosy - również nic prostszego. Poza kasetami flat o standardowej grubości 30 mm oraz shadow (od 32 do 100 mm) mamy też możliwość wyboru kaset tapered, w których zwiększamy grubość tylko wzdłuż jednej krawędzi uzyskując skośne płaszczyzny o dowolnym nachyleniu w osi poziomej lub pionowej. Wszystkie trzy typy kaset pasują wzajemnie do siebie, a to jak je zestawimy i w związku z tym jaki efekt światłocieniowy uzyskamy, zależy już tylko od naszego pomysłu. Mamy więc możliwość na zupełnie prostej konstrukcji uzyskać elewacje gładkie, o stopniowo narastającej grubości elementów, płynnie przechodzących z jednej grubości do drugiej za pomocą skośnych kaset czy form zupełnie nieregularnych.

 

System Dri Design pozwala bawić się światłem także po zmroku - zastosowanie perforowanych kaset daje zupełnie nowe możliwości, a możliwość wykonywania perforacji układających się we wzór naszej grafiki to doskonałe narzędzie do tworzenia unikalnej identyfikacji wizualnej budynku.

 

Nowoczesne elewacje we współczesnej architekturze - gotowy systemem projektowy dla architektówKino w Kilkenny w Irlandii

Czytaj również: Architektura przemysłowa w nowoczesnym wydaniu – Hala Gong w Ostrawie

 

Takie zróżnicowanie elementów pomaga nadać obiektom wrażenia skali bardziej przyjaznej dla odbiorcy, zróżnicowania i podkreślenia jej najważniejszych elementów, czy chociażby ożywienia gładkiej jednostajnej płaszczyzny rysunkiem cieni. Niecodzienna oprawa z pewnością uczyni też budynek bardziej eleganckim i podkreśli jego wyższą rangę.

 

System Dri Design łączy wygodę gotowych systemów elewacyjnych ze swobodą twórczą dodając do katalogu personalizacji także rozwiązania pozwalające na tworzenie elewacji o zróżnicowanej strukturze. Dzięki wyeliminowaniu konieczności różnicowania grubości konstrukcji wszelkie efekty światłocieniowe są równie proste do wykonania, jak standardowe elewacje, przy dużo większych możliwościach kreacji. Światłocień na fasadzie? Z Dri Design projektowanie różnych płaszczyzn odbicia czy rysowanie linii cienia jest wyjątkowo proste, wykonanie ich na budowie nie nastręcza żadnych dodatkowych trudności, a architektura może być ciekawa i dokładnie taka, jaką podpowiada nam nasza wyobraźnia.

 

Nowoczesne elewacje we współczesnej architekturze - gotowy systemem projektowy dla architektówBiurowiec firmy Hartman Marine Group w Holandii

Źródło: FlyPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18077 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 945

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >