Ława na fundamencie?

« Powrót do grupy: Robimy fundament

17 sierpnia 2010, 11:51

Zgadzam sie: good 0 bad

Słyszałem, że przy budowie fundamentu potrzebna jest jakaś ława czy coś takiego? Jak należy to wykonać? Może macie jakieś zdjęcia?

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

18 sierpnia 2010, 11:26

Zgadzam sie: good 0 bad

Jasne że istnieje coś takiego jak ławy fundamentowe. Są one betonowe jak i żelbetowe. Nadają się do fundamentowania domów jednorodzinnych z piwnicami oraz bez nich.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

18 sierpnia 2010, 11:38

Zgadzam sie: good 0 bad

oto fragment artykułu na Budnet Budujemy Dom cz.2 - "(...)Ława fundamentowa do zbrojone metalowymi prętami betonowe belki ciągłe. Powstają po przez zalanie betonem zbrojenia stalowego ułożonego w deskowaniu lub bezpośrednio na gruncie.(...)" Budnet.

Zgłoś | Cytuj | Link

18 sierpnia 2010, 11:40

Zgadzam sie: good 0 bad

Dzięki wielkie. Właśnie takiego opisu szukałem.

Zgłoś | Cytuj | Link

20 sierpnia 2010, 19:50

Zgadzam sie: good 0 bad

Wydaje mi się, że doszło do pomyłki.
Ponieważ geodeta tyczy narożniki budynku (po obrysie zewnętrznym ścian nośnych) i aby wykopać fundamenty, paliki wbite przez geodetę muszą niestety zniknąć, więc żeby ich nie „stracić”, przedłuża się linie ścian o min. 3m lub więcej nabijając tzw. ławice (popularnie mówią „ławy”), czyli dwa kołki obok siebie i do nich poziomo deskę, a w deskę gwóźdź precyzyjnie na linii przechodzącej nad wytyczonym kołkiem. Sznurki zaczepione na ławicach powinny się krzyżować dokładnie nad wytyczonymi przez geodetę kołkami, wyznaczając jednocześnie linię ścian. W ten sposób możliwe jest wielokrotne odtworzenie położenia znaków geodezyjnych.
Jest to potrzebne do: wykopów, wykonania fundamentów oraz wymurowania ścian.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Fundamenty i ich ważność Liczba postów: 9 Grupa: Robimy fund... Walduli :) Bardzo sie ciesze, że wspolnymi siłami udało sie pomóc :) Gratuluje zakupu i zycze samych slonecznych i ciepłych na budowie :wink: Pozdrawiam
  • Praca w Niemczech - rekrutacja Liczba postów: 19 Grupa: Robimy fund... W takim razie jeśli rozglądasz się za ciekawymi możliwościami zawodowymi za granicą i jednocześnie chcesz się nadal rozwijać robiąc co lubisz oraz najlepiej pot...
  • Fundamenty a badania geofizyczne Liczba postów: 3 Grupa: Robimy fund... Odziedziczyłem działkę po dziadkach i chcę zbudować dom ale zanim ruszę z robotą potrzebuję porady. Czy zanim zaczną wylewać fundamenty powinienem zlecić badani...
  • Używane wózki widłowe Liczba postów: 10 Grupa: Robimy fund... Natomiast jeśli będziecie do wózków widłowych jednocześnie potrzebowali dobrej jakości osprzętu to na pewno warto będzie sprawdzić ofertę Mipromet u których bez...
  • Dostawcy betonu Olsztyn Liczba postów: 28 Grupa: Robimy fund... A skorzystalibyście z takie usługi,opisanej na tej stronie?https://www.mgprojekt.com.pl/blo g/zakup-betonu-online/ Bo powstaje pytanie jakiej dostarczony beton b...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 243

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >