Piwnica - część wspólna czy pomieszczenie przynależne

« Powrót do grupy: Spółdzielnie mieszkaniowe

16 września 2007, 13:35

Zgadzam sie: good 0 bad

Piwnica - część wspólna nieruchomości czy pomieszczenie przynależne.

W wyroku z 8.6.2006 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że członek spółdzielni mieszkaniowej nie może od niej żądać, by przypisała piwnice do mieszkań. Wyrok jest istotny przede wszystkim dla tych, którzy zamierzają przekształcić prawa spółdzielcze w odrębną własność.

W sprawie zarząd spółdzielni mieszkaniowej wydał uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności poszczególnych mieszkań, by przekształcić prawa spółdzielcze we własność. Piwnice zaliczone zostały do nieruchomości wspólnej.

Jeden z członków spółdzielni wystąpił do sądu o stwierdzenie nieważności tej uchwały. Zarzucał zarządowi liczne nieprawidłowości w jej podejmowaniu, m.in. to, że członkowie nie mieli możności zapoznania się ze stosownymi dokumentami, a także sprzeczność z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 4, poz. 27 ze zm.), mówiącym o ustalaniu powierzchni lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych. Artykuł 42 ust. 1 ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych zobowiązał zarządy do określenia, co obejmuje odrębna własność, w stosunku do wszystkich mieszkań i lokali o innym przeznaczeniu znajdujących się w danym budynku. Przedmiot własności poszczególnych lokali określa zarząd w formie uchwały. Ma ona stosownie do art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy określać m.in. „rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych”, a także „wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z odrębną własnością każdego lokalu”. Przy określaniu musi być stosowany odpowiednio art. 3 ust. 3-6 ustawy z 1994 r. o własności lokali. Według tych przepisów uwzględnia się przy tym powierzchnię lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych, przede wszystkim: piwnicy, strychu, komórki, garażu (jeśli nie stanowi przedmiotu odrębnego prawa).

W ocenie powoda przepis art. 42 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nakazuje potraktowanie piwnic nie jako nieruchomości wspólnej, lecz jako pomieszczeń przynależnych do poszczególnych lokali i uznania ich powierzchni wraz z powierzchnią mieszkań za przedmiot odrębnej własności.

Sąd I instancji powództwo oddalił. Uznał, że stosownie do art. 42 ust. 7 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zarząd mógł zadecydować o uznaniu piwnic nie za części składowe poszczególnych mieszkań, ale za część nieruchomości wspólnej.

Innego zdania był sąd II instancji, który stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały. W jego ocenie zarząd obowiązany był w świetle art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy potraktować piwnice jako część składową poszczególnych mieszkań.

W skardze kasacyjnej spółdzielnia broniła stanowiska sądu I instancji. Zarzucała m.in. naruszenie art. 42 ust. 7 ustawy z 2000 r. oraz art. 2 i art. 3 ust. 3-6 ustawy z 1994 r. o własności lokali. Zdaniem spółdzielni nie ma przepisu, który zobowiązywałby właściciela do przypisywania do lokalu piwnic, strychów itp. jako pomieszczeń przynależnych.

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną spółdzielni. W ocenie SN właściciel (w tym przypadku spółdzielnia) nie musi przy wyodrębnianiu lokalu kwalifikować piwnicy jako pomieszczenia przynależnego. Może ustalić tylko udział w nieruchomości wspólnej obejmującej piwnice. Sąd wyjaśnił też, że stosownie do art. 43 ust. 5 ustawy z 2000 r. jedynie członek spółdzielni, którego uchwała zarządu dotyczy bezpośrednio, czyli narusza jego interes prawny lub uprawnienia, może zaskarżyć taką uchwałę do sądu. Nie może więc zakwestionować np. określenia własności piwnic mieszkaniec sąsiedniego bloku. Ciężar dowodu istnienia interesu prawnego spoczywa na skarżącym (sygn. II CSK 37/06).


Źródło: Nieruchomości C.H.Beck

No cóż, "partia prezesów" robi na złość swoim chlebodawcom. Nić nie stoi na przeszkodzie, aby piwnice, które użytkują członkowie spółdzielni zostały uznane za pomieszczenia przynależne. W interesie członków spółdzielni jest zaliczenie piwnic do pomieszczeń przynależnych. :idea: Zarząd może uznać piwnice za pomieszczenia przynależne, ale nie jest to po jego myśli ...

Henryk Mościbrodzki
sygnatariusz POWNAS
Skype: spl908455
=============
POWNAS jest ruchem społecznym działającym na rzecz rozwoju autentycznej spółdzielczości.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

4 lipca 2023, 08:20

Zgadzam sie: good 0 bad

A co myślicie o takich rozwiązaniach, jak piwnice betonowe ? Bo wiecie teraz już coraz rzadziej się wykonuje typowo podziemne piwnice, ale znalazłam takie rozwiązanie i wydaje się być naprawdę ok. Taka piwnica może być naszym magazynem, gdzie jest chłodno i przestrzennie.

Zgłoś | Cytuj | Link
Reklamy Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Zarejestruj się przez Facebook

Adres e-mail nie bedzie prezentowany w serwisie budnet.pl

Zaloguj się. Nie posiadasz jeszcze konta w serwisie budnet.pl? Załóż je już teraz w mniej niż minutę.

 Kolor:  Rozmiar:

Obrazek nieczytelny? Wygeneruj nowy


Ostatnio na forum

  • Opłata notarialna Liczba postów: 75 Grupa: Spółdzielni... Odwołanie się od opłaty notarialnej może być procesem skomplikowanym i czasochłonnym, ale w niektórych przypadkach jest to możliwe, jeśli spełnione są określone...
  • Własność bez notariusza? Liczba postów: 162 Grupa: Spółdzielni... Oferta usług notarialnych https://kancelariaposyniak.pl/ jest nieodłącznym elementem prawa i życia codziennego. Notariusze odgrywają kluczową rolę w potwierdzan...
  • zabudowa balkonu Liczba postów: 9 Grupa: Spółdzielni... Mi podoba się nowoczesna zabudowa balkonu Warszawa, bo mieszkanie zyskuje dodatkowy pokój do odpoczynku, a przy okazji można z przestrzeni korzystać przez cały....
  • Audyty Energetyczne Liczba postów: 61 Grupa: Spółdzielni... Dzięki za wszystkie pomocne linki. Ja w ubiegłym roku korzystałem z usług firmy https://it-energy.pl/oferta/audyty-efekt ywnosci-energetycznej. Zajmują się m.in....
  • KOMPLEKSOWA OBSŁUGA NIERUCHOMOŚCI Liczba postów: 18 Grupa: Spółdzielni... Zarządzanie nieruchomościami warto zlecić firmie http://www.pmgpartner.pl/zarzadzanie-ni eruchomosciami-warszawa-wola.php Mają dobre opinie na rynku i rzetelni...

Czytaj też

Społeczność budnet.pl ma już 19078 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 309

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >