
Co oznacza wycena wywłaszczanych nieruchomości?
Kwestię tą reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku - o gospodarce nieruchomościami. Podstawą wyceny nieruchomości jest jej wartość rynkowa. Wartość rynkową stanowi najbardziej prawdopodobna jej cena, możliwa do uzyskania na rynku.
Cenę tą określa się z uwzględnieniem cen nieruchomości podobnych, uwzględnionych pomiędzy sprzedającym a kupującym, którzy dokonują transakcji w wolnorynkowym obrocie gospodarczym. Konstytucja w art. 21 ust. 2 stanowi, że wywłaszczenie jest dopuszczalne, jednak musi być dokonywane za słusznym odszkodowaniem. Problem w tym, że każdy tą słuszność inaczej postrzega i rozumie… Wysokość odszkodowania powinna być równa bądź bardzo zbliżona do wartości wywłaszczeniowej nieruchomości.
W rzeczywistości wycena dokonywana jest na podstawie rozporządzenia z dnia 21 września 2004 roku – w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Zgodnie z rozporządzeniem, wartość rynkową gruntów przeznaczonych lub zajętych pod drogi ustala się przyjmując ceny transakcyjne uzyskiwane przy sprzedaży gruntów odpowiednio przeznaczonych lub zajętych pod drogi publiczne. Różnica polega na tym, że przy transakcjach z udziałem podmiotu publicznego sprzedający zmuszany jest do akceptacji zbyt niskiej kwoty.
Wysokość rekompensaty jest ustalana prze rzeczoznawcę. W postępowaniu administracyjnym jego wycena ma charakter dowodu. Oznacza to, że strona niezadowolona z tej wyceny musi udowodnić, iż jest ona wadliwa z przyczyn formalnych i zawiera błędy. Od decyzji ustalającej odszkodowanie można wnieść odwołanie do organu wyższego stopnia. Rzadko kiedy kwota ta jest zmieniana na korzyść odwołującego się. Lepiej odwołać się od decyzji ostatecznej do sądu. Sąd bowiem nie ma obowiązku stosować się do przepisów wrześniowego rozporządzenia.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Własność bez notariusza? Liczba postów: 168 Grupa: Spółdzielni... Kancelaria notarialna w Oświęcimiu świadczy usługi, które obejmują sporządzanie dokumentów, takich jak akty notarialne, testamenty oraz poświadczenie podpisów.....
- Wsparcie prawne przedsiębiorców z branży TSL - kie... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Procedury ogłoszenia upadłości o wiele prostsze po... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Jak przygotować przedsiębiorstwo do Obowiązkowego... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Branże: budowlanka, gastronomia i motoryzacja ter... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo