Koniec dopłat MdM i co dalej ?

Koniec dopłat MdM i co dalej ?

Zaskoczenia nie było – dostępny w tym roku budżet rządowego programu Mieszkanie dla Młodych skończył się błyskawicznie. Sprawdzamy czy koniec rządowych dopłat zmieni sytuację na rynku, co to oznacza dla klientów oraz od kiedy będzie można skorzystać z ostatnich 381 mln zł. Czytaj dalej

 

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MdM) zaplanowano na lata 2014-2018. W każdym roku obowiązuje odrębny budżet. Zainteresowanie programem rośnie z każdym rokiem jego funkcjonowania. W 2014 roku klienci skorzystali z 35% środków, a w 2015 roku z nieco ponad 70%. Od 2016 roku rządowe pieniądze są wykorzystywane w całości. W tym roku taka sytuacja miała miejsce już po miesiącu. W 2017 roku można było też zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli (381 mln zł z 762 mln zł). Wczoraj wykorzystano ją do końca.


osiedle Alpha Park w Warszawie

Na naszym osiedlu Alpha Park zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie lokalami z dofinansowaniem – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development. Klienci często pytali o MdM. Wiedzieli, że pozwala on zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć między innymi na wykończenie nieruchomości – dodaje.

Co dalej?

Wygaśnięcie programu MdM może spowodować pewną zmianę na rynku nieruchomości. Zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, efektem może być obniżenie popytu na nowe mieszkania. Nie wydaje się jednak, aby wyczerpanie środków finansujących dopłaty do wkładu własnego, przy obecnej koniunkturze na rynku pierwotnym, mogło mieć większy niż kilkuprocentowy wpływ na poziom sprzedaży. Deweloperom dobrze wróżą między innymi poprawiające się prognozy wzrostu PKB – dodaje.


Osiedle Red Park  w Poznaniu- mieszkanie pokazowe

Czytaj również: Pula MdM na 2017 wyczerpana.

 

Lokale dostępne dotychczas w programie Mieszkanie dla Młodych mogą stać się mniej osiągalne bez dofinansowania dla pewnej grupy klientów. Dotyczy to szczególnie młodych małżeństw
i rodzin, dla których jest to często znaczące wsparcie finansowe – podsumowuje Roma Peczyńska, marketing manager Red Parku. Teraz na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki i harmonogramy płatności, które są oferowane wszystkim klientom naszych inwestycji – dodaje.

Ekonomiczna i wygoda płatności

Preferencyjne systemy płatności znają wszyscy klienci RED Development. Proponujemy naszym klientom wygodny, oszczędny system płatności 20/80 - 20% wartości nieruchomości wpłacają przy podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy – mówi Anna Osiecka, marketing manager ostatniego etapu Nowej Papierni we Wrocławiu.

 

Czytaj również: Kredyt we frankach ciągle dużo droższy od złotowego


Nowa Papiernia we Wrocławiu

Ostatnia pula
 

W styczniu 2018 roku odblokowana zostanie druga połowa budżetu Mieszkania dla Młodych. Wówczas wyścig po dofinansowanie ruszy po raz ostatni - rządowy program zaplanowano bowiem do 2018 roku. Po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych nie będzie działał żaden podobny program dotowania zakupu lokali własnościowych. Dlatego osoby zainteresowane rządową dopłatą, powinny podjąć dość szybką decyzję. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że już w I kw. 2018 roku zostanie całkowicie wyczerpana ostatnia pula środków na dopłaty – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: PR EXPERT / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18100 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 153

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >