Kredyty i pożyczki – lista artykułów

Czy w obecnych czasach kredyty i pożyczki ze stałym oprocentowaniem to najlepsze rozwiązanie?

Przez stale rosnące stopy procentowe Polacy chcą mieć pod kontrolą swoje finanse i zabezpieczyć się przed wzrostem rat ewentualnych zobowiązań. A wydatki zdają się nie mieć końca – szczególnie w dobie inflacji sięgającej już 16%. Wraz z ekspertami Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jaka jest odpowiedź banków na takie potrzeby?

Pożyczka gotówkowa na ocieplenie domu?

Rosnące koszty opału, gazu, prądu oraz innych kosztów utrzymania sprawiają, że właściciele domów zaczynają się zastanawiać nad sposobami na zredukowanie niezbędnych wydatków, w tym na ogrzewanie. Jedno z rozwiązań, które warto rozważyć, to ocieplenie domu. Kosztowna inwestycja wydaje się atrakcyjna ze względu na długofalowe oszczędności. Jak ją sfinansować? Poznaj warunki pożyczki gotówkowej.

Jak obecnie wygląda rynek kredytowy?

Kredyty hipoteczne i gotówkowe były jeszcze do niedawna najczęściej zaciąganymi przez Polaków zobowiązaniami. Niejednokrotnie klienci banków korzystali z obu ofert, zaciągając kredyt hipoteczny na kupno nieruchomości, a gotówkowy na jej remont lub wykończenie. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa tych dwóch produktów? Czy nastroje zarówno lokalne, jak i globalne mają wpływ na wybory i decyzje Polaków?

Najświeższe informacje dotyczące kredytów frankowych

Interesują Cię najświeższe informacje dotyczące kredytów frankowych? A może zastanawiasz się, jak unieważnić umowę kredytu w CHF i czy w ogóle warto? Może lepszą opcją będzie ugoda? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

Obecny spadek popytu na kredyty hipoteczne jest największy w historii

Wysoka inflacja, a z nią wzrost realnych kosztów życia i skokowe podwyższanie rat kredytów hipotecznych spowodowały, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi spadło do jednej trzeciej tego obserwowanego przed rokiem. Swój udział miała w tym także Komisja Nadzoru Finansowego nakazująca bankom stosowanie dodatkowego buforu przy obliczaniu zdolności kredytowej klientów. Indeks popytu na kredyty mieszkaniowe BIK spadł do poziomu najniższego w historii.

Można już skorzystać z wakacji kredytowych - ale czy warto?

Od 29 lipca klienci banków, którzy posiadają kredyt hipoteczny na własne cele mieszkaniowe zaciągnięty w złotówkach, mogą już składać wnioski o rządowe wakacje kredytowe. Spłatę części kapitałowo-odsetkowej będzie można zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy w tym oraz przyszłym roku. Eksperci oceniają, że z tej możliwości skorzysta prawdopodobnie większość uprawnionych. – Dziś jedyną niewiadomą jest zachowanie banków wobec klientów, którzy zdecydują się wziąć wakacje i zawnioskować o kolejny kredyt. Mamy nadzieję, że tym razem banki nie będą ich „karać” – mówi Michał Czekaj, ekspert finansowy Notus Finanse.

Bessa na rynku kredytów mieszkaniowych będzie się pogłębiać

Na rynku nie ma już śladu po ubiegłorocznym boomie na kredyty mieszkaniowe. W I półroczu br. liczba nowo zaciąganych hipotek spadła o prawie 1/3, a ich wartość – o ponad 1/4. Akcję kredytową podtrzymują kredyty ratalne, gotówkowe i pożyczki pozabankowe, które odnotowały w ostatnich sześciu miesiącach największy wzrost – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Statystyki pokazują też, że pojawiają się już pierwsze, wczesne oznaki pogorszenia spłacalności kredytów, a – według prognoz ekspertów BIK – bessa w segmencie hipotek w kolejnych miesiącach będzie się nadal pogłębiać.

Jaki kredyt na wykończenie lub zakup nieruchomości w dobie obecnej inflacji?

Kredyty hipoteczne i gotówkowe były jeszcze do niedawna najczęściej zaciąganymi przez Polaków zobowiązaniami. Niejednokrotnie klienci banków korzystali z obu ofert, zaciągając kredyt hipoteczny na kupno nieruchomości, a gotówkowy na jej remont lub wykończenie. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa tych dwóch produktów? Czy nastroje zarówno lokalne, jak i globalne mają wpływ na wybory i decyzje Polaków?

Coraz mniej Polaków spełnia warunki kredytowe na zakup mieszkania - komu pomoże rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Seria podwyżek stóp procentowych w połączeniu z nowymi zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego dla banków drastycznie obniżyły dostępność kredytów hipotecznych. Z wyliczeń Expandera wynika, że rodzina z dwójką dzieci i dochodem 6 tys. zł netto może pożyczyć tylko 40 proc. tego, co jeszcze we wrześniu 2021 roku. To się też przekłada na spadek popytu na mieszkania, szczególnie na rynku pierwotnym. Za tym może pójść spadek cen, chociaż nie nastąpi to gwałtownie.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami?

Nie da się zaprzeczyć, że w wielu sytuacjach współkredytobiorcy mogą pomóc młodym osobom w uzyskaniu pozytywnej decyzji w przypadku kredytów hipotecznych i gotówkowych. Zwiększamy wówczas również zdolność kredytową, a tym samym możemy starać się o wyższą kwotę finansowania. Kredyt hipoteczny to jednak spore zobowiązanie, a w przypadku wspierania się wspólkredytobiorcą należy wziąć pod uwagę wysokość dochodów wszystkich osób zaangażowanych. Chociaż w niektórych sytuacjach złożenie wniosku kredytowego wraz z rodzicami może okazać się dobrym rozwiązaniem, to nie zawsze tak będzie. Tłumaczymy dlaczego.


Stron: 57 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18064 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 717

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >