Kredyty i pożyczki – lista artykułów

Najświeższe informacje dotyczące kredytów frankowych

Interesują Cię najświeższe informacje dotyczące kredytów frankowych? A może zastanawiasz się, jak unieważnić umowę kredytu w CHF i czy w ogóle warto? Może lepszą opcją będzie ugoda? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

Obecny spadek popytu na kredyty hipoteczne jest największy w historii

Wysoka inflacja, a z nią wzrost realnych kosztów życia i skokowe podwyższanie rat kredytów hipotecznych spowodowały, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi spadło do jednej trzeciej tego obserwowanego przed rokiem. Swój udział miała w tym także Komisja Nadzoru Finansowego nakazująca bankom stosowanie dodatkowego buforu przy obliczaniu zdolności kredytowej klientów. Indeks popytu na kredyty mieszkaniowe BIK spadł do poziomu najniższego w historii.

Można już skorzystać z wakacji kredytowych - ale czy warto?

Od 29 lipca klienci banków, którzy posiadają kredyt hipoteczny na własne cele mieszkaniowe zaciągnięty w złotówkach, mogą już składać wnioski o rządowe wakacje kredytowe. Spłatę części kapitałowo-odsetkowej będzie można zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy w tym oraz przyszłym roku. Eksperci oceniają, że z tej możliwości skorzysta prawdopodobnie większość uprawnionych. – Dziś jedyną niewiadomą jest zachowanie banków wobec klientów, którzy zdecydują się wziąć wakacje i zawnioskować o kolejny kredyt. Mamy nadzieję, że tym razem banki nie będą ich „karać” – mówi Michał Czekaj, ekspert finansowy Notus Finanse.

Bessa na rynku kredytów mieszkaniowych będzie się pogłębiać

Na rynku nie ma już śladu po ubiegłorocznym boomie na kredyty mieszkaniowe. W I półroczu br. liczba nowo zaciąganych hipotek spadła o prawie 1/3, a ich wartość – o ponad 1/4. Akcję kredytową podtrzymują kredyty ratalne, gotówkowe i pożyczki pozabankowe, które odnotowały w ostatnich sześciu miesiącach największy wzrost – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Statystyki pokazują też, że pojawiają się już pierwsze, wczesne oznaki pogorszenia spłacalności kredytów, a – według prognoz ekspertów BIK – bessa w segmencie hipotek w kolejnych miesiącach będzie się nadal pogłębiać.

Jaki kredyt na wykończenie lub zakup nieruchomości w dobie obecnej inflacji?

Kredyty hipoteczne i gotówkowe były jeszcze do niedawna najczęściej zaciąganymi przez Polaków zobowiązaniami. Niejednokrotnie klienci banków korzystali z obu ofert, zaciągając kredyt hipoteczny na kupno nieruchomości, a gotówkowy na jej remont lub wykończenie. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa tych dwóch produktów? Czy nastroje zarówno lokalne, jak i globalne mają wpływ na wybory i decyzje Polaków?

Coraz mniej Polaków spełnia warunki kredytowe na zakup mieszkania - komu pomoże rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Seria podwyżek stóp procentowych w połączeniu z nowymi zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego dla banków drastycznie obniżyły dostępność kredytów hipotecznych. Z wyliczeń Expandera wynika, że rodzina z dwójką dzieci i dochodem 6 tys. zł netto może pożyczyć tylko 40 proc. tego, co jeszcze we wrześniu 2021 roku. To się też przekłada na spadek popytu na mieszkania, szczególnie na rynku pierwotnym. Za tym może pójść spadek cen, chociaż nie nastąpi to gwałtownie.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami?

Nie da się zaprzeczyć, że w wielu sytuacjach współkredytobiorcy mogą pomóc młodym osobom w uzyskaniu pozytywnej decyzji w przypadku kredytów hipotecznych i gotówkowych. Zwiększamy wówczas również zdolność kredytową, a tym samym możemy starać się o wyższą kwotę finansowania. Kredyt hipoteczny to jednak spore zobowiązanie, a w przypadku wspierania się wspólkredytobiorcą należy wziąć pod uwagę wysokość dochodów wszystkich osób zaangażowanych. Chociaż w niektórych sytuacjach złożenie wniosku kredytowego wraz z rodzicami może okazać się dobrym rozwiązaniem, to nie zawsze tak będzie. Tłumaczymy dlaczego.

Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych - czy warto teraz kupować mieszkanie?

W IV kwartale 2021 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych utrzymywała się wysoka aktywność - notowano dalsze wzrosty cen mieszkań jak i średnich, transakcyjnych stawek najmu m2 mieszkań. Był to okres, w którym w Polsce oddano do użytkowania 70,4 tys. mieszkań, co stanowi historycznie wysoką liczbę i wzrost o 7,2% w stosunku do IV kwartału 2020 r. Głównym ryzykiem sektorowym były w tym czasie rosnące ceny i koszty budowy mieszkań*. Od 2022 r. doszły do tego dwa kolejne czynniki – wzrost stóp procentowych oraz napięta sytuacja geopolityczna. Czy kupujący i deweloperzy mają powody do obaw?

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny

W przypadku posiadania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, bank może nam wskazać listę ryzyk, które muszą znaleźć się w zakresie ochrony. W takim przypadku, poszukując najlepszego ubezpieczenia mieszkania na rynku, pod uwagę trzeba wziąć te wymagania jako punkt wyjścia. To, co dobierzemy do tej listy zdarzeń wymaganych przez bank jest już naszą indywidualną decyzją

Czym się różni kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej od tego na zakup nieruchomości?

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą porą roku nie tylko na remont, a przede wszystkim na rozpoczęcie budowy własnego domu, jest wiosna. Jednak zanim „pierwsza łopata” zostanie wbita w ziemię, trzeba posiadać do tego odpowiednie miejsce. To oczywiste. Ci, którzy nie dostali działki w spadku, ani nie posiadają wystarczającej sumy na kupno gruntu z własnej kieszeni, muszą poszukać zewnętrznego finansowania. Osoby marzące o zamieszkaniu we własnych czterech kątach najczęściej wybierają kredyt hipoteczny. Czym różni się taki kredyt od tego zaciąganego na zakup stojącej już nieruchomości? Jak wygląda proces starania się o środki z banku i o jakich formalnościach należy pamiętać? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).


Stron: 57 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17898 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 137

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >