Sprzedaż mieszkania, domu - porady – lista artykułów

Czy łatwo jest sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Po serii podwyżek stóp procentowych (w lipcu główna stopa proc. wzrosła do 6,5%), rata kredytu hipotecznego na 400 tys. zł, w zależności od okresu kredytowania czy wysokości marży, mogła powiększyć się nawet dwukrotnie: z 1785 do 3593 zł[1]. W połączeniu z inflacją na poziomie 15,6%[2], a także zapowiadanymi podwyżkami kosztów prądu czy ogrzewania, obciążenie opłatami z tytułu nieruchomości staje się dla wielu osób zbyt wysokie. Dlatego niektórzy kredytobiorcy mogą zastanawiać się, czy jest możliwa sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt? A jeśli tak, to kiedy i na jakich warunkach? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Czy sprzedaż nieruchomości dziecka stanowi problem?

Wielu osobom własność nieruchomości kojarzy się z prawem, jakie posiadają wyłącznie dorośli ludzie. Warto jednak pamiętać, że niepełnoletnie osoby również mogą stać się właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości. Taka sytuacja najczęściej bywa związana ze spadkiem. Jest ona możliwa, ponieważ w myśl prawa cywilnego osoby poniżej 18 roku życia również posiadają zdolność prawną. Czasem rodzice niepełnoletnich właścicieli podejmują decyzję o sprzedaży nieruchomości należącej do dziecka. Przykładem może być sprzedaż połówkowego udziału dziecka w mieszkaniu pozostawionym przez dziadka. Trzeba mieć świadomość, że w takiej sytuacji sprzedaż nieruchomości dziecka wymaga zgody sądu opiekuńczego. Odpowiadamy na pytanie, czy procedura przewidziana przez przepisy będzie kłopotliwa.

Dlaczego warto sprzedać nieruchomość w uznanym skupie?

Czasami właściciele domów muszą szybko sprzedać swoje nieruchomości. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane przeniesieniem się w celach zawodowych, zbliżającym się przejęciem przez zadłużenie, czy po prostu potrzebą pozbycia się starszej lub niepotrzebnej nieruchomości, sprzedaż domu – zwłaszcza w nadziei na sprzedaż komuś, kto oferuje Ci gotówkę za dom czy mieszkanie– może wydawać się niemożliwa.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, sprzedając mieszkanie?

Rynek nieruchomości obecnie odbił się od dna. To w sumie jest dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę sytuację związaną z pandemią. W zeszłym roku ceny mieszkań nieco spadły, a i popyt był mniejszy, wszak sytuacja na rynku pracy wymagała lepiej się zastanowić nad zakupem, by potem mieć problem ze spłatą kredytu. Oczywiście pewnie mało kto by się spodziewał, że w tym roku będzie wielkie boom i ceny mieszkań poszybują do góry. Aktualnie wartość nieruchomości wzrosła średnio o ponad 10%, co jest naprawdę wysoką kwotą. W takiej sytuacji sprzedaż mieszkania wydaje się więc czymś łatwym, szczególnie że jest popyt. Jednak nic bardziej mylnego, bo owy rozwój dotyczy nie rynku wtórnego, lecz nowych nieruchomości. Dlatego też chcąc sprzedać mieszkanie, warto zastanowić się, czy należy skorzystać z pomocy agenta nieruchomości.

Dlaczego sprzedając mieszkanie warto podawać jego cenę na portalach sprzedażowych?

W wypadku mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce mamy pełną dowolność i brak jednoznacznego trendu, bowiem część deweloperów premium podaje ceny lokali, inni sprzedający "zwykłe" mieszkania ich nie podają i są też tacy, którzy podają je w sieci, ale tylko dla wybranych inwestycji. Do tego dochodzi także element standardowego podawania cen nawet najbardziej ekskluzywnych ofert na rynku wtórnym. Dlatego, po raz pierwszy w historii postanowiłem zbadać preferencje klientów, a badanie poglądowe w formie ankiety online wykonano w kwietniu b.r. na grupie tysiąca respondentów głównie z sektora nieruchomości, budowlanego i marketingu.

Dlaczego niektóre mieszkania trudno sprzedać?

Są mieszkania, na które (długo) nie ma chętnych. Jednym z powodów jest strach przed… duchami! Przeciętnie trzy, cztery miesiące trwa sprzedaż mieszkania lub domu na rynku wtórnym. Ale zdarza się, że nikt nie chce go kupić latami. Portal GetHome.pl sprawdził, co najczęściej zniechęca potencjalnych nabywców.

Jak wynająć mieszkanie obcokrajowcom?

Z oficjalnych danych wynika, że w Polsce przebywa ok. 400 tysięcy obcokrajowców, którzy pracują tymczasowo lub studiują. Większość z nich korzysta z wynajmowanych mieszkań. Jakie wyzwania czekają wynajmującego i najemcę z zagranicy? Jakich formalności muszą dopilnować obie strony? Jak zweryfikować tożsamość i ocenić wypłacalność zagranicznego najemcy?

Co wpływa na szybką sprzedaż nieruchomości?

Rocznie w całym kraju podpisywanych jest ok. 600 tysięcy aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości. Pomimo pandemii rynek wtórny mieszkań w Warszawie i okolicach ma się znakomicie. Po latach do łask wróciły także domy, na które jest obecnie duży popyt. Wiele osób szukało też gruntów, aby zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją i niskimi odsetkami w bankach. Inwestycja w nieruchomości nie tylko pozostaje konkurencyjna wobec alternatywnych inwestycji oferowanych na rynku, ale również okazała się bezpieczna. Średnia ofertowa cena transakcyjna mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie to 11,7 tys. zł za mkw, czyli 8 proc. wzrost w ciągu roku.

Kika porad, jak kupować i szybko sprzedawać nieruchomości z zyskiem

Sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych to proces, który wymaga wielu przygotowań. Zaczyna się na długo przed tym, nim zostanie ona wystawiona na sprzedaż. Prezentujemy najlepsze praktyki na rynku i kluczowe czynniki, które przesądzają o sukcesie inwestycji.

5 powodów, dla których warto sprzedać mieszkanie do skupu nieruchomości

Jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz ją sprzedać za gotówkę? Z nami zrobisz to szybko, bezpiecznie i za uczciwą cenę! Sprawdź, jakie korzyści wynikającą ze sprzedaży mieszkania do największego skupu nieruchomości w Polsce!


Stron: 5 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18034 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 807

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >