Kredyty i pożyczki – lista artykułów

Czy bezpieczny kredyt = bezpieczny zakup?

Zakup mieszkania zajmuje jedno z najwyższych miejsc na szczycie marzeń Polaków. 1 lipca br. wszedł w życie program Bezpieczny Kredyt 2%, który wielu osobom ułatwi realizację tego marzenia. Polski Związek Firm Deweloperskich zwraca jednak uwagę na elementy towarzyszące bezpiecznym zakupom nieruchomości, o których warto wspomnieć przy wzmożonym popycie na mieszkania.

Co warto wiedzieć o Bezpiecznym Kredycie 2%?

Czy w najbliższych miesiącach więcej osób spełni swoje marzenie o posiadaniu nowego M. na własność? Ma w tym pomóc rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”. Składa się z dwóch kluczowych elementów: „Konta Mieszkaniowego” i „Bezpiecznego Kredytu 2%”, z którego będzie można skorzystać już od początku lipca. Jakie są jego główne założenia? Kto może skorzystać z dopłat i zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na preferencyjnych warunkach? Na czym one polegają w praktyce? Odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Czy rządowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych spowodują wzrost cen nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2%, czyli rządowy program wsparcia dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie lub dom, startuje już od 3 lipca br. – Grupą docelową, która najbardziej skorzysta na tych dopłatach do kredytów, w dużej części będą zapewne osoby, które dzisiaj wynajmują mieszkania na rynku komercyjnym albo mieszkają u rodziców – mówi dr Rafał Koczkodaj, ekonomista i dziekan Uniwersytetu WSB Merito Szczecin. Jak ocenia, rządowy program pobudzi popyt na nieruchomości, za którym prawdopodobnie pójdzie też wzrost cen. – Nie spodziewam się, żeby skala tych wzrostów cen była znacząca – prognozuje ekspert.

Warunki otrzymania bezpiecznego kredytu 2%

Oczekiwana na rynku rekomendacja KNF o liczeniu zdolności kredytowej przy uwzględnieniu wysokości raty kredytu z dopłatą stała się faktem. Warto jednak pamiętać, że na decyzję kredytową w banku ma wpływ nie tylko zdolność kredytowa, ale równie istotna jest weryfikacja wartości nieruchomości.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego nie należy do łatwych. Metoda ta może wiązać się z dodatkowymi kosztami, spowodowanymi np. wydłużonym okresem spłaty zadłużenia. Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z tej oferty i jak przeprowadzić w tym celu analizę własnych możliwości finansowych?

Czy kredyt na 2% uleczy rynek nieruchomości?

Najważniejszym problemem na rynku nieruchomości jest rekordowa inflacja, która obniża popyt na mieszkania. Kredyt na 2% podbije popyt i ceny, a w walce z inflacją pozostaniemy przy dotychczasowym poziomie niskiej skuteczności.

Jak wysoką kwotę trzeba wydać na remont mieszkania? Polacy najczęściej pożyczają na remont domu lub mieszkania

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w lutym 2023 br. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 243,7 tys. nowych pożyczek o wartości 713 mln zł. W porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, wartość pożyczek wzrosła o 11,8%, mimo że w ujęciu liczbowym było ich o 4,3% mniej.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny w 2023 roku, żeby nie żałować?

Jak wynika z danych AMRON-SARFiN[1], od lipca do września 2022 r. udzielono „tylko” 21 218 kredytów hipotecznych. W porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku to spadek wynoszący aż blisko 70%. Potwierdzają to dane Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF). Wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych przy wsparciu firm członkowskich ZFPF w III kw. 2022 r. była niższa o 42% w stosunku do sytuacji z poprzedniego kwartału i wyniosła trochę ponad 5 mld zł. Czy to znaczy, że Polacy nie chcą realizować marzenia o kupnie własnego domu czy mieszkania na kredyt? Chcą i to w dobie wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych. Czynniki te jednak zaostrzyły politykę banków dotyczącą przyznawania kredytów mieszkaniowych, które „obawiają się” niewypłacalnych klientów. Do tego należy dodać nowe zasady wyliczania zdolności kredytowej, które obowiązują od zeszłego roku. To wszystko sprawia, że o kredyt hipoteczny jest trudniej. Dlatego eksperci ZFPF podpowiadają „abecadło” przyszłego kredytobiorcy – o czym trzeba wiedzieć, od czego zacząć, rozpoczynając drogę starania się o kredyt mieszkaniowy.

Problemy kredytobiorców złotowych - kto może kwestionować swoje umowy w sądzie?

Wzrost stóp procentowych NBP i rynkowych WIBOR spowodował w 2022 roku skokowe podwyższenie rat do comiesięcznej spłaty. Rząd próbował pomóc zadłużonym, wprowadzając wakacje kredytowe i zastępując WIBOR w umowach nowym wskaźnikiem WIRON, jednak do sądów trafiają już pierwsze pozwy przeciw bankom, kwestionujące konstrukcję umów. Zdaniem Andrzeja Zorskiego, adwokata z kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci, wypracowanie orzecznictwa w tej sprawie potrwa kilka lat, tak jak miało to miejsce w przypadku kredytów frankowych.

Czy w obecnych czasach kredyty i pożyczki ze stałym oprocentowaniem to najlepsze rozwiązanie?

Przez stale rosnące stopy procentowe Polacy chcą mieć pod kontrolą swoje finanse i zabezpieczyć się przed wzrostem rat ewentualnych zobowiązań. A wydatki zdają się nie mieć końca – szczególnie w dobie inflacji sięgającej już 16%. Wraz z ekspertami Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jaka jest odpowiedź banków na takie potrzeby?


Stron: 59 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 191

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >