Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy wynajem?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy wynajem?

Wynajmujesz mieszkanie? Szczególnie, jeśli robisz to w jednym z dużych miast, opłata za wynajem może przewyższać lub równać się racie kredytu mieszkaniowego. Zapewne zastanawiałeś się nie raz, czy nie byłoby korzystniej kupić własne M i zamiast płacić właścicielowi, inwestować wydawane pieniądze we własną nieruchomość.

 

Kredyt mieszkaniowy to decyzja na lata. Zadłużając się na okres 20-35 lat podejmujesz zobowiązanie, że niezależnie od okoliczności będziesz w stanie spłacać ratę. Nie każdy czuje się komfortowo z taką świadomością, dlatego wielu wybiera opcję wynajmowania mieszkania bądź też stara się najpierw zarobić odpowiednią kwotę (na przykład pracując zagranicą), a następnie ewentualne brakujące środki sfinansować kredytem gotówkowym. 

Każde z tych rozwiązań – zarówno kredyty hipoteczne, jak i wynajmowanie lokum- ma swoje mocne i słabe strony.

 

Jeśli masz rodzinę - kredyt hipoteczny na kupno domu czy wynajem?

Wynajmując mieszkanie, płacisz co miesiąc kwoty rzędu 1000-2000 złotych za samą możliwość zajmowania lokalu. Często do opłat tych dochodzą rachunki za media (prąd, gaz, woda). Co otrzymujesz w zamian?

 

Jeśli masz podpisaną umowę najmu, możesz liczyć na pewne prawa – na przykład na okres wypowiedzenia umowy. Taka sytuacja może się wydawać jednak dość „tymczasowa”, szczególnie jeśli masz dzieci, które chodzą do szkoły i zależy ci na poczuciu stabilizacji. Dlatego niektórzy, kwotę, którą i tak muszą płacić co miesiąc za możliwość zajmowania mieszkania, wolą przeznaczać na spłatę własnych zobowiązań, takich jak kredyt mieszkaniowy.

 

	 Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy wynajem?

 

Czytaj również: Korzystne zmiany dla klientów w ustawie o kredytach hipotecznych

 

Jeśli obawiasz się, że możesz nie podołać zadłużeniu, postaraj się realnie spojrzeć na swoją finansową sytuację. Układając plan spłaty należy pamiętać, że w czasie trwania kariery zawodowej możesz spodziewać się nie tylko negatywnych wydarzeń, o które obawiasz się podejmując decyzję o kredycie. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko utraty pracy albo poważnej choroby (od takich ewentualności warto, a czasem nawet trzeba, się ubezpieczyć). Istnieje jednak także szansa, że w czasie trwania twojej kariery otrzymasz awans, podwyżkę lub zwyczajnie znajdziesz ciekawsze, lepiej płatne zajęcie, a dzięki temu spłata zobowiązań stanie się łatwiejsza.

 

Jeśli jesteś singlem – inwestycja czy uwiązanie?

Rozwiązanie nie jest jednak wcale oczywiste, jeśli nie masz stałej pracy oraz założonej rodziny. W takiej sytuacji, szczególnie jeśli jesteś otwarty na zmianę miasta lub nawet kraju zamieszkania, kredyt hipoteczny na zakup mieszkania może być zarówno dobrą, jak i złą decyzją – wszystko zależy od tego, w jaki sposób go traktujesz.

 

Pamiętaj jednak, że jeśli bierzesz pożyczkę z banku na własne M, a następnie w nim nie mieszkasz, możesz swoje lokum po prostu wynająć. W ten sposób mieszkając w innym mieście nie ponosisz kosztów, gdyż kredyt mieszkaniowy spłaca się dzięki pieniądzom z wynajmu. W takiej sytuacji kredyt hipoteczny jest bardzo mądrym posunięciem i inwestycją.

 

Czytaj również: Obniżenie podatku a zakup własnego mieszkania

 

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY 

Źródło: eurobank.pl / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18100 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 101

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >