Które przedsiębiorstwa muszą udzielić informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 roku?

Które przedsiębiorstwa muszą udzielić informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 roku?

Do 31 grudnia podatnicy CIT, których dochody przekraczają 50 mln EUR oraz wszystkie podatkowe grupy kapitałowe, mają obowiązek opublikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 r. oraz powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której informacja została zamieszczona – podaje Prawo.pl.

 

Przepisy ustawy o CIT, które weszły w życie 1 stycznia 2021 r. zobowiązują podatników do sporządzenia i opublikowania na stronie internetowej informacji o realizowanej strategii podatkowej do końca roku następującego po zakończeniu roku podatkowego.

 

Prawo.pl informuje, że do urzędu skarbowego nie trzeba wysyłać samej strategii podatkowej, a z obowiązku publikacji zostały wyłączone informacje objęte tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

 

Które przedsiębiorstwa muszą udzielić informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 roku?

 

Czytaj również: Nieprecyzyjne przepisy podatkowe podatnicy mogą interpretować na swoją korzyść

 

Ustawa o CIT nie zawiera wprawdzie zamkniętego katalogu danych, które należy opublikować, jednak Ministerstwo Finansów wskazuje na przykłady danych, które powinny być wykazane w informacji o strategii podatkowej – informuje Prawo.pl.

 

Należą do nich np. transakcje z podmiotami powiązanymi, których łączna wartość przekracza 5 proc. sumy bilansowej aktywów ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki.

 

Prawo.pl wskazuje, że obowiązek ujawnienia w informacji tych transakcji nie oznacza jednak obowiązku ich szczegółowego ujmowania i opisywania. Wystarczające jest wskazanie łącznej wartości transakcji zawartych z danym podmiotem powiązanym, ogólny opis charakteru transakcji (np. opłaty za usługi zarządcze, marketingowe czy doradcze) oraz wskazanie ogólnego charakteru powiązań między podmiotami. Nie trzeba też publikować danych naruszających tajemnicę przedsiębiorstwa podatnika.

 

Czytaj również: Od października 2021 będą dostępne faktury ustrukturyzowane - jak dostosować system fakturowania do nowych wymagań?

 

Za niezłożenie zawiadomienia grożą sankcje w postaci kar pieniężnych. Natomiast Ministerstwo Finansów zapewnia, że ewentualne błędy w informacji nie będą karane.

 

Źródło: PAP MediaRoom / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wycinka drzew! Liczba postów: 11 Grupa: Zanim wybud... Bardzo ciekawy wątek. Z tego wątku naprawdę dowiedziałem się bardzo dużo. ________________________________ _______________________________ biuro nieruchomości p...
  • Mieszkanie deweloperskie w Krakowie Liczba postów: 17 Grupa: Nieruchomoś... Na pewno jest całkiem sporo osób, którym zależy na tym aby kupić po prostu nowe mieszkania. Ja za to jestem zdania, że również fajną kwestią jest mieć możliwość...
  • Własność bez notariusza? Liczba postów: 154 Grupa: Spółdzielni... Ja korzystałem z pomocy notariusza kiedy sprzedawałem na szybko mieszkanie w Dąbrowie Górniczej. Mieszkanie wcześniej ktoś wynajmował ale , że często niema mni...
  • garaż blaszak Liczba postów: 31 Grupa: Zanim wybud... Przede wszystkim jeżeli jesteście na etapie poszukiwań przede wszystkim funkcjonalnych i dobrze wykonanych garaży blaszanych to zdecydowanie mogę polecić Wam ko...
  • Porady Prawne Liczba postów: 133 Grupa: Przepisy pr... Jeśli oczekujesz rzetelnych porad prawnych to polecam odwiedzić Kancelarię Prawną Pawelczyk- Kozik. Zakres usług tej Kancelarii jest spory, ponieważ mogą równie...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17580 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 207

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >