Które przedsiębiorstwa muszą udzielić informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 roku?

Które przedsiębiorstwa muszą udzielić informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 roku?

Do 31 grudnia podatnicy CIT, których dochody przekraczają 50 mln EUR oraz wszystkie podatkowe grupy kapitałowe, mają obowiązek opublikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 r. oraz powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której informacja została zamieszczona – podaje Prawo.pl.

 

Przepisy ustawy o CIT, które weszły w życie 1 stycznia 2021 r. zobowiązują podatników do sporządzenia i opublikowania na stronie internetowej informacji o realizowanej strategii podatkowej do końca roku następującego po zakończeniu roku podatkowego.

 

Prawo.pl informuje, że do urzędu skarbowego nie trzeba wysyłać samej strategii podatkowej, a z obowiązku publikacji zostały wyłączone informacje objęte tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

 

Które przedsiębiorstwa muszą udzielić informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 roku?

 

Czytaj również: Nieprecyzyjne przepisy podatkowe podatnicy mogą interpretować na swoją korzyść

 

Ustawa o CIT nie zawiera wprawdzie zamkniętego katalogu danych, które należy opublikować, jednak Ministerstwo Finansów wskazuje na przykłady danych, które powinny być wykazane w informacji o strategii podatkowej – informuje Prawo.pl.

 

Należą do nich np. transakcje z podmiotami powiązanymi, których łączna wartość przekracza 5 proc. sumy bilansowej aktywów ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki.

 

Prawo.pl wskazuje, że obowiązek ujawnienia w informacji tych transakcji nie oznacza jednak obowiązku ich szczegółowego ujmowania i opisywania. Wystarczające jest wskazanie łącznej wartości transakcji zawartych z danym podmiotem powiązanym, ogólny opis charakteru transakcji (np. opłaty za usługi zarządcze, marketingowe czy doradcze) oraz wskazanie ogólnego charakteru powiązań między podmiotami. Nie trzeba też publikować danych naruszających tajemnicę przedsiębiorstwa podatnika.

 

Czytaj również: Od października 2021 będą dostępne faktury ustrukturyzowane - jak dostosować system fakturowania do nowych wymagań?

 

Za niezłożenie zawiadomienia grożą sankcje w postaci kar pieniężnych. Natomiast Ministerstwo Finansów zapewnia, że ewentualne błędy w informacji nie będą karane.

 

Źródło: PAP MediaRoom / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >