MS planuje zmiany w opłatach w razie w razie dobrowolnego opuszczenia mieszkania przez dłużnika

MS planuje zmiany w opłatach w razie w razie dobrowolnego opuszczenia mieszkania przez dłużnika

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmiany ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Nowelizacja przewiduje obniżenie opłaty pobieranej przez komornika w sytuacji, gdy dłużnik dobrowolnie opuści mieszkanie. Czytaj dalej

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ma na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 października 2015 r., sygn. akt P 3/14. W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 51 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2016 r.,poz. 1138, z późn. zm., dalej: ustawa) w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki opłaty stałej za opróżnienie lokalu mieszkalnego z rzeczy i osób w sytuacji, gdy dłużnik po wezwaniu przez komornika dobrowolnie wykonał obowiązek w wyznaczonym terminie, jest niezgodny z art. 64 ust. 2 w zw. z art. 31 ust. 3 oraz art. 2 konstytucji.

 

Proponowane zmiany

W myśl proponowanych zmian, dobrowolne spełnienie przez dłużnika obowiązku określonego w tytule wykonawczym, po złożeniu przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji odebrania rzeczy, wprowadzenia w posiadanie nieruchomości i usunięcia z niej ruchomości, opróżnienia lokalu z rzeczy lub osób, czy wprowadzenia wierzyciela w posiadanie w innych przypadkach, jak również wprowadzenia zarządcy w zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz wprowadzenia dozorcy w dozór nieruchomości, będzie oznaczało poniesienie przez niego opłaty egzekucyjnej obniżonej do kwoty 500 zł. Komornik będzie miał obowiązek zwrotu wierzycielowi części opłaty przekraczającej tę kwotę.

 

Omawiany projekt nowelizacji o komornikach sądowych i egzekucji trafi teraz pod obrady rządu, a następnie do prac w Sejmie.

 

Jak jest obecnie?

Opłata stała wynosi obecnie 40% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdej izby. Wynika to z art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Przy eksmisji mieszkań nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń stanowiących: przedpokoje, alkowy, korytarze, werandy, łazienki, spiżarnie, loggie i podobnych. Przy opróżnianiu pomieszczeń i lokali niemieszkalnych, przede wszystkim garażu, stajni, obory lub sklepu, pobiera się opłatę za każde pomieszczenie jak za izbę. W aktualnym stanie prawnym zatem wierzyciel musi uiścić opłatę stałą w pełnej wysokości, także w sytuacji, gdy dłużnik dobrowolnie opuścił mieszkanie.

 

Autorem jest:

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >