Nowelizacja prawa budowlanego w 2019 roku

Nowelizacja prawa budowlanego w 2019 roku

Jeszcze w tym roku znowelizowane zostanie prawo budowlane. Wielu inwestorów instytucjonalnych czeka również nowelizacja prawa zamówień publicznych. Warto z wyprzedzeniem zapoznać się z istotnymi zmianami.

Czym jest prawo budowlane

Prawo budowlane, czyli Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 1994 r. nr 89, poz. 414 z późn. zm.) to najważniejsza polska regulacja prawna dotycząca branży budowlanej. W ustawie zawarte są kwestie związane z projektowaniem, utrzymaniem oraz rozbiórką obiektów, przepisy regulują również kwestie administracyjne odnośnie na przykład uzyskiwania pozwoleń, odbioru budynków. W ustawie znajdziemy także zapisy mające zastosowanie kiedy nastąpi katastrofa budowlana.

 

Nowelizacja ustawy

Duża nowelizacja prawa budowlanego jest zapowiadana od lat. Wygląda na to, że tym razem jednak zmiany dojdą do skutku, a ich zakres będzie naprawdę duży. Jakie są cele proponowanej nowelizacji? W dużej mierze chodzi o ograniczenie biurokracji, usprawnienie legalizacji samowoli budowlanych, ale także walkę ze smogiem czy zmniejszenie zagrożenia pożarowego.

 

Nowelizacja prawa budowlanego w 2019 roku

 

Czytaj również: Grunty z urządzeniami przesyłowymi będą miały niższy podatek

 

Zakres zmian planowanych w prawie budowlanym jest dosyć spory. Prawo budowlane jest też jednym z bardziej rozbudowanych aktów prawnych, dlatego warto przeszkolić z tego tematu pracowników, zajmujących stanowiska zarówno w firmach stricte budowlanych, jak i w tych, które realizują kontrakty budowlane. Szkolenia powinny obejmować omówienie aktualnie obowiązujących przepisów, ich stosowanie w praktyce, ale również przygotować zespoły do stosowania nowych zasad, proponowanych w nowelizacji. Listę tego typu kursów i szkoleń znaleźć można na stronie https://eventis.pl/szkolenia/prawo-budowlane. Portal zawiera też informacje o szkoleniach dla firm realizujących kontrakty budowlane zgodne z zasadami FIDIC oraz z zakresu zamówień publicznych.

 

Najważniejsze z proponowanych zmian w Prawie Budowlanym

Projekt zakłada na przykład, żeby po 5 latach od wydania decyzji o pozwoleniu na budowę nie można było stwierdzić jej nieważności, co ma duże znaczenie dla inwestorów, którzy w obecnym stanie prawnym, o nieważności decyzji mogą się dowiedzieć nawet w przypadku upłynięcia kilkunastu lat. Kolejną propozycją jest automatyczna legalizacja obiektów budowlanych, które zakończono wznosić co najmniej 20 lat wcześniej i w tym czasie nie prowadzono postępowania w sprawie samowoli. Nowe obowiązki są też proponowane wobec gestorów sieci - miałyby być na nich nałożone kary finansowe, będące skutkiem opóźnień w wydawaniu warunków przyłączenia do sieci. Trudno odnieść się do zapisów dotyczących przeciwdziałaniu smogowi. Według planowanej nowelizacji, projektant powinien składać oświadczenie o możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej projektowanego obiektu, nie określono jednak, czy taka możliwość ostatecznie wyłącza opcję podłączenia ogrzewania gazowego bądź ogranicza wybór innej technologii.

 

Wydaje się, że na przełomie 2019 i 2020 roku wiele firm zaangażowanych w realizację kontraktów budowlanych, w tym. Kontraktów zgodnych z zasadami FIDIC, czeka sporo pracy związanej z koniecznością dostosowania się do zmian prawnych. Zmieniać się będzie bowiem nie tylko prawo budowlane, ale też prawo zamówień publicznych, które również mocno dotyka realizacji inwestycji budowlanych.

 

Czytaj również: Zamówienia publiczne - jakie prawa ma podwykonawca inwestycji

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Janpul Liczba postów: 2021 Grupa: Nieruchomoś... Witam Was! Poszukujemy z żoną mieszkania (wreszcie dostaliśmy upragniony kredyt...:) ) w Pruszkowie. Czytaliśmy długo komentarza i ostatecznie wybór padł na Jan...
  • Umowa przedwstępna kupna Liczba postów: 2000 Grupa: Prawo
  • Zarządzanie i Administracja Nieruchomościami Liczba postów: 50 Grupa: Wspólnoty m... Jeśli szukacie czegoś sprawdzonego to polecam zajrzeć na http://www.nieruchomosci.mawen.pl/. To świetna firma zajmująca się tym profesjonalnie i rzetelnie.
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 176 Grupa: Rynek pierw... Możesz przejrzeć także oferty biur nieruchomości. Ja współpracowałem z www.expert-nieruchomosci.eu i właśnie tam znalazłem swoje mieszkanie. Oprócz tego pomogli...
  • Pułapki deweloperskie? Liczba postów: 172 Grupa: Nieruchomoś... Ja mogę polecić dewelopera od którego my kupowaliśmy mieszkanie z polecanie koleżanki. Firma http://gryfdevelopment.pl/o-firmie/infor macje-o-firmie z Szczecina...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19169 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >