Rośnie oferta nowych mieszkań

Rośnie oferta nowych mieszkań

W największych polskich miastach wystawionych jest aktualnie na sprzedaż ponad 60 tys. nowych jednostek mieszkalnych – podaje portal RynekPierwotny.com. Tak duża oferta deweloperska była ostatnio notowana w okresie boomu na rynku w 2007 i 2008 roku. Czytaj dalej

 

Rośnie oferta nowych mieszkań

Z kwartału na kwartał w największych miastach w kraju wzrasta liczba nowych mieszkań. Choć ostatnio ich podaż znowu się zwiększyła, to już nie tak znacznie jak w połowie roku. Największy spadek tempa przyrostu lokali na rynku deweloperskim miał miejsce w Krakowie i Warszawie. O ile w stolicy oferta nowych mieszkań kolejny raz zwiększyła się (o 6,5 proc.), to w Krakowie ilość lokali z pierwszej ręki nieco spadła. Na warszawskim rynku dostępnych jest aż 19 tys. jednostek mieszkalnych, a w Krakowie na kupujących czeka 8 tys. nowych mieszkań (dane Emmerson).

 

Najbardziej, bo o 6,7 proc. od lipca do września br. wzrosła oferta mieszkaniowa w Gdańsku. W tym mieście na rynku pierwotnym jest dostępnych ok. 5,3 tys. lokali. Wrocławianie mają ich do dyspozycji w ofercie deweloperów 7,2 tys. (wzrost o 6,1 proc.). W Poznaniu z kolei podaż od poprzedniego kwartału nie uległa większym zmianom. W tym mieście buduje się najmniej, biorąc pod uwagę największe ośrodki miejskie. W stolicy Wielkopolski znajdziemy 4,3 tys. nowych mieszkań.

 

Czytaj również: Inwestycje na Warszawskim Tarchominie

 

4 tys. nowych domów w Polsce 

O ile liczba mieszkań w ofercie deweloperów wciąż rośnie, to ilość domów i segmentów wystawionych do sprzedaży przez inwestorów maleje. Portal RynekPierwotny.com oblicza, że w największych polskich aglomeracjach oferowanych jest prawie 4 tys. domów w 243 inwestycjach. Ich procentowy udział w całej ofercie rynku pierwotnego spadł od ubiegłego roku o 3,5 proc. Najwięcej, bo ponad 1,5 tys. nowych nieruchomości jednorodzinnych jest do kupienia w województwie mazowieckim.

 

Najmniejszy wybór w tym segmencie rynku stwarza województwo małopolskie, gdzie nabywcy mają do wyboru niespełna 120 ofert w 18 projektach. Nowe domy i segmenty w okolicy Krakowa można kupić głównie w powiecie wielickim. W Małopolsce deweloperzy realizują coraz mniej tego typu projektów i w przeciwieństwie do rynku mieszkań, oferta domów ubożeje.

 

 

5 tys. za 1 mkw. w Warszawie

Ze względu na duży metraż, ceny domów i segmentów są zwykle dość wysokie, a przy dzisiejszym ograniczonym dostępie do kredytów hipotecznych, zalezienie chętnych na nie, znacznie trudniejsze. Dlatego inwestorzy tylko w nielicznych przypadkach rozpoczynają dziś nowe budowy. Ten segment rynku jest dla kupujących bardzo atrakcyjny, bo można na nim znaleźć teraz wiele okazji cenowych.

 

Czytaj również: Osiedle Tęczowe w programie Rodzina na swoim

 

Na najciekawsze oferty promocyjne mogą liczyć planujący zakup nowego domu na rynku warszawskim, na którym nie tylko ceny są najwyższe, ale także i przeceny. - Osiedle Przytulne cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem klientów odkąd obniżyliśmy cenę każdego segmentu o 200 tys. złotych. Domy, które zostały oddane już do użytkowania można teraz kupić taniej nawet o 20 proc. W ofercie mamy np. segment o powierzchni 177 mkw. w kwocie 795 100 zł, który kosztował dotąd prawie milion złotych. Taki rabat przyciąga klientów. Wiele osób odwiedza inwestycję rozpatrując zakup, w obecnej chwili finalizujemy już dwie transakcje – wyjaśnia Wojciech Stisz z BARC Warszawa S.A.

 

Jak oblicza portal RynekPierwotny.com na Mazowszu nabywcy nowych domów i segmentów muszą być przygotowani dziś na wydatek 5,1 tys. zł/mkw. Z danych serwisu Szybko.pl wynika zaś, że w Warszawie cena ofertowa domu od dewelopera o powierzchni 200 mkw. pod koniec września br. wyniosła średnio 960 tys. zł. Co oznacza, że za 1 metr kwadratowy trzeba było zapłacić 4800 zł. Rok temu według analityków tego portalu było o 150 zł/mkw. taniej.

 

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 15872 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >