Rozbiórka domu: jak się za to zabrać?

Rozbiórka domu: jak się za to zabrać?

Rozbiórka budynków na działce rzadko kiedy nie wymaga żadnych formalności. Częściej musimy zgłosić rozbiórkę bądź uzyskać na nią pozwolenie. Główna zasada postępowania przy planowanej rozbiórce jest taka, że te obiekty, na budowę których wymagane było uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, wymagają uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. Czytaj dalej

 W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót oraz podać termin robót. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, szkice lub rysunki i inne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. Jeżeli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpocząć prace rozbiórkowe, ale nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

 Starosta może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, jeżeli może ona wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.

 

dom do rozbiórki, prawo budowlane

 

Czytaj również: Jakie są najczęstsze uchybienia skutkujące odmową zatwierdzenia projektu budowlanego?


Pozwolenie na rozbiórkę

 Obiekty, których budowa rozpoczęła się na podstawie pozwolenia na budowę, wymagają również pozwolenia na rozbiórkę. Wniosek o pozwolenie składa się w starostwie, dołączając do niego:

- zgodę właściciela obiektu

- szkic usytuowania obiektu budowlanego

- opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych

- opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia

- pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi 

 Roboty rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem jedynie wtedy, gdy mają na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Nie zwalnia to jednak właściciela od obowiązku bezzwłocznego załatwienia tych formalności urzędowych.

 

Czytaj również: Garaż w granicy działki - obostrzenia prawne.

 

Rozbiórka zabytkowego obiektu

Gdy budynek lub inny obiekt budowlany jest wpisany na do krajowego rejestru zabytków, inwestor musi zgłosić się do generalnego konserwatora zabytków o wydanie decyzji skreślającej ten zabytek z rejestru. Taka decyzja jest możliwa jedynie wtedy, gdy obiekt jest bardzo zniszczony i nie sposób go wyremontować. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji można wystąpić do starosty o pozwolenie na rozbiórkę.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 357 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >