Spadki i darowizny a podatki od nieruchomości

Spadki i darowizny a podatki od nieruchomości

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma, uprawomocnienia się wyroku sądowego oraz powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia spadku. Czytaj dalej

 

Spadki i darowizny nabyte po 1 stycznia 2007 roku są zwolnione z podatku, ale ulga dotyczy jedynie najbliższych członków rodziny czyli:

- małżonka


- zstępnych


- wstępnych


- pasierba


- brata lub siostry


- ojczyma albo macochy

 

Ze zwolnienia podatkowego nie skorzystają: zięć, synowa, teściowie. Spadkobierca lub obdarowany (albo notariusz) musi zgłosić nabycie własności nieruchomości lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (ze względu na położenie nieruchomości) w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dniem powstania obowiązku podatkowego w przypadku dziedziczenia jest dzień uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Składa się wówczas formularz SD – Z1. Decyduje zatem zdarzenie mające miejsce w 2007 roku - zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 2007 rokiem obowiazek podatkowy powstaje z chwilą wystąpienia zdarzeń, a więc po 1 stycznia 2007 roku. Mogą zatem mieć zastosowanie przepisy o ulgach i zwolnieniach z 2007 roku.

 

Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie pięciu lat poprzedzających rok w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych przekracza 9637zł, to trzeba zgłosić darowiznę oraz udokumentować otrzymanie pieniędzy (przelew pieniędzy z banku na rachunek nabywcy). Za nie zgłoszenie darowizny może być obdarowany „ukarany” dwudziesto procentowym podatkiem. Spadki i darowizny od dalszej rodziny i od obcych osób trzeba rozliczyć z urzędem skarbowym. Wysokość podatku obliczana jest od stopnia pokrewieństwa oraz od wartości rynkowej nieruchomości. Podatek oblicza się wg. skali.

 

Wartość nieruchomości – ustalana jest po dokonaniu potrącenia długów i ciężarów wg. stanu w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Szczęśliwie bądź nie wartość tą ustala sam podatnik. Powinna jednak odpowiadać wartości rynkowej ustalonej na podstawie przeciętnych cen  stosowanych w obrocie podobnymi nieruchomościami. Uwzględniając jeszcze ich położenie oraz stan techniczny. Pamiętać trzeba jednocześnie o uldze mieszkaniowej w podatku od spadku i darowizn. Prawo do niej mają osoby które przez co najmniej pięć lat będą mieszkać na podstawie zameldowania w takim odziedziczonym bądź podarowanym domu lub mieszkaniu. Pamiętać trzeba, by nie być w tym czasie właścicielem bądź najemcą innego lokalu.


 

Źródło: budnet.pl
Autor: Agnieszka Mrozińska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • podatki i oplaty lokalne Liczba postów: 9 Grupa: Zanim wybud... Jak najbardziej jeśli prowadzimy własną działalność to ja również jestem zdania, że coraz więcej na sam temat podatków powinniśmy wiedzieć. Jak dla mnie bardzo....
  • Sprzedaż mieszkania w Warszawie Liczba postów: 16 Grupa: Rynek wtórn... wydaje mi się że sprzedaż mieszkania w Warszawie to nic trudnego ? tyle ludzi tam chce kupic cos sensownego _____________________ https: //www.stonoga.edu.pl/ja...
  • Kupno mieszkania Liczba postów: 56 Grupa: Rynek wtórn... Ja od urodzenie mieszkałem w bloku i dom a raczej obowiązki, które są związane z jego posiadaniem mnie przerażały. Osobiście wolę przeznaczyć ten czas, który po...
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 248 Grupa: Rynek pierw... Zobacz tutaj gdzie polecają wystawić domy na sprzedaż i tej podstawie szukaj, będzie najszybciej :)
  • deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 362 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17351 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 348

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >