Wielka płyta – czy rzeczywiście jest pozbawiona zalet?

Wielka płyta – czy rzeczywiście jest pozbawiona zalet?

Z raportu PKO Banku Polskiego wynika, że mieszkania z wielkiej płyty dominują wśród transakcji na rynku wtórnym. Duże zainteresowanie tymi lokalami najlepiej świadczy o tym, że nie są one pozbawione atutów. Jeżeli poszukujesz mieszkania, zobacz, dlaczego nie należy skreślać mieszkań z wielkiej płyty.

 

Czym jest "wielka płyta" i dlaczego jej popularność rośnie?

Terminem "wielka płyta" określa się bloki mieszkalne, które budowane były w okresie PRL. Mimo że mieszkania te miały być rozwiązaniem tymczasowym (ich użytkowanie było obliczone na 50-70 lat), to dziś z powodzeniem konkurują z nowymi lokalami oferowanymi przez deweloperów. Duże zainteresowanie mieszkaniami zbudowanymi w technologii wielkopłytowej potwierdzają różne raporty, w tym ten przygotowany przez PKO Bank Polski – „Puls Nieruchomości”.

 

Wielka płyta – czy rzeczywiście jest pozbawiona zalet?

 

Czytaj również: Dlaczego osiedla zamknięte powoli odchodzą do lamusa?

 

Dlaczego mieszkania z wielkiej płyty cieszą się popularnością wśród osób poszukujących lokalu na własne potrzeby lub w celach inwestycyjnych? Jedną z przyczyn jest duży wybór lokali wybudowanych w tej technologii, szczególnie w aglomeracjach. Przykładem może być aglomeracja łódzka. Jak podaje PKO Bank Polski, ponad 60 proc. transakcji na rynku wtórnym dotyczy mieszkań z wielkiej płyty.

 

Blok z wielkiej płyty – tu kupisz mieszkanie w przystępnej cenie

Jednym z atutów mieszkań w wielkiej płycie jest ich atrakcyjna cena – często niższa niż na nowych osiedlach, które budują deweloperzy. Ma to związek z niższym komfortem mieszkania. Kupując lokal w budynku z wielkiej płyty, musisz być przygotowany na wyższe koszty jego utrzymania, co ma związek choćby z mało wydajną wentylacją i występowaniem mostków termicznych. Problemem może być też słaba izolacja akustyczna.

 

Niedogodności niweluje jednak nie tylko niska cena, ale również lokalizacja. Wokół bloków z wielkiej płyty znajduje się rozbudowana infrastruktura. Kupując mieszkanie na takim osiedlu, możesz liczyć na to, że w pobliżu będą znajdować się liczne punkty usługowo-handlowe, przychodnia czy szkoła. Bardzo dobra komunikacja to jeden z największych atutów mieszkań w wielkiej płycie.

 

Jakie jeszcze zalety mają mieszkania w blokach z wielkiej płyty?

Szukasz kawalerki na sprzedaż na Bemowie? Jeżeli priorytetem jest dla Ciebie lokalizacja, to podczas poszukiwań powinieneś uwzględnić budownictwo z wielkiej płyty. Dogodne położenie to jednak nie wszystkie atuty PRL-owskich bloków. Do innych korzyści należy zaliczyć:

 

  • Duże możliwości aranżacyjne – szczególnie w systemie otwartym, który charakteryzuje się mniejszą liczbą ścian nośnych. Kupując mieszkanie wybudowane w tym systemie, będziesz mógł zmienić jego układ zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
  • Zielone otoczenie. Wokół bloków z wielkiej płyty nie brak terenów rekreacyjnych, w tym zielonych parków.
  • Dobry stan techniczny. Mimo że bloki z wielkiej płyty miały być rozwiązaniem tymczasowym, to z przeprowadzonych badań wynika, że będą one służyły jeszcze przez wiele dekad. W ostatnich latach większość tych budynków została gruntownie odświeżona, w tym przede wszystkim ocieplona styropianem.

 

Czytaj również: W czasach pandemii kupujących mieszkania nie ubywa

 

Gdy uwzględnisz wszystkie zalety mieszkań z wielkiej płyty, mogą one być ciekawą alternatywą dla innych nieruchomości oferowanych na rynku wtórnym. Jeżeli nie rażą Cię mankamenty tego budownictwa, to lokalami z okresu PRL warto zainteresować się choćby z uwagi na ich cenę.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kredyt czy pożyczka? Co nam się bardziej opłaca? Liczba postów: 220 Grupa: Inwestycje Pod względem formalności i tej całej papierologii jakoś bardziej przekonują mnie pożyczki. Szybko, bez prześwietlania historii całego życia, wydzwaniania do pra...
  • Wywóz odpadów Liczba postów: 78 Grupa: Inwestycje Bardzo ciekawy temat. Ja mogę polecić także firmę https://www.mag-bar.pl/. Korzystam z ich usług już od wielu lat. Specjalizują się w odbiorze i recyklingu twor...
  • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1314 Grupa: Inwestycje Odnośnie budowy hal stalowych i żelbetowych to nam solidnej jakości halę stalową postawiła firma CB PANEL SYSTEM https://cbpanel.pl/oferta/konstrukcje-st alowe/....
  • Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 166 Grupa: Inwestycje Ja proponuje zerknąć na stronę https://www.hossa.gda.pl/ tutaj jest ciekawa oferta na mieszkania. Ten deweloper jest doświadczony i polecany przez wielu. Sprawd...
  • ABC domu szeregowego: na co zwrócić uwagę kupując... Liczba postów: 6 Grupa: Inwestycje Jeśli chodzi o kupno domu to dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy biura nieruchomości. Ja osobiście polecam zajrzeć na stronę https://chmielowiec.otodom.p...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17013 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >