Wyższe dopłaty i limity w MdM w woj. pomorskim

Wyższe dopłaty i limity w MdM w woj. pomorskim

Od stycznia zaczną obowiązywać nowe wskaźniki w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Faktyczna zmiana będzie jednak dotyczyła jedynie województwa pomorskiego. Co prawda BGK nie opublikował jeszcze nowych wartości, ale z wyliczeń Expandera wynika, że będą one istotnie wyższe niż obecnie. W Gdańsku limit ceny metra kw. nowego mieszkania wyniesie 5 746,40 zł, a dla lokali z rynku wtórnego 4 701,60 zł za m kw. Czytaj dalej

 

Jednym z warunków otrzymania wsparcia w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” (MdM) jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być zbyt wysoka. Nie może przekroczyć limitu, którego wysokość zależy od tzw. średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej. Dzięki temu, że w województwie pomorskim wzrośnie on od stycznia, to łatwiej będzie można znaleźć mieszkanie spełniające warunki MdM. Szczególnie istotne może to być dla osób, które planują zakup używanego lokalu, gdyż limit cenowy jest tu zdecydowanie niższy, niż dla nowych mieszkań.

 

Nowe mieszkanie może zdrożeć o 20 000 zł

W przypadku nowych mieszkań, wyższy limit nie tylko poszerza wybór lokali, na które można uzyskać dopłatę, ale również wprowadza pewne ryzyko. Deweloperzy często dostosowują cenę w taki sposób, aby się w nim mieściła. Gdy wzrośnie, część firm może zdecydować się na wprowadzenie podwyżki do nowego poziomu. Ponieważ limit na rynku pierwotnym w Gdańsku rośnie z 5 337,20 zł do 5 746,40 zł, to kupując lokal o powierzchni 50 m2 podwyżka może wynieść aż 20 460 zł.

 

Wyższe dopłaty

Wzrost wskaźnika przełoży się również na wzrost wysokości dopłat. Dla przykładu, rodzina z dwojgiem dzieci kupująca nowe mieszkanie w Gdańsku o powierzchni 50 m2 lub większe otrzyma 52 240 zł, czyli o 3 720 zł więcej niż dotychczas.  Poziom dopłaty zależy oczywiście nie tylko od wskaźnika, ale również od liczby dzieci i powierzchni kupowanego mieszkania. Dlatego, w niektórych przypadkach dopłata może być wyższa lub niższa niż w podanym przykładzie. Najwyższe możliwe do uzyskania rządowe wsparcie w Gdańsku wyniesie 101 868 zł. Tyle może otrzymać wnioskodawca posiadający przynajmniej troje dzieci, kupujący mieszkanie o powierzchni co najmniej 65 m kw.

Czytaj również: Kończy się program MdM - jest jeszcze szansa, aby z niego skorzystać

 

wyższe dopłaty i limity w MdM w woj. pomorskim

 

Czytaj również: Mimo wyczerpania się środków na dopłaty w MdM zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi nie słabnie

 

wyższe dopłaty i limity w MdM w woj. pomorskim

Źródło: expander / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18112 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 397

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >