Prawo – lista artykułów

Ministerstwo zapowiada zakaz bezpłatnych staży – ruszyły prekonsultacje

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad przepisami zakazującymi bezpłatnych staży. W środę w resorcie odbyły się prekonsultacje, których celem było zebranie głosów organizacji młodzieżowych i studenckich, społeczeństwa obywatelskiego i instytucji publicznych – Młodzi, którzy wkraczają na rynek pracy, to grupa szczególnie narażona na nadużycia, niesprawiedliwe i nierówne traktowanie. Chcemy z tym skończyć – podkreśla ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Rozpoczynamy prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży. To pierwszy krok do stworzenia sprawiedliwego systemu, w którym praca – także ta wykonywana przez początkujących pracowników – będzie godnie wynagradzana – dodaje.

VAT dopiero po odbiorze? Rewolucyjna interpretacja w branży budowlanej

Przedsiębiorcy budowlani mogą znacząco poprawić płynność finansową dzięki korzystnemu podejściu do momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Odpowiednio skonstruowana umowa, wskazująca protokół odbioru jako moment wykonania usługi, pozwala zgodnie z prawem odroczyć płatność podatku do czasu formalnego odbioru prac.

Czy można zalegalizować samowolę budowlaną?

Wszystkie prace budowlane, bez względu na ich skalę, muszą być przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem. W przeciwnym wypadku grozi nie tylko grzywna, ale też zakaz użytkowania budynku, a nawet… nakaz jego rozbiórki na własny koszt. Konsekwencji możesz uniknąć, przeprowadzając legalizację samowoli budowlanej. Jak wygląda procedura?

Deweloperzy na celowniku? Codzienne raporty cenowe już obowiązkowe

5 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jawności cen mieszkań, narzucającą przedstawicielom branży mieszkaniowej obowiązek informowania i codziennego raportowania cen oferowanych mieszkań. Przepisy te obejmą łącznie kilkanaście tysięcy firm, które od tej pory będą musiały codziennie przesyłać szczegółowe raporty na ten temat do Ministerstwa Cyfryzacji. Na każdej firmie będzie spoczywał również obowiązek posiadania strony internetowej z cennikiem aktualnym na dany dzień.

KSeF rusza 1 lutego 2026. Rewolucja w fakturowaniu – chaos i nadzieje firm

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm – spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.

KRL-W stanowczo: Zdalne konsultacje weterynaryjne są nielegalne i nieetyczne

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna stanowczo sprzeciwia się praktykom polegającym na świadczeniu usług weterynaryjnych za pośrednictwem aplikacji lub platform internetowych, które oferują zdalne konsultacje, w tym wideokonsultacje, z lekarzami weterynarii. Rada podkreśla, że działania tego typu stanowią naruszenie obowiązujących przepisów prawa oraz zasad etyki zawodowej.

Fiskus pod lupą: jak KAS kontroluje przedsiębiorców w Polsce

Z raportu „Przedsiębiorcy pod lupą fiskusa 2025”, przygotowanego przez firmę doradczą MDDP we współpracy z Konfederacją Lewiatan, wynika, że polscy przedsiębiorcy znajdują się pod stałą presją ze strony administracji skarbowej. Działania kontrolne organów podatkowych są powszechną praktyką, a ich skala nie maleje. Mimo to raport wskazuje również na zmiany, które mogą zapowiadać bardziej zrównoważone podejście do weryfikacji rozliczeń podatkowych firm w przyszłości.

Nowy podatek, nowe wyzwania: ETS2 a polski sektor MŚP

System ETS2, który zacznie obowiązywać od 2027 roku, nałoży podatek na paliwa kopalne wykorzystywane do ogrzewania budynków czy w transporcie. Koszty w dużej mierze poniosą dostawcy, w tym małe i średnie firmy. – Potencjalny wpływ systemu ETS2 na sektor MŚP w Polsce będzie znacznie mniej drastyczny, niż mogłoby się wydawać. Konieczne jest jednak przygotowanie odpowiednich instrumentów, które wesprą przedsiębiorców w przemianie w kierunku niskoemisyjnym, ale jednocześnie będą unikały podwójnej kompensacji – wskazuje raport WiseEuropa pt. „Wędka czy ryba? Wsparcie dla polskich MŚP w związku z wprowadzeniem ETS2”.

Eksmisje po pandemii: czy liczba wyrzuconych lokatorów znacząco wzrosła?

Eksmisje z mieszkań zawsze wzbudzały kontrowersje. Warto przypomnieć, że duża liczba mieszkaniowych eksmisji na bruk z drugiej połowy lat 90. doprowadziła do dużych zmian w prawie lokatorskim. Jeżeli chodzi o nowsze wydarzenia z historii polskiej „mieszkaniówki”, to warto zwrócić uwagę na zakaz dokonywania eksmisji związany z pandemią COVID-19. Został on uchylony w połowie kwietnia 2022 roku. Czy od tamtej pory liczba eksmisji mocno wzrosła? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Wydają się one interesujące, ponieważ uwzględniają również sytuację z minionego roku. Krajowe media przeoczyły informacje dotyczące ubiegłorocznej liczby eksmisji, więc warto je przedstawić.

Czym się charakteryzuje podejście proklienckie w windykacji?

Jeszcze kilka lat temu termin „prokliencki” był jednym z najmniej spodziewanych określeń dla windykatora. Windykacja kojarzyła się przede wszystkim z trudnymi rozmowami, z presją i eskalacją konfliktu. Czy jest zatem możliwe połączenie skutecznego odzyskiwania długów z podejściem proklienckim? Ku zdziwieniu wielu osób kierujących się stereotypami - jest to nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne w nowoczesnym biznesie.


Stron: 143 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19945 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >