Architektura – lista artykułów
Osiedlowa rewolucja
W ostatnich latach dokonała się ogromna zmiana w myśleniu o projektowaniu tkanki miejskiej. Architekci i osoby planujące infrastrukturę metropolii coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie w celu usprawnienia i kształtowania rozbudowy miast. Technologie wpływają również na samo społeczeństwo. Warunkują one styl życia oraz potrzeby mieszkańców. Zmiana podejścia w myśleniu o procesach miastotwórczych bardzo mocno wpływa na sektor mieszkaniowy. Odzwierciedlenie nowoczesnych strategii rozwojowych zauważyć można w projektowaniu osiedli – zarówno w sferze architektury jak i funkcjonalności.
Zabawa bryłą
Kondygnacje budynku wyznaczają dwie strefy: dzienną i nocną. Pierwszą, zlokalizowaną na parterze, tworzy pokój gościnny, salon, jadalnia, kuchnia, spiżarnia, łazienka gościnna, gabinet, a także garaż, kotłownia, pralnia oraz wiatrołap.
Rozwiązania dźwigowe w wysokościowcach
Rozwój technologii sprawia, że duże miasta stale „pną się w górę” wytyczając nowe trendy w budownictwie. Widoczne jest to zwłaszcza w segmencie budynków biurowych. Przy powstawaniu drapaczy chmur bardzo ważną rolę odgrywa system transportu i zapewnienie jak najlepszej mobilności użytkownikom tej przestrzeni.
Na podobieństwo lodowca
Architekt, jak każdy prawdziwy artysta, potrzebuje inspiracji. Kiedy przyjmuje ona postać największego lodowca w Europie, dzieło projektanta jest wręcz skazane na sukces. Tak właśnie było w przypadku muzeum sztuki Sogn & Fjordane, które stanęło w niewielkim norweskim miasteczku Forde.
San Marino: państwo i miasto
Republika San Marino stanowi enklawę na obszarze Włoch. Jest ona jedynym pozostałym do dziś włoskim miastem-państwem, a do tego jednym z najmniejszych państw Europy, ponieważ wyprzedzają ją tylko Watykan i Monako.
Neapol
To największe miasto w południowych Włoszech. Znajdują się tu należące do najlepszych na świecie oper i teatrów, a ze względu na niezliczoną ilość zabytków mówi się, że Neapol to muzeum na otwartym powietrzu.
Starożytne Pompeje
Pompeje były jednym z trzech miast rzymskich, które 24 sierpnia 79 roku n.e. zniszczył wybuch wulkanu Wezuwiusz. Popiół wulkaniczny, który wtedy zasypał miasto dobrze zakonserwował budowle i przedmioty. Dzięki pracom wykopaliskowym możliwe było odtworzenie codziennego życia w Pompejach.
Magia Starego Miasta
Mówi się, że dom jest naszą twierdzą. Jeśli tak, to we wrocławskim apartamentowcu Bulwar Drobnera można poczuć się jak władca zamku górującego nad imponującymi włościami
Piękna Lukka w Toskanii
To romantyczne miasto przetrwało do naszych czasów prawie nienaruszone dzięki starym murom, a jego centrum należy do największych atrakcji Włoch. Historyczne centrum miasta zachowało się w prawie niezmienionym stanie, pełno tu brukowanych uliczek, pięknych pałaców, wież oraz kościołów.
Polski przepis na skandynawskie wnętrze
Styl skandynawski zyskuje coraz większą popularność w polskich domach. Jego klimat nawiązuje do chłodnej klimatycznie, ale za to domowej atmosfery Północy.