Architektura – lista artykułów
Kwintesencja szklanej architektury
Trendy w architekturze przeszklonych fasad zmierzają w kierunku większej transparentności. Coraz częstszym oczekiwaniem jest już nie tylko duża powierzchnia przeszkleń, ale także minimalna szerokość profili konstrukcyjnych. Smukły i lekki wygląd fasady zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w przypadku projektów powłok obiektów komercyjnych, gdzie liczy się prestiżowy wizerunek i atrakcyjna ekspozycja oferty.
Funkcjonalne wnętrza z drewnianym akcentem
Wybór motywu, który podkreślałby naturalny charakter wnętrza i jednocześnie tworzył ciepłą i relaksującą atmosferę w pomieszczeniu, stanowi zawsze nie lada wyzwanie. Architekci mają do wyboru wiele materiałów, jednak często wykorzystują w tym celu drewniane elementy.
Modernizm we współczesnej odsłonie
Przywrócić blask przeszłości tak, by nie popaść w manieryzm i nieudane imitacje, nie jest łatwo. Zwłaszcza, jeśli chodzi o budynek zabytkowy, ponadto reprezentujący wymagający ogromnej dyscypliny formalnej styl modernistyczny.
Dostosowanie architektury miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych
Wedle opracowania Głównego Urzędu Statystycznego Stan zdrowia ludności Polski, wydanego w 2011 r., odsetek osób niepełnosprawnych wynosi ponad 13,9%. Wiele z nich codziennie zmaga się z utrudnieniami w postaci barier architektonicznych.
Szklana elewacja wieży
Montaż szklanej elewacji na budynku wieżowym A w kompleksie Warsaw Spire jest na ostatniej prostej. Konstrukcja elewacji osiągnęła swoją docelową wysokość,
a do zamontowania pozostały ostatnie szklane panele. Zakończenie budowy całości flagowego projektu Ghelamco Poland o rekordowej powierzchni ponad 100 000 m2
i wysokości 220 m już za niecałe pół roku.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
W ostatnich latach w naszym kraju powstało wiele ciekawych obiektów użyteczności publicznej takich jak muzea, sale koncertowe czy też filharmonie. Zachwycają one zarówno ekspozycjami we wnętrzu jak i wyglądem zewnętrznym.
Przeszklenia - nowoczesne trendy w architekturze obiektów akademickich
Nowoczesne szklane obiekty polskich uczelni wyższych coraz szybciej zastępują poszarzałe budynki, oferując nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim jasne, designerskie przestrzenie, sprzyjające nauce i pracy twórczej. Projektowane według najnowszych standardów „zielonej” architektury z powodzeniem konkurować mogą ze światowymi realizacjami.
Konkurs - Miedź w Architekturze rozstrzygnięty
Ogłoszono laureatów 17 edycji Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze. Zwyciężył kopenhaski budynek Trollbeads House. Organizatorem konkursu jest Europejski Instytut Miedzi.
Jak projektować współczesną architekturę i szanować przestrzeń?
Czymże jest architektoniczna arogancja? Projektowaniem obiektów na zasadzie tabula rasa, w oderwaniu od kontekstu. Wysokich lotów architektura powstaje natomiast wyłącznie w dialogu z otoczeniem. Rozpoznaje i interpretuje różnorodność, poszukuje harmonii, unika dysonansów, kreatywnie powtarza strukturę i formę... To sztuka budowania przestrzeni z poszanowaniem wartości zastanych, kontynuującej doświadczenia minionych pokoleń, w której czuć oddech nowoczesności, gdzie ludzie mają ochotę żyć, pracować, kochać i marzyć.
Najwyższy na świecie pionowy ogród w Clearpoint Residencies, w Kolombo (Sri Lanka)
Schindler został dostawcą rozwiązań transportu pionowego w Clearpoint Residencies, unikalnej, ekologicznej inwestycji, będącej najwyższym na świecie, mieszkalnym pionowym ogrodem.