Prawo – lista artykułów

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania terenu wokół budynków mieszkalnych?

Zima w pełni. Często pada śnieg, a chodniki raz po raz pokrywają się białym puchem, a nawet warstwą lodu. Przy temperaturach na minusie, widok robi wrażenie, trzeba jednak mieć się na baczności, bo nieodśnieżone czy oblodzone chodniki to ryzyko wypadków.

Jak wpłynie na sektor MŚP zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej?

W porządku obrad ostatniego, 34. posiedzenia Sejmu RP (25-26 stycznia) znalazł się punkt dotyczący projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczący modyfikacji polegającej na dokonywaniu oceny aktów prawnych pod kątem wpływu na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt ustawy został wczoraj przyjęty przez Sejm.

Obowiązek odśnieżania dachu reguluje prawo budowlane - bezpiecznie odśnieżaj dach!

Tegoroczna zima chociaż przyszła późno – nie zamierza odpuścić. I choć miłośnicy sportów zimowych zacierają ręce na białe szaleństwo, to właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć się na baczności. Mokry i ciężki śnieg tworzy ogromne niebezpieczeństwo dla pieszych, samochodów, a także samego budynku. Dlatego pamiętajmy o odśnieżaniu dachu i usuwaniu z niego sopli lodu. Zgodnie z prawem budowlanym obowiązek ten spoczywa na właścicielach i zarządcach budynku. Nie stosując się do tego zapisu, narażamy się na konflikt z prawem, który może skutkować karą grzywny od 100 do 5 000zł, a nawet karą pozbawienia wolności do roku.

Zaostrzone przepisy budowlane dotyczące okien.

Nowy rok to nowe postanowienia i nowe wyzwania. Ten przynosi kolejny etap zmian i bardziej rygorystyczne wymogi w zakresie rozwiązań budowlanych. 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące warunki techniczne, jakie muszą spełniać obecnie projektowane obiekty budowlane. Przepisy te dotyczą budynków, których dokumenty zostały złożone po tym terminie. Dla tych osób, które wcześniej przedstawiły wnioski o pozwolenie na budowę lub o zatwierdzenie projektu budowlanego, bądź przed 1 stycznia zgłosiły budowę lub roboty budowlane, zastosowanie mają zasady obowiązujące w terminie złożenia dokumentów.

Nowe sankcje podatkowe i zmiany w rozliczeniach VAT.

Zaostrzenie kar za oszustwa podatkowe, rozszerzenie zasięgu odwróconego opodatkowania, łatwiejsze wykreślenie podatnika z rejestru VAT, powrót sankcji podatkowych, utrzymanie stawki VAT na obecnym poziomie… Czym jeszcze zaskoczy nas ustawodawca?

Zwrot podatku VAT

Podatnicy VAT – z wyjątkami określonymi w ustawie – są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.

Rozliczenie przez darmowy program pit 2016.

Roczne rozliczenie podatkowe można wykonać przez darmowy program pit. 2016 rok podatkowy będziemy rozliczać po jego zakończeniu, czyli już w roku 2017.

Obowiązuje już nowe prawo budowlane - jakie zmiany wprowadzono?

Nowelizacja prawa budowlanego z marca 2016 r. weszła w życie 1 stycznia 2017 r. Wprowadzone zasady ustalają minimalne wymagania w zakresie energooszczędności dla nowo powstałych budynków jednocześnie zmieniając warunki rejestracji prac budowlanych dla wybranych obiektów. Inwestorzy uzyskują nowe przywileje, jednak będą musieli zwiększyć nakłady na materiały budowlane, żeby sprostać aktualnym wymogom technicznym.

Nowe wymagania dla izolacyjności termicznej okien i drzwi.

Od tego roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki. Zaostrzone wymagania mają ma celu poprawę energooszczędności obiektów. Wyroby używane do budowy nowych domów, m.in. okna i drzwi, muszą mieć lepsze parametry termoizolacyjne. W praktyce oznacza to nie tylko więcej ciepła w domach, ale także mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami – uregulowana w jednym akcie prawnym

W dniu 23 maja 2016 r. powstał projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Projektowana ustawa normuje zasady i tryb wymiany informacji podatkowych z innymi państwami, obowiązki instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych oraz kontrolę ich wykonywania, obowiązki w zakresie automatycznej wymiany informacji pochodzących z informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów.


Stron: 142 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  48 49 50 51 52  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19686 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >