Usuwamy plamy: buraczki, flamastry, jajko, smoła

Usuwamy plamy: buraczki, flamastry, jajko, smoła

Usuwamy plamy to seria pomysłów na skuteczne usuwanie plam z konkretnych substancji. W tym artykule dowiecie się jak usunąć plamy z jajka, smoły, buraczków i flamastrów.

Jajka

Aby sprać zaschniętą plamę z jajka, upierz tkaninę w wodzie z amoniakiem i wrzuć do pralki. Jeśli plama jest świeża, wypłucz ubranie w zimnej wodzie. Jeśli jednak plama nie zejdzie, przepierz tkaninę w perhydrolu z dodatkiem 5 kropel salmiaku.

 

Czytaj również: Usuwamy plamy: ketchup, czekolada, atrament, krew

 


Smoła

Usuwanie plam ze smoły zajmuje dużo czasu i pracy. Natrzyj zabrudzone miejsce masłem lub gliceryną i zostaw na około godzinę. Jeśli masz pod ręką, możesz także użyć benzyny. Wypłucz tkaninę w letniej wodzie. Jeśli po plamie zostaną przebarwienia, usuń je wodą utlenioną.

 

Czytaj również: Jak umyć lustro?

 

 

Buraczki

Plamy z buraczków to jedne z najtrudniejszych do sprania zabrudzeń. Świeżą plamę wytrzyj mokrą gąbką, a następnie mocz tkaninę przez całą noc w zimnej wodzie. Następnie natrzyj plamę detergentem i wypłucz. Jeśli plama już trochę wyschła, posyp ją boraksem i polej gorącą wodą. Natomiast jeżeli zabrudzenie jest całowicie zaschnięte, wypłucz tkaninę w zimnej wodzie, posyp plamę boraksem i zostaw tak na około 8 godzin.

 

Czytaj również: Jak dbać o drewniane meble?

 

 

Flamastry

Aby sprać kolorowe plamy z flamastrów, wypierz ubranie w glicerynie lub mydle. Potem upierz je normalnie w pralce. Jeśli zostaną ślady, przetrzyj je spirytusem.

 

Czytaj również: Jak się pozbyć sierści zwierząt?

 

 

 


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Lewandowska

Tagi

Czytaj też…

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 93

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >