Świąteczne porządki

Świąteczne porządki

Święta to nie tylko czas radości i przyjemności, ale także obowiązków i mnóstwa pracy. Jednym z najbardziej czasochłonnych i absorbujących zajęć jest sprzątanie. Każda gospodyni pragnie spędzić ten magiczny czas w czystym i zadbanym domu. Jak zaplanować porządki, aby nie stały się męką i nie popsuły świątecznej atmosfery? Czytaj dalej

 

Planowanie

Pierwsze co należy zrobić, to dokładnie zaplanować swój czas i obowiązki. Dzięki temu pozbędziemy się zmartwień, czy wystarczy nam czasu, czy wszystko zdąrzymy zrobić. Warto również zagonić do pomocy pozostałych członków rodziny. Każdemu można na przykład przydzielić konkretne zadanie: mama myje podłogi, dzieci ścierają kurze, tata odkurza. Można także do każdego domownika przydzielić konkretne pomieszczenie, na przykład: mama sprząta kuchnię, dzieci swoje pokoje, tata łazienkę. Jeszcze inaczej - na kilka dni przed Świętami rozdysponować każdy jeden dzień na posprzątanie danego pomieszczenia. Dzięki takiemu grafikowi można odhaczać to, co już się zrobiło i zobaczyć, co jeszcze należy wykonać.

 

Czytaj również: Czyszczenie zabrudzonych ścian

 


 

Środki

Świąteczne sprzątanie to gruntowne sprzątanie. Nie wystarczy zdmuchnąć kurzy i zmyć podłogi. Warto więc zainwestować w nieco lepsze środki czystość, dzięki którym nasza praca będzie ułatwiona i trwalsza. Dobre detergenenty skrócą także czas pracy.

 

Czytaj również: Sposób na plamy z kleju

 


 

Etapy sprzątania

W zależności od przyjętego planu pracy, dobrze jest rozdysponować określoną ilość zadań w odpowiedniej kolejności. Jeśli natłok pracy jest dla Ciebie męczący, zapisz na kartce każdą poszczególną czynność sprzątania, tak abyś wiedziała, co jest następne w kolejce. Jeśli sprzątasz konkretne pomieszczenie, zacznij od posprzątania w szafkach (wyrzucenie starych, niepotrzebnych rzeczy; wymycie szafek w środku; ponowne układanie elementów), następnie skup się na oknach, może się wydawać, że są czyste, jednak nie można zobaczyć, jak wiele kurzu i zabrudzeń znajduje się na ich powierzchni. Pamiętaj również o wymyciu takich rzeczy jak drzwiczki mebli, górne powierzchnie mebli, karnisze, żyrandole, futryny, ramy obrazów, ramki na zdjęcia i wszelkie inne mało widoczne i dostępne miejsca. Zetrzyj kurze ze wszystkich możliwych elementów, poodkurzaj i umyj podłogę. Dobrze by było również przewietrzyć pokój. Okno otwarte na kilka minut na pewno nie spowoduje gwałtownego spadku temperatury, a nada świeżości i lekkości.

 

Czytaj również: Jak się pozbyć osadu w pralce?

 


Nie szukaj wymówek

Gruntowne sprzątanie jest czasochłonne i męczące, ale raz zrobione wystarczy na długi, długi czas. Dlatego też, nie warto od tego uciekać i zasłaniać się kolejnymi wymówkami. Im szybciej skończymy sprzątać, tym lepiej. Będzie już "z głowy". Czysty i pachnący dom na pewno polepszy atmosferę, a efekty naszej pracy będą zauważalne na każdym kroku. Taka satysfakcja to miła nagroda po wyczerpującej pracy. Tak więc, do pracy Kochani!

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Lewandowska

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 237

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >